Pomoc oko meni-a

Autor hypnottic, 09. Srpanj 2011, 11:44

0 Članovi i 2 Gosti pregledava ovu temu.

hypnottic

Joh... pozz svima...

pa eto novi sam u svijetu joomle, mucim se stogod nauciti, ali neznam odakle krenuti, naime skinuo sam jedan template koj mi odgovara po svemu sto trebam napraviti tj, jedan mali site za apartmene koje imam (ne hvalim se)  :) muci me jedan stvar kako napraviti izbornik (u mom slucaju vertikalni, na lijevoj strani site-a ali trenutno manje bitno)

procitao sam na forumu link koji je ikik dao kao savijet ( http://forum.joomla-hrvatska.com/index.php?topic=643.0 ) , ali nazalost nista mi nije pomoglo jer objasnjenja su posve grugacija od izgleda verzije joomle koju koristim (1.6.0)

sve sto mi je potrebno je  znaci potrebna mi je izrada nekog menia koj ce imati pod meni (ili kategorije) i u te kategorije da ubacujem clanke

tj da mi se meni stastoji od (primjer)

Novosti > turizam
           > priroda
           > kultura

Cjenik

O nama

Kontakt

Hvala...

Tananda

Znas napravit meni?

1. Znaci, dodas kategorije
napravis clanke

2. i onda odi u main menu:
Dodaj stavke koje ti trebaju:
Novosti:
- menu item type - single article ili sto vec je...
- ... parent item - main menu root

podmeni Turizam:
-.... parent item - izaberi Novosti na drop downu

itd...

3. odi u menu manager, klikni na main menu i klikni yes na show sub menu items

4. u tom istom prozoru odaberi poziciju kamo ces stavit meni - klikni na select position i odaberi zeljenu lokaciju
(za popis svih lokacija morat ces dozvolit u glavnim opcijama da ti prikazuje pozicije, i onda utipkat onaj index.php?tp=1... ali to si vjerojatno vec vidio?)

.....ide li?
It's OK, I'm a marine biologist.

hypnottic

OK sve je to ok sto si napisao, ponajvise me interesira kako neku kategoriju dodjeliti nekoj sekciji ili pod sekciji

ako sam dobro razumio u mom slucaju je

NOVOSTI - sekcija

ako sam toj sekciji prdruzio TURIZAM  to je pod sekcija

sto je onda kategorija...????

vlasnik sam jednog portala necu ga navoditi da nebi bilo reklame....jedno poduzece iz zg-a nam je sve to napravila i cms, open-x, sami portal itd...

na tom portalu postoji 15 kategorija....(moda, turizam, nigh life, vjencanja itd.) svaki od tih kategorija ima podkategorije... ovo zadnje sam pisao, jer sve to vi zovete sekcije itd, pa me to malo buni posto sam ja naucen samo na kategorije i podkategorije...

Guardian

#3
Joomla 1.0-1.5 ima tu glupost sa Sekcijama i Kategorijama. Nova 1.6-1.7 je to izbacila. Sad su samo kategorije i podkategorije, što je više logično za obične ljude.

Vjerujem da imaš Joomlu jer se ovdje javljaš, i kako ti je davno urađena da je 1.0-1.5.

Sekcija ti je primarna stvar, ima prednost. Onda u 1 sekciju idu kategorije po želji. Ne možeš praviti podsekcije i podkategorije.




Tek sad vidim "od izgleda verzije joomle koju koristim (1.6.0)".

Nemoj praviti stranicu u 1.6. prije neki dan je izašla stable verzija 1.7, pa kreni sa njom. 1.6 ti neće imati nikakvu podršku od Joomla zajednice za koji mjesec.

Možda su ta objašnjenja koja si našao za 1.5 pa te zato zbunjuju.

