Novosti:

Aktualne Joomla! verzije: 3.10.11 i 4.2.6

Main Menu

Crojoomla

Autor erik, 10. Siječanj 2011, 17:53

0 Članovi i 19 Gosti pregledava ovu temu.

erik

Dragi crojoomleri i crojumlerice!

Već ste zacijelo svi upoznati sa prvim susretom Joomla korisnika 15.1.2011. u zagrebačkom klubu MaMa. To je veliki korak za do sada isključivo virtualnu zajednicu koja se okupljala na forumu crojoomla.com i svi se veselimo nečem novom. Novosti ima još - tu je i Udruga korisnika sustava otvorenog koda, nešto što će dati pravni temelj i nove mogućnosti ovoj našoj zajednici.

Sa novim načinom djelovanja, novim ljudima i novim poletom odlučili smo napraviti i novu web stranicu zajednice: joomla-hrvatska.com i novi forum forum.joomla-hrvatska.com. Tamo ćete naći stare ljude i nove sadržaje. Osim foruma spremamo i puno drugih noviteta kao što je virtualna zajednica, chat, tematske grupe, podrška developerima i još puno drugih stvari. Vjerujem da radujete sa mnom zbog svega što je ova zajednica napravila i što će tek napraviti.

Želio bih razložiti odluku o otvaranju nove stranice. "crojoomla" je ime koje je postalo sinonim za Joomlu u Hrvatskoj i to je nešto što smo svi gradili. Svi se sjećamo Hrvatske verzije Joomle 1.0 i zatim marljivog prevođenja i brigu za hrvatski jezik Joomle 1.5. Ne moram niti spominjati fenomenalni crojoomla forum gdje se okupilo preko pet tisuća članova i gotovo 60 tisuća postova, i koji godinama daje odgovore na pitanja o Joomli.
No, unatoč svemu forum crojoomle došao je pred kraj svog životnog vijeka u ovom obliku i vjerojatno mu slijedi restrukturiranje. On će nastaviti sa svojim radom i još uvijek ćete moći dobiti pomoć i savjet od vrijednih volontera kojemu forum i duguje svoje postojanje. Ipak, kao slijedeći korak u razvoju zajednice, željeli bi aktivnosti foruma polako preseliti na forum.joomla-hrvatska.com. Ni u kom slučaju novi forum neće biti konkurencija crojoomli već "njegovo dijete", tj. nešto što se razvilo na temeljima crojoomle.

Imam odgovor i za teoretičare zavjere: nitko se nije posvađao i novi forum trebamo gledati kao novu stranicu u životu zajednice, a ne kao razdvajanje zbog nesuglasica.

Pozivam vas da krenemo dalje i da nastavimo graditi Joomla zajednicu u Hrvatskoj na joomla-hrvatska.com, a crojoomli želimo sreću na daljnjem putu.


Erik Roznbeker
ak su mogli partizani okončati rat možemo i mi deklinirati site
gore-točka-dolje-zarez

Bernard [ExaByte]

Ponukan informacijama od forumaša na 1. susretu, kao i reakcijama (jednog) forumaša na starom forumu, a povodom cijelog slučaja prelaska zajednice, uviđam da su većini usputnih korisnika potpuno nejasni (i čudni) događaji i potezi koji su se zbili posljednjih (tje)dana.

Iz tog razloga sam odlučio otvoreno odgovoriti šefici croJoomla tima na njezine PR tekstove vezano za sve ovo, koji ostavljaju još više pitanja i dodatno zbunjuju članove zajednice, odvodeći ih u kriva tumačenja, nego zapravo objašnjavaju. Ni Erik ni ja nismo željeli iznositi detalje o svemu iz jednostavnog razloga - da ne bi bilo "posvađali su se pa se razilaze" - što nije istina, jednostavno smo poštovali Klaudijine odluke, tek da se izbjegnu konflikti ili "rat", što nikako ne želimo!

Pa evo repost mog komentara u cijelosti:

Citat: Bernard link=http://www.crojoomla.com/forum/index.php/topic,11944.0.html date=1295225991
Draga Joomla! kolegice Klaudia!


