joomla_antivirus_logo

Autor Tema: BRZINA UČITAVANJA  (Posjeta: 1326 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

JessieSun

• Ozbiljan forumaš
    • Fun Art
BRZINA UČITAVANJA
« : 20. Veljača 2021, 08:55 »
Dobro jutro, vas dvoje, jer očito nema nikog drugog ovdje. 👋🏻 (mah-mah)

Dakle, jako sam ponosna na svoj web koji sam ipak sasvim ok složila usprkos tome što sam amater koji nije pratio zbivanja na ovom području barem 10 god, i mnogi mi hvale da je fora jer mora ovako izgledati obzirom na sadržaj, a predstavlja ujedno i mene kao osobu, jer taj moj obrt sam ja, isti oib imamo  ;D

Dakle, vidim da mi se web sporo učitava, ali nikako se ne želim odreći ovih zgodničkih animacija i ostalih gluparija koje ga usporavaju, i bacila sam se na istraživanje kako ubrzati učitavanje stranice.

I otkrila sam da postoje neki novi formati slika kao npr webp, i još neke stvari, kojima sam u 1 dan uspjela prepoloviti učitavanje, tj. duplo ubrzati. E, sad, znam da se to može još, ovo je tek početak. I ne računam na 5G mrežu, nego gledam kak da sad dok ljudi još učitavaju na 4G ili čak na 3G ne čekaju dugo, nego želim da mi se brzo učita.

Zanima me smijem li sad obrisati sve jpg i png slike po mapama koje imam u tom webp formatu? Da li bi ovo nestalo ako obrišem originalne slike iz kojih je ovo napravljeno?

Našla sam alat kojim sam blokirala učitavanje svih css-ova i js-a iz komponente koju neka učitana stavka izbornika ne koristi.
Wow!

Otkrila sam da se može učitati tekst prije nego se učita font, da ljudi ne čekaju sadržaj, samo još ne znam kak da to točno izvedem, al evo proučavam.

Uglavnom, zanimljivo je to, pa evo ako imate još kakvu sugestiju hvala unaprijed na savjetima kaj da napravim.
« Zadnja izmjena: 20. Veljača 2021, 11:14 JessieSun »

JessieSun

• Ozbiljan forumaš
    • Fun Art
Odg: BRZINA UČITAVANJA
« Odgovori #1 : 20. Veljača 2021, 19:46 »
Inače moram se pohvaliti da sam uspjela SEO napucat na 100, a sad mi je na redu to ubrzavanje učitavanja.

Pa eto, što bih još mogla i kako, pliz?

wooer

• Administrator
  • It's not bogus, it's an IBM standard
« Odgovori #2 : 20. Veljača 2021, 22:16 »
Evo u privitku kako ti se stranica učitava.

Navodno se te slike koje si prebacivala u .webp mogu smanjiti za 1.5MB pa se malo s time poigraj.

Fontove učitavaj s CDN-a. Trenutno ti njihovo učitavanje popapa nešto manje od sekunde.

Hosting tvrtku neću komentirati jer se o njoj dosta pisalo u sasvim drugom kontekstu.
UNIX is basically a simple operating system, but you have to be a genius to understand the simplicity
Documentation & Translation Team Member

JessieSun

• Ozbiljan forumaš
    • Fun Art
« Odgovori #3 : 21. Veljača 2021, 04:49 »
Hosting tvrtku neću komentirati jer se o njoj dosta pisalo u sasvim drugom kontekstu.
Smijem li znati kaj se pisalo i di?
A vidjela sam da postoje i neke skripte za stavit na server da se ubrza web.

wooer

• Administrator
  • It's not bogus, it's an IBM standard
« Odgovori #4 : 21. Veljača 2021, 19:36 »
ZAŠTO ??????

Dam ti savjete što da radiš, a ti opet dereš po svome. Skripte za ubrzanje koje ćeš stavljati na server ... može ... ali tek nakon što stranicu maksimalno optimiziraš pa onda da bi dobila još zeru na učitavanju.

Sredi slike! Ove s naslovnice možeš smanjiti za 1.5MB
UNIX is basically a simple operating system, but you have to be a genius to understand the simplicity
Documentation & Translation Team Member

JessieSun

• Ozbiljan forumaš
    • Fun Art
« Odgovori #5 : 21. Veljača 2021, 19:44 »
ok, al KAKO da ih smanjim?

