Novosti:

Aktualne Joomla! verzije: 3.10.11 i 4.2.6

Main Menu

Addons?

Autor Tedy, 25. Lipanj 2011, 01:18

0 Članovi i 1 Gost pregledava ovu temu.

Tedy

Posto sam pocetnik ako neko moze da mi pojasni komponente, module, plagine?

Komponente sam skontao, kad instaliram dodaju se pod rubrikom "komponente" i onda sam mogu dalje da manipulisem sa istima.. ali sta je s  modulom? evo npr skinuo sam ovaj http://extensions.joomla.org/extensions/contacts-and-feedback/polls/11207 ... instalirao i gdje s njim manipulisat??? moze li neko da mi pojasni i tako s pluginima takodje po mogucnosti da nadje neki primjer..

Izvinite, znam da je tesko s ovakvim pocetnicima kao ja, ali eto imajte nekako strpljena..
Hvala..

erik

Najveća prednost Joomle je u stotinama dodataka (proširenja, extensions) koje većinom možemo pronaći na JED-u. Svi dodaci se instaliraju na isti način preko Joomlinog sučelja (Dodaci > Upravljanje dodacima > instalacija)

Dodaci, ovisno o svojoj namjeni, dijele se na nekoliko vrsta:

1. Komponente

Najvažnija vrsta dodataka koja dodaje nove funkcionalnosti na stranicu. Komponente su zapravo aplikacije integrirane u Joomlu. Instalacijom komponenti možemo Joomlu pretvoriti u webshop, galeriju slika, socijalnu mrežu i još 1000 drugih stvari. U administraciji su dostupni pod stavkom "Komponente". Također, svaku komponentu možemo dodati u izbornik i tako joj pristupiti.


2. Moduli

Ove dodatke možemo okarakterizirati kao "pomoćne" dodatke. Iako su neki od njih prave male aplikacije, većina služi za neki određenu svrhu: prikaz izbornika, prikaz odabira jezika, prikaz slika, prikaz tečajne liste, itd... Moduli se obično ne prikazuju u centralnom dijelu stranice koji je rezerviran za komponente nego oko centralnog dijela u dijelovima koji se nazivaju pozicije modula. U administraciji su dostupni putem izbornika "Dodaci > Upravljanje modulima".


3. Pluginovi

Ovu vrstu dodataka je najteže opisati jer su im funkcionalnosti jako raznolike. Možda najjednostavnija definicija bi bila da su to dodaci koji obavljaju nešto "iza kulisa". Ima ih različitih vrsta: editori, oni koji sliže za pretragu, oni koji obavljaju neku funkciju nad sadržajem, itd... U administraciji su dostupni putem izbornika "Dodaci > Upravljanje pluginovima"


4. Predlošci

Još se nazivaju "templejti". Služe za dodavanju novih dizajna stranice. U administraciji su dostupni putem izbornika "Dodaci > Upravljanje predlošcima"


5. Jezici

Služe dodavanju novih jezika i lokalizaciji stranice. U administraciji su dostupni putem izbornika "Dodaci > Upravljanje jezicima"

ak su mogli partizani okončati rat možemo i mi deklinirati site
gore-točka-dolje-zarez

oKRamxII

Za one prave početnike lijepo objašnjeno, neka je sticky  :)

znadem


-Jopa-

Jako lijepo i stručno obajšnjeno, hvala ;)
-Jopa-

Robot

Lijepo objašnjenje, kratko i jasno.

Nathan_01

Jel postoji neki "must have" dodatak koji svaka Joomla stranica, ne treba, nego mora imati.
I uz to, neki vaši dobri po preporuci koje koristite.

ikiK

Ja ti mogu reći ono što ja osobno stavim u pravilu na svaki;
Admin Tools, Akeeba Backup, neki dodatak za statistiku i neki firewall.
Više manje se svi dodaci tiću neke sigurnosti, ostalo sve ovisi o vrsti stranice.
...

miki

volim krenuti od komponenti i modula vezanih za optimiziranost sajta, ... xmap za sitemap kao primjer, pa komponenta za izradu predloška članka content templater(ako se izgled stranica ponavlja), no to je sve promjenjljivo.

Dario

Citat: Nathan_01  u 04. Travanj 2013, 12:38
Jel postoji neki "must have" dodatak koji svaka Joomla stranica, ne treba, nego mora imati.
I uz to, neki vaši dobri po preporuci koje koristite.
jQuery easy plugin je must have ako mene pitaš.... puno ekstenzija (komponenti/modula) bez provjera učitava jQuery library, pa se često dogodi da se jQuery učitava pogrešnim redoslijedom i na pogrešan način pa čak i nekoliko verzija na istoj stranici - što na kraju "potrga" kompletan jQuery na stranici i na kraju ništa ne radi... E ovaj plugin će ti pomoći u 90% slučajeva, a upute za instalaciju imaš ovdje
---
Molim da mi ne šaljete privatne poruke sa zahtjevima za pomoć, takve poruke ignoriram - zato služi forum :)
2b || !2b; this.question();
http://www.dblaze.eu