Hvala ti što si se zajednici koja te iščekuje i osobno obratila "PR" objavom! No, šteta što si nespretno odabrala rubriku, pa ti tamo na nju nitko ne može odgovoriti (ako se smije o tome diskutirati).   :blink: Stoga se nadam da se ne ljutiš što svoj odgovor pišem ovako "nepozvano", ali barem vjerujem da je rubrika ispravna za tu temu.  :dizzy:

Drago mi je da novoj zajednici želiš svu sreću, i zahvaljujem ti još jednom što si dopustila da ovdje obavimo veći dio dogovora oko iste. No ono što mi je žao je što tvoja objava i dalje ostavlja nedorečenim mnogo toga, puštajući ljudima da si tumače kako znaju. Umjesto da otvoreno preneseš tijek svojih odluka i razgovora (ne direktno sa mnom, već s čovjekom najzaslužnijim što su se Joomlaši konačno našli i upoznali, nakon 6 godina postojanja ovog foruma.

Pa onda dolazi do toga da mi ljudi na susretu govore kako se novi forum/zajednica doista gleda kao "odmetnike" s ovog foruma, konkurenciju, a neki i kao "privatan projekt web tvrtki da bi u kvazi-zajednici privukli klijente", što svjedoče i neki od posljednjih postova. A svi koji smo bili involvirani u razgovore posljenjih mjeseci znamo da je to dijametralno suprotno od istine.


Zamjeram recimo neizricanje slijedećih činjenica:


  • crojoomla.com je privatno vlasništvo koje je do sada bilo dano besplatno na korištenje zajednici, na čemu smo ti svi mi beskrajno zahvalni! Ali ipak je privatno vlasništvo! (i toga se ne treba sramiti, ali treba jasno dati do znanja cijeloj zajednici)
  • joomla-hrvatska.com će istog trena kad udruga dobije pravni identitet biti donirana toj udruzi na upravljanje i u apsolutno vlasništvo, tako da se zajednica ne mora bojati da će ostati bez adrese


Isto tako, bez obzira što sam pogazio jedan dogovor da ovo neću objavljivati, uvjeren sam da, čuvši koliko su ljudi zbunjeni, moram objaviti slijedeću kronologiju događaja:


  • 3.11. - kod početka finalnih dogovora oko konačnog organiziranja susreta prenešeno mi je da izlaziš iz službenog prevoditeljskog tima, te da više nemaš volje za zajednicu; to znači da je ovo što započinjemo restart, zapravo moramo sve iz početka sami graditi jer time više stari croJoomla tim ne postoji; forum ostaje na crojoomla.com, a sve ostalo moramo sami ispočetka napraviti; tada Eriku predlažem da doniram domenu joomla-hrvatska.com da bude temelj za novu zajednicu koju moramo ponovo okupiti
  • 10.11. - Klaudia potvrđuje da nema volje doći na susret, ali nam dopušta da se "reklamiramo" na crojoomla.com; Tanja (vision) također neće doći na susret, a i prevođenje će rado prepusit nekom drugom ... dakle od crojoomla tima više nema nikoga, sve moramo reorganizirati
  • 06.12. - Tanja je ipak započela s prijevodom 1.6
  • 07.12. - Klaudia najavljuje korištenje crojoomla.com za svoje privatne potrebe, a cijeli forum zajedno sa sadržajem nam rado prepušta jer "to više nije zabavno. sada uvjek nešto nekome smeta...", i nema želje aktivno se vratiti croJoomla zajednici ... to je i bilo za zaključiti pošto si u posljednje 2 godine objavila 3 posta ...
  • 05.01. - sada se drastično mijenja odluka o zatvaranju/preseljenju foruma, sada će se ipak "restrukturirati forum" jednom kad naš zaživi (ma što to značilo) - forum sada više nećemo dobiti za preseljenje; i sad se tu javlja taj moment da ćemo na kraju ispasti kao "odmetnici", a mjesec dana prije je bilo "maknite forum sa mog sitea" ... Erika uvjeravaš da ljudi neće gledati na naš novi forum/site kao konkurenciju
  • 08.01. - ni nakon malo pregovora ne odustaješ od namjere da se forum ne smije seliti; a ako do 10.1. podignemo svoj forum onda nećeš otvarati rubrike za 1.6... što se pak dogodilo s tom odlukom?? :pinch:
  • 08.01. (via mail) - "možete biti zahvalni, pa tko bi vam drugi pustio da se ovako reklamirate?"
  • 10.01. - dan izlaska Joomla! v.1.6 - obavješteni smo da od prijevoda na kojem se do sad radilo neće biti ništa, te je tako J!1.6 lansiran bez HR jezika... a navodno je skoro gotov... sic!...  da ste nam Tanja ili ti barem dva dana prije javile, prevela bi se barem instalacija! ... ALI: vaše(?) prijevode za 1.5 ne smijemo objaviti na našem siteu! - a gdje je nestao GPLv2 ???