Sad jednostavno praviš kategorije i podkategorije po želji.

hypnottic

da vecinom sve sto nadjem na netu je za joomla 1.0 ili 1.5....

samo me jos jedna stvar zanima

posto nisam bas strucanjak za engleski jezik... :) stavio sam si hrvatski

ok te kategorije i podkategorije uredjujem kroz

sadrzaj / upravljanje kategorijama     gdje mi se nalazi

1. Uncategorised (kao prva karegorija)
2. druga kategorije (tako sam ju nazvao dok sve ne pohvatam)
2.1. treca kategorije (nadređena joj je druga kategorija)

ali te kategorije ne nemogu prikazivati kao izbornik na lijevoj ili desnoj strani stranice


ono sto mi se prikazuje je

izbornici / main menu

mani menu

1. Home
2. Novosti
2.1. Turizam
2.2. Putovanja

sto su tu tebi kategorije, a sto sekcije.... takodjer podkategorije, pod sekcije

s time da naravno sama stranica mora imati neki izbornik neku navigaciju

kako dobiti da se i te kategorije prikazuju jer npr. clanak koji napisem mogu dodjeliti samo kategoriji, ali ne i (nema opcije da ga dodjelim npr. u ''turizam'' ili putovanja) u izbornik, a ako ga dodjelim kategoriji onda se ne prikazuje jer mi se same kategorije ne prikazuju an starnici

Guardian

Zaboravi Sekcije, ti to nemaš.
Izbjegavaj koristiti Uncategorised za bilo što ozbiljno. Poslije možeš imati nekih problema. Uncategorised ti je za homepage Article i stvari kao "Uvjeti korištenja" i slično.
Artikli za koje znaš da godinama unaprijed neće imati potrebu za svojom posebnom Kategorijom.

A možeš imati problema i sa nekim modulima za news.

Napravi neki privremeni test superadmin account pa na private poruke pošalji link i login podatke. Ovako ne znam ni gdje brljaš.

hypnottic

ako sam dobro skuzio zelis podtake kako bis mogao pomoci??? ili...

tesko jer ne radim to na serveru vec localhost....

sto se tice same stranice kao neka navigacija tj. meni trebalo bi ovako biti

1. Naslovna

2. Turizam (istaknuti članci)
  2.1. Novosti
  2.2. App (nekakav padajuci izbornik za odabir regije i vrste smjestaja, popis app sa jednom slikom i kracim opisom (primjer
  2.3. Barovi (isto kao app)             http://www.smjestaj.com.hr/paklenica/ ), te ako se klikne na ime aprtmana da
  2.4. Restorani (isto kao app)        bude otprilike ovako (primjer: http://www.smjestaj.com.hr/paklenica/rooms-mate-ramic/ ))

3. Okolica ili izleti (clanci)

4. O nama (clanak)

5. Kontakt (kontakt obrazac)

to je ukratko to znam za je to veliki zalogaj za nekog tkoje tek opoceo sa joomlom...ali neda mi se vise bacati pare... neki puta se treba i malo pomuciti...

uglavnom to bi trebala biti stranica svih app, barova i/ili restorana od mene i rodbine jer nas je zaista ima pa zasto nebi sve bilo na jednom mjestu.. :)

Guardian

To je malo više nego što je bilo u uvodnom pitanju. Tražiš da netko napravi čitavu stranicu umjesto tebe.

Instaliraj Sobi PRO pa se igraj. Većinu toga sa tih linkova će ti zadovoljiti.

hypnottic

ne ne ...ja samo trazim pomoc za izradu izbornika...naveo sam primjer sto bi htio...

da sam htio da netko to radi umjesto mene, platio bih....kao i do sada za svaku napravljenu stvar ocenito...

moje uvodno pitanje je i dalje isto...samo sto kako sma rekao izgled menija je bio primjer....(iako bi takav trebao biti)


Guardian

Loš ti start.
Ako hoćeš pomoć nemoj muljati.

Prvo kažeš da je stranica "za tvoje apartmane", pa se poslije vidi da je to nešto puno više i puno komercijalnije.