Jer sad imam previše slika da bih jednu po jednu kaj - otvorila i spremila u nižoj kvaliteti da smanjim te kilobajte ilkaj? Možžda se koja potkrala prevelikhi dimenzija, al 99% nisu. Ima li kakav alat koji optimizira slike onak kak ovaj analizator gunđa da bi trebalo? Pa ne bih za 2 mjeseca sliku po sliku optimizirala ak bih pratila te opaske - ovu za ovoliko, onu za onoliko.

a font sam zamijenila  <link href="http://fonts.cdnfonts.com/css/comfortaa" rel="stylesheet"> i onda mi se smanjilo ovo nešto na 67 i koliko ja shvaćam kaj piše ta slova ne mogu proć kroz https, pa sam ih maknula  vratila google i odmah je opet skočilo na 87

« Zadnja izmjena: 21. Veljača 2021, 22:02 JessieSun »

erbi

• Ozbiljan forumaš
    • Radio Tomi
« Odgovori #6 : 22. Veljača 2021, 07:25 »

JessieSun

• Ozbiljan forumaš
    • Fun Art
« Odgovori #7 : 22. Veljača 2021, 08:06 »
hvala, sad jesam i sad je ok  :-*

pa zato jer sam samo kopirala to kaj je tam bilo za kopirat da se uzme font, ko im je kriv kad si ne znaju sami napisat da imaju https  :vino:

A što je ovo zasivljeno PWA? Trebam li i to? Zašto ja to nemam?
« Zadnja izmjena: 22. Veljača 2021, 08:08 JessieSun »

Dario

• Administrator
  • Web/Joomla Developer
    • dBlaze
« Odgovori #8 : 22. Veljača 2021, 08:08 »
ok, al KAKO da ih smanjim?

Evo možeš koristit recimo resmush.it... Otvoriš ovu stranicu u browseru
http://api.resmush.it/ws.php?img=OVDJE_IDE_LINK_DO_TVOJE_SLIKE

Ako staviš dobar link, otvorit će ti se parse-ani json string u kojem imaš "src" link (source/orginal slika koju optimiziraš) i "dest" - koji sadrži link do optimizirane slike koju spremiš i zamijeniš...
---
Molim da mi ne šaljete privatne poruke sa zahtjevima za pomoć, takve poruke ignoriram - zato služi forum :)
2b || !2b; this.question();
http://www.dblaze.eu

JessieSun

• Ozbiljan forumaš
    • Fun Art
« Odgovori #9 : 22. Veljača 2021, 08:34 »
Evo možeš koristit recimo resmush.it... Otvoriš ovu stranicu u browseru
http://api.resmush.it/ws.php?img=OVDJE_IDE_LINK_DO_TVOJE_SLIKE
wow hvala ti puno

al opet moram sliku po sliku, nema niš za grupno optimiziranje?

Dario

• Administrator
  • Web/Joomla Developer
    • dBlaze
« Odgovori #10 : 22. Veljača 2021, 13:36 »
Imam al je poprilično vezano uz development pa nije nekaj kaj ti mogu dati - a da radi
---
Molim da mi ne šaljete privatne poruke sa zahtjevima za pomoć, takve poruke ignoriram - zato služi forum :)

JessieSun

• Ozbiljan forumaš
    • Fun Art
« Odgovori #11 : 22. Veljača 2021, 17:30 »
ok

budem ja to po malo, već sam nekoliko mapa optimizirala, al još nisam ni pola slika, no budem svaki dan po malo i bit će brzo gotovo, tj već bi bilo da imam na čemu, ovo je stari tablet kojem je baterija već slaba, pa sam malo usporena  ;D

puno hvala na linku

JessieSun

• Ozbiljan forumaš
    • Fun Art
« Odgovori #12 : 25. Veljača 2021, 07:47 »
Evo po malo ja optimiziram slike, većinu jesam i već mi je backup manji za 100 MB, ali ovi kružići se nisu niš promijenili, tu i tam variraju +- neš sitno, al u biti je sve isto ostalo. Zar ne bi optimizacija slika trebala utjecati na prvi kružić?

Dario

• Administrator
  • Web/Joomla Developer
    • dBlaze
« Odgovori #13 : 25. Veljača 2021, 12:23 »
Ti "kružići" imaju objašnjenja na istoj stranici... pa malo pročitaj :)
---

JessieSun

• Ozbiljan forumaš
    • Fun Art
« Odgovori #14 : 26. Veljača 2021, 17:59 »
Šta mi vrijedi čitat kad ne razumijem kaj hoće. Znam da imam dosta tih animacija posvuda, evo npr ova stranica "pakiranje poklona" - kad sam isključila plugin za tu animaciju videa ovaj prvi kružić je "skočio" na čak 31, pa sam vratila animaciju koje se ne želim odreći jer mi ionak očito ne usporava tak jako, nego ima tu drugih stvari koje puno više usporavaju stranicu, a možda su povezane s tim kaj je video povučen s youtubea kroz iframe.
Kaj bih mogla napraviti vezano uz to učitavanje odnekud kroz iframe?

Piše tu da uklonim css i js koji se trenutno ne koristi na ovoj stranici, e svašta. Pa zašto onda ljudi ne naprave svoje module i pluginove tako da su to sao linkovi koji se učitavaju samo kad se taj dodatak učitava, a ne da mi je stalno na svakoj stranici to. Tu ja niš ne mogu, tj nekad mogu, al to je rijetko.

Evo instalirala sam i onaj jedini besplatan modul za Accessibility ali ga nisam prikazala jer svoj css prikazuje unutar <body> i onda mi svi ovi alati vrište da prebacim to u <head>. I kad sam poslala autorima da si to pogledaju brzo su mi odgovorili da to tak treba biti.
« Zadnja izmjena: 26. Veljača 2021, 18:06 JessieSun »

joomla_antivirus_logo
anything