Evo, nemoj se ljutiti, ali ja, ponukan apsolutno pogrešnim tumačenjem cijele ove situacije kod mnogih neupućenih forumaša, osjećam moralnu obavezu iznijeti činjenično stanje, javno. Pa da i ti možeš dati svoje obrazloženje zajednici, te da sve ovo stavimo iza sebe na iskren i korektan način.

Hvala!

Bernard Toplak


P.S. Molio bih da mi se maknu "Forum Moderator" prava, pošto više nije pogodno da ih imam.

wooer

Da ne bi ispalo da samo Bernard ima mišljenje na ovu temu evo i moj repost na tu temu
Citat:Šefice/šerifice/gazdarice ...

Zahvaljujem što si nas sve ove godine vukla za nos i na kraju pokušala namagarčiti.
Nadam se da ti je imponiralo gospodariti, mada priznajem, nisi me baš impresionirala.

Citat: Klaudia  u 14. Siječanj 2011, 18:45
Za slučaj da nekoga zanima moje mišljenje u vezi novog sajta, foruma, udruge...
Ne, ne zanima nas jer niti mi ne zanimamo tebe.
Ako baš želiš nešto napisati onda nam otvoreno i konačno reci što će se točno desiti s forumom i s našim postovima!

Ja sam pri registraciji pristao na ovo:
Citat:You remain solely responsible for the content of your posted messages.
Ako odlučiš zatvoriti forum za pisanje i editiranje postova molim da odmah ukloniš sve moje jer sam tada uskraćen za pravo editiranja istih te mi time 'otimaš' pravo na odgovornost.

I daj se prestani se izražavati u rukavicama (svi vidimo pozadinu) s "najboljim željama" i

PRIZNAJ DA NAS TJERAŠ !

jer na kraju krajeva 'novog foruma' niti ne bi bilo da nisi donijela sebičnu odluku.

Sada ćemo možda kao Zajednica moći nešto i napraviti jer koliko god si ti nekad tvrdila da joomla zajednica kod nas postoji sve je uvijek bilo stvar tvoje odluke.




Da ti nije palo na pamet izjaviti da je ovaj forum radi mene i meni sličnih počeo propadati jer ti si bila gazdarica koja je imala mogućnost i trebala sve to pravovremeno moderirati !
UNIX is basically a simple operating system, but you have to be a genius to understand the simplicity
Documentation & Translation Team Member

erik

#3
Ja ipak ne bih išao tako daleko kao vi. Možda je nedostatak objašnjenja bio razlog za špekulacije, ali ovi vaši postovi su kao neki poziv na linč.
Evo moje verzije događaja:

Klaudia jednostavno više nema vremena i volje brinuti se crojoomlu, ali razumije odgovornost prema zajednici i brine se da forum i dalje radi. Jedini "grijeh" koji joj možemo prikačiti je da ne želi domenu crojoomla.com nikome poklanjati nego zadržati za sebe. To je njeno privatno vlasništvo i ima potpuno pravo na to. Kako smo krenuli u pokretanje nečeg novog ona je predložila da napravimo i novi forum na kojeg će se preseliti aktivnost zajednice.
To je odlična stvar jer nama daje šansu da počnemo graditi sustav od početka, a crojoomli istovremeno miče odgovornost od brige za forum i zajednicu.
Po meni, WIN-WIN situacija: svi su dobili prošli.