Nije bitno tvoja stvar, samo malo iskrenosti ne bi smetalo, ako hoćeš besplatnu pomoć.

hypnottic

prvo nisam se dosao prepirati, a kao drugo nigdje ne navodim da je to za sve aprtamane u hrvatskoj niti diljem svijeta...galaksije suncevog sustava ili kako vec....

to sto sam napisao ZA MOJE APARTMANE ne mora znaciti da je striktno samo za mene...u ostalom nisam niti morao naviditi razlog niti namjenu te stranice,
kako se kaze moja dobr volja...mislim da to sto imam podosta rodbine i sto svatko od nas ima nekakav app ili restoran ili bar ili jamu nema veze sa komercijalom vec sa ''ujedinjenjem'' zaovimo to tako...to sto ja u startu nisam naveo da je to za mene i moju rodbinu mislim da nije razlog da se govori LOS START ili MJULJANJE jer muljanje je ipak nesto kada neku osobu zavlacis,a sebe uvlacis u jos dublja g****.

Ako si voljan pomoci pomozi, ako nisi hvala lijepa...

Guardian

Ma nebitno.
To što ti želiš ti košta minimalno 1200 € kod bilo koje webdesign firme.
Nebitna je i cijena, samo je navodim da vidiš koliko je teško i da ne možeš dobiti pomoć preko foruma da to izradiš.

Ako je problem samo u meniju kao što kažeš ni tu ti se ne može pomoći jer se ne vidi gdje zabrljaš.

Odeš u manager za kategorije, napraviš sve kategorije i podkategorije pa odeš na menu manager i linkaš ih po menijima.
Tako jednostavno.


Ako ti ne ide negdje griješiš, a teško znati gdje kad nema ni linka da se vidi.

Izbriši sve što si pravio pa kreni ponovo.

hypnottic

evo mozda ti ovo pomogne da mi pomognes... :)

kako da ove kategorije prva, druga, treca, dodjelim  npr, turizmu

Guardian

#13
Isto kao što si napravio za "Novosti".

Ali izbriši to pa kreni ponovo. Kako si početnik najbolje ti i kategorije nazivati kako nazivaš linkove na meniju. Manje će te zbunjivati.
Poslije u opcijama za menu link možeš kontrolirati što će Google i Breadcrumbs module vidjeti u linku.
Nazivaj Kategorije da imaš neke logike kao i linkove na meniju.

Kategorija 1 = Novosti-Turizam-mojnaslov1
Kategorija 2 = Novosti-Turizam-mojnaslov2
Kategorija 3 = Novosti-Turizam-mojnaslov3

To ne mora nitko osim tebe vidjeti ako namjestiš tako kad biraš menu link. Ne znam napamet kako se zove u 1.6. Prelazi mišem po opcijama pa dobiješ savjete.

Imaš i problem da moraš imitirati nazive kategorija i linkova sa stare stranice. Ili pretrpi tih par mjeseci dok Google sve ponovo ne pokupi i sredi.
Nećeš nestati sa net-a, samo će ljudi klikati pa dolaziti na 404 Not found stranice. Tamo imaju link za "Naslovnicu".

I nemoj se igrati sa Access level. Može ti biti još teže sve namjestiti.




http://www.packtpub.com/article/joomla-organizing-managing-content

Pročitaj to malo, imaš i lijepih slika.

Tananda

gle, ako zelis ovakve menije, i ako te to zbunjuje
http://www.smjestaj.com.hr/

onda ovo gore - horizontalno - moras staviti u glavni meni, i postavi ga u poziciju za glavni meni gore

a onda kreiraj drugi meni - mislim na ovaj vertikalni lijevo - npr. SporedniMeni i dodaj stavke u njega, a njega postavi na poziciju lijevo  [upravljanje menijima - novi izbornik]

inace, stvarno je jednostavno i samo se kreni igrat, skuzit ces  ;)
ali, da bi ti radilo, osim sto kreiras kategorije, moras imati i kreirane clanke, jer na njih direktno linkas menije, pa ti nece funkcionirati bez toga (osim ako sravka menija nije za kontakt, vanjski link ili stogod drugo takvo....)

It's OK, I'm a marine biologist.