Od početka imamo punu podršku Klaudie i govoriti da "tjera zajednicu" ili da ima neke skrivene motive nije realno.

Wooer: Nitko nikoga ne tjera. Da nismo napravili novi forum crojoomla bi nastavila postojati u ovom obliku i dalje. Ja mislim da nam novi forum daje šansu da napravimo nešto bolje.
Bernard: neke stvari koje si napisao su bile dio "pregovora" i nikad ih nismo "potpisali".

Da sada ovi "pregovori" ne potaknu maštu teoretičara zavjere: jedina stvar oko koje smo pregovarali je seljenje cijelog crojoomla foruma sa postovima i sadržajima na ovaj forum. Klaudia je to odbila jer, već sam objašnjavao, nema nikakva prava "poklanjati" sadržaje sa crojoomle drugom forumu. Drugi razlog je, iako smo prijatelji, Klaudia ne misli da sam ja "pravni nasljednik" ili neki vrhovni predstavnik Joomla zajednice u hrvatskoj pa da imam pravo raspolagati postovima zajednice. Isto se odnosi i na Bernarda, wooera i sve ostale i tu se slažem sa njom.

Priznajem da je bilo mijenjanja mišljenja oko nekih stvari, ali ja bih to pripisao nedovoljnoj dobroj komunikaciji i uključenim emocijama. Evo npr. u vezi seljenja foruma: ja sam zbilja rekao Bernardu ,u jednom trenutku, da sam se dogovorio sa Klaudiom da ćemo forum preseliti zajedno sa postovima i korisnicima. Kasnije sam u razgovoru s Klaudiom skužio da sam ja mislio na seljenje baze, a ona vjerojatno na seljenje aktivnosti zajednice.

Želim reći da smo unatoč svemu došli do konačnog dogovora i to je po meni najvažnije:

  • Novi site ima punu podršku Klaudie i crojoomle
  • aktivnost zajednice seli se na novi site i forum
  • crojoomla forum će koji tjedan / mjesec nastaviti sa radom paralelno sa novim forumom, a nakon toga neće više postojati u ovakvom obliku i time dva sitea neće biti "konkurencija"
  • Novi forum i site mogu se aktivno reklamirati na crojoomli (i obavijestiti korisnike o seljenju forumske aktivnosti)
  • Sadržaji na domeni crojoomla.com ostaje tamo.


Ponavljam, ovo je odličan ishod cijele situacije. Svi su dobro prošli i dobili skoro sve što su željeli. Nitko nije u svađi, svi ostajemo prijatelji.

Naravno uvijek možemo pronaći greške i pisati zamjerke, ali ne vidim korist od tog. Idemo radije napraviti nešto dobro.
ak su mogli partizani okončati rat možemo i mi deklinirati site
gore-točka-dolje-zarez

erik

I zaseban post za one koji misle da smo Bernard i ja ( i tko god) počeli sa novom zajednicom imajući neki profit na umu.
Pogledajte koliko smo postova Bernard i ja napisali na crojoomli i kolikim smo ljudima pomogli. Zatim pokušajte pogoditi koliko smo zaradili od tog pomaganja.
Da vam pomognem: mislim da mi se dva puta u ove 4 godine dogodilo da mi je netko pisao "hej vidim da si aktivan forumu, imam posao za tebe". Slobodno u računicu ubacite vrijeme i novac utrošen na novi site i prošli susret. Da skratim: nikad nisam čuo da se netko obogatio ovakvom aktivnošću.

Ako mi ne vjerujete imam dobru vijest: aktivirajte se u zajednici, pomozite oko sitea, prijevoda, organizacije, pišite na forumu, pišite tutorijale, budite dio zajednice. I onda mi slobodno recite da nisam bio u pravu.

Živjeli!
ak su mogli partizani okončati rat možemo i mi deklinirati site
gore-točka-dolje-zarez

wooer

Citat: erik  u 17. Siječanj 2011, 13:05
Želim reći da smo unatoč svemu došli do konačnog dogovora i to je po meni najvažnije:

  • crojoomla forum će koji tjedan / mjesec nastaviti sa radom paralelno sa novim forumom, a nakon toga neće više postojati u ovakvom stanju (vjerojatno će samo biti zaključan za pisanje)
  • Sadržaji na domeni crojoomla.com ostaje tamo.

Kao što sam rekao. Prilikom registracije na crojoomla forum prihvatio sam klauzulu da sam ja osobno odgovoran za svoje postove i time mi nitko nema pravo uskratiti editiranje Mojih postova.

Prihvaćam da se selimo (otjerani ili ne) i da krećemo nanovo i oko toga neću polemizirati.

Ali ako cj forum bude zatvoren za pisanje i editiranje dužna je ukloniti postove čije se odgovornosti odrekla pri registraciji svih novih članova. Dakle, može zadržati svoje i to je maksimum. Domena je njena (to ne osporavam), ali 10% postova je moje i nema ih pravo samo tako 'oteti'.
UNIX is basically a simple operating system, but you have to be a genius to understand the simplicity
Documentation & Translation Team Member

karlovic

"Crojoomla" forum u ideji Klaudije nakon startnog "Mambo" foruma (za one koji se sjećaju još) je svojevremeno odradila velik posao uz jasno ostale korisnike bez kojih je apsolutna nula sviđalo se to kome ili ne.
Ovo što piše je loše malo bi se forum prepustio , malo ne, malo bi se lizalo malo bi se glodalo.... i jedan je od razloga zbog kojih podržavam osnutak joomla udruge u HR. Joomla udruga i njen osnutak , prijenos domene na nju onemogućuje samovolju danas sutra kao što danas s našim postovima na crojomla "raspolaže" osoba koja bi danas jedno sutra drugo.
Još jednom, svaka čast na startnoj ideji, zanosu i energiji svih godina (znam koliko vremena treba za to) ali da mi prostiš ovo je više od sprdačine što se dešava okolo crojoomla.com. Ako je tome tako ... što napisati? Sretno ti bilo s našim materijalima nadam se da te neće "preopteretiti" tebe i "tvoju" domenu!


erik

Citat: wooer  u 17. Siječanj 2011, 13:29
Citat: erik  u 17. Siječanj 2011, 13:05
Želim reći da smo unatoč svemu došli do konačnog dogovora i to je po meni najvažnije:

  • crojoomla forum će koji tjedan / mjesec nastaviti sa radom paralelno sa novim forumom, a nakon toga neće više postojati u ovakvom stanju (vjerojatno će samo biti zaključan za pisanje)
  • Sadržaji na domeni crojoomla.com ostaje tamo.

Kao što sam rekao. Prilikom registracije na crojoomla forum prihvatio sam klauzulu da sam ja osobno odgovoran za svoje postove i time mi nitko nema pravo uskratiti editiranje Mojih postova.

Prihvaćam da se selimo (otjerani ili ne) i da krećemo nanovo i oko toga neću polemizirati.

Ali ako cj forum bude zatvoren za pisanje i editiranje dužna je ukloniti postove čije se odgovornosti odrekla pri registraciji svih novih članova. Dakle, može zadržati svoje i to je maksimum. Domena je njena (to ne osporavam), ali 10% postova je moje i nema ih pravo samo tako 'oteti'.

Uopće ne kužim koji je cilj ovog posta. Ali ako baš želiš:

"i time mi nitko nema pravo uskratiti editiranje Mojih postova." - to je tvoja interpretacija. Kod registracije nigdje ne piše da na forumu postoji opcija uređivanja postova, niti crojoomla preuzima obavezu da će ti omogućiti uređivanje kad god se sjetiš. Ovo isto tebi mogu predbaciti ljudi koji su pisali na temi koju si danas lockao.
Nitko ti neće "oteti" postove, dok god budu na crojoomli biti će objavljeni pod istim uvjetima kao i prije.
ak su mogli partizani okončati rat možemo i mi deklinirati site
gore-točka-dolje-zarez

wooer

Pa dobro Erik koji dio tebi nije jasan ?

Ponavljam ... pristao sam na ovo prilikom registracije
Citat:You remain solely responsible for the content of your posted messages.
Time sam preuzeo odgovornost za sve svoje postove. Odgovornos za sobom povlači i vlasništvo. Ne može netko drugi biti vlasnik mojih postova, a ja za njih samo da odgovaram. To nema smisla. Na to nigdje nisam pristao.

Nadalje u Pomoć piše ovo
Citat:# Further Modify and Delete options are normally provided to enable registered members to edit their own posts.
Modify opcija je ono što trenutno imam na raspolaganju vezano uz svoje postove te na taj način mogu korigirati tekstove po potrebi.

I onda na kraju njezina izjava
Citat:Ovaj forum će biti aktivan još par mjeseci, do tada bi novi forum za podršku trebao zaživjeti, a ovaj se može arhivirati. Da nebi bilo zabune; sve će ostati dostupno za čitanje sve dok bude korisno/potrebno.
Ovo zovemo otimačinom. Ako ja nemam pravo raspolagati sa svojim postovima tada nema niti Klaudia (crojoomla).
UNIX is basically a simple operating system, but you have to be a genius to understand the simplicity
Documentation & Translation Team Member

Hrvoje.T

Diplomatski odgovor Eric.Ukratko si objasnio forumašima u čemu je problem.Sada su svi shvatili o čemu se zapravo radi..
Pozdrav!
I'm non dolor dolor, sed temo, sed debes

Pharaoh

#10
Nismo li postanjem na croojoomli svi pristali na uvjet da je to privatni forum?
Time smo vlasniku foruma prepustili prava na svoje postove. Sve to treba sagledati kroz zakon o elektronskim medijima koji ima prednost nad pravilima samog foruma. Čak štoviše, vlasnik foruma može sad i unovčiti (ako nađe načina) naša autorska djela koja smo mu prepustili ne tražeči zaštitu autorskih prava.

Nadalje, iako autor posta odgovara za njegov sadržaj, i vlasnik foruma odgovara za isti taj sadržaj. Time je vlasnik foruma u težem položaju od autora jer kao vlasnik elektronskg medija odgovara da su poštivani svi zakoni RH.
A, ako vlasnik foruma odluči ugasiti forum može to učiniti bez ikakvih obaveza prema autorima postova jer su ih se oni objavljivanjem na forumu odrekli u korist vlasnika foruma. (Uh. teške li rečenice. Unaprijed se ispričavam!)  :)

Sve u svemu, puno je to složenije nego mislimo.

Bernard [ExaByte]

Citat: Pharaoh  u 17. Siječanj 2011, 20:48
Nismo li postanjem na croojoomli svi pristali na uvjet da je to privatni forum?

jesmo li? u kojem članku (registracijskih pravila) to piše? ... toga postaneš (možda) svjestan tek kasnije

Pharaoh

#12
Citat: Bernard T.  u 17. Siječanj 2011, 21:09
Citat: Pharaoh  u 17. Siječanj 2011, 20:48
Nismo li postanjem na croojoomli svi pristali na uvjet da je to privatni forum?

jesmo li? u kojem članku (registracijskih pravila) to piše? ... toga postaneš (možda) svjestan tek kasnije

Ne mora pisati!!! Pa, svaki forum (i bilo koja web stranica) nečije su vlasništvo. Ako ti nešto napišeš na forumu, ili za bilo koji medij, to postaje vlasništvo tog medija.

Malo usporedbe: ako na nečijem zidu napišeš svoju osobnu poruku (bilo kakvu), vlasnik zida smije ga srušiti a da tebe o tome nemora obavijestiti. Zapravo, nikada ne moraš niti saznati tko je vlasnik zida (al to ovisi o tome što ćeš napisati).  :)

P.S. Baš mi fali Smajli s pivom!

karlovic

Definitivno vlasnik domene ima pravo obrisati sve, zato sam i napisao uzalud vam trud jer ja tamo sigurno neću vše staviti ni post. Glupo mi je da ovisim o nečijem  PMS-u i da razmišljam o tome da li će se gasiti ili ne, da li će produžiti domenu ili ne itd...
Dakle bolje da obriše sve pa adio i sa srečom dalje, a ovu domenu čim prije prebaciti na udrugu .

Skipper

Kako znaš da je PMS? ;D