Što znači u joomli očistiti Cache?

Autor dada, 28. Veljača 2011, 20:28

0 Članovi i 1 Gost pregledava ovu temu.

dada

Pozdav,

jučer mi je stranica bila ok brzo se učitavala , danas je katastrofa spora ...zanima me da li postoji način da pročstim kod ili nešto napravim što bi malo dotjeralo joomlu nakon silnih instalacija i brisanja?

Što znači očistiti Cache?

ako to očistim što će se dogoditi s mojom stranicom?

d

Tom555

A dado da li ti je na stranici uopće uključen cache?
Evo ovdje čovjek dobro poučava za joomlu 1.5 i 1.6
http://www.youtube.com/watch?v=tuzJVqbwGBo

dada

hvala na linku ... nadam se da ću dobiti odgovore na svoja pitanja pa do tipkanja

hvala

ikiK

#3
Pa i nećeš baš dobit neke odgovore s tim linkom...


http://docs.joomla.org/Cache
Cache je kao i svugdje drugdje ne samo u joomli privremena memorija (u ovom slučaju stranice), što bi značilo da ukoliko imaš jako posjećen site to dobro dođe prilikom rada da se promjene ne prikazuju odma već se prikazuje stranica iz casha. To tebi prepostavljam netreba i namjesti cache da bude na globalnoj razini isključen. Makar mislim da ti je već sključen jer bi već tražila po forumu zašto ti se promjene na stranici prikazuju tek nakon nekog vremena (to vrijeme se da namjestit u postavkama).
I ništa se neće desit brisanjem, eventualno bi se desilo da je aktiviran i napravila si neke zahvate na stranici, onda bi se ti zahvati prikazali nakon brisanja ukoliko su napravljenu unutar vremenskog perioada cache-a.

Što se tiće učitavanja stranice, ja prvo krivca tražim u provideru onda se tek okrećem samoj stranici, dakle prvo provijerim protok neta na moje računalo, jer ako se spajaš na poslu zna biti zakrčen, ili od doma jednostavno zna zezat.
http://www.speedtest.net/

Što se tiće optimiziranja nema nekog posebnog zahvata, s vremenom ćeš morat naučit što raditi a što ne, puno  faktora utječe na brzinu učitavanja. Probaj malo gogolat i čitat.
http://www.joomlaperformance.com/articles/performance/so_you_want_to_speed_up_joomla_3_14.html
...

dada

pa sad sam gledala meni je sve isključeno.

ali kak odem u ALATE i kad tamo uđem u podmeni očisti Cache izlista se cijeli popis modula na dvije stranice pa se pitam što je to i da li da to obrišem i da li to može utjecati da se stranica bolje učitava

hvala


i jojš nešto - misliš da učitavanje ovisi prvenstveno (ono što ti prvo gledaš) od firme  koja ti je prodala host ili od  općeg provajdera tipa iskon, b net ...

ikiK

#5
Neznam kako si dobila toliko njih. U svakom slučaju imaš opciju Purge expired cache. Znači očisti onaj koji se više ne koristi, pa vidi koliko će ti ih ostat. A što se tiće učtavanja ne mislim da će biti ikakve razlike, no neka me se ispravi ako griješim.

I krivo si me shvatila kada sam spominjao učitavanje, ne mislim ništa prvenstveno nego ti dajem nautknicu da prvo otkloniš sumnju u svoj protok interneta a onda razmišljaš o stranici. Da govorim o iskon, b net itd... Jer ovaj opis;
Citat:danas je katastrofa spora
me upućuje na to da to nema veze s stranicom nego tvojim internetom, možda su ti samo drugi programi krali vezu, možda u firmi šteka, možda doma. Veze znaju varirat, i malo radit malo ne kako spada, moraš i na to mislit. To se lako provijeri s onom stranicom za test brzine koju sam ti dao i s usporedbom učitavanja drugih stranica. Znaš koliko bi trebala biti brzina  pa provijeri koliko ti zaista daje. No teško je to na sljepo zaključit jer nemam uvid u tu stranicu i što je na njoj.
...

Skipper

Ne mora uopće biti da je problem u korisničkoj mreži. Dada će to vrlo lako provjeriti, ako joj se ostale stranice učitavaju normalno, a njezina "katastrofa sporo", onda je, vjerojatno, ipak stvar u njezinoj stranici. Da li je u pitanju cache, hosting ili nešto treće, to je već sad drugo pitanje na koje odgovor neće nitko dati dok ne vidi link "katastrofa spore" stranice...

ikiK

#7
Tko je i di rekao da mora? Pa 5 puta sam reko samo da to prvo otkloni. Nemoj mi reč da nisam bio dovoljno jasan, baš sam se trudio bit... :) Usporedbu sam spomenuo. A jučer normalno danas katastrofa, mi ipak ne vuče na problem s stranicom... Ako nije mreža onda možda host...
...

Skipper

Hoj, druže ikik, samo pomalo, nisam uopće "ciljao" na tvoj post. :nevin: Općenito sam to napisao...

ikiK

#9
Bacaš pomutnju u redove  ;D

Edit; ali i mene zanima da se netko javi oko usporavanja kod korištenja cach-a, nisam to nigdje koristio i ne vidim nikakvih razloga koji bi očito i vidljivo usporili išta. Pa me ispravite kao što sam gore napisao. Vodio sam se nekom logikom ne iskustvom...
...

dada

Citat: ikik  u 01. Ožujak 2011, 13:12
Neznam kako si dobila toliko njih. U svakom slučaju imaš opciju Purge expired cache. Znači očisti onaj koji se više ne koristi, pa vidi koliko će ti ih ostat. A što se tiće učtavanja ne mislim da će biti ikakve razlike, no neka me se ispravi ako griješim.

I krivo si me shvatila kada sam spominjao učitavanje, ne mislim ništa prvenstveno nego ti dajem nautknicu da prvo otkloniš sumnju u svoj protok interneta a onda razmišljaš o stranici. Da govorim o iskon, b net itd... Jer ovaj opis;
Citat:danas je katastrofa spora
me upućuje na to da to nema veze s stranicom nego tvojim internetom, možda su ti samo drugi programi krali vezu, možda u firmi šteka, možda doma. Veze znaju varirat, i malo radit malo ne kako spada, moraš i na to mislit. To se lako provijeri s onom stranicom za test brzine koju sam ti dao i s usporedbom učitavanja drugih stranica. Znaš koliko bi trebala biti brzina  pa provijeri koliko ti zaista daje. No teško je to na sljepo zaključit jer nemam uvid u tu stranicu i što je na njoj.


pozdrav,

kad uđem u opciju Purge expired cache  piše:

Click on the Purge expired icon in the toolbar to delete all expired cache files. Note: Cache files that are still current will not be deleted.
WARNING: This can be resource intensive on sites with large number of items!


i ništa više .

a u opciijei OCISTI CACHE ...sad je još više modula na tri stranice koje sam već obrisala i svi mogući koji su bili valjda ...što da radim s tim ?
mogu to obrisati?

erik

ak su mogli partizani okončati rat možemo i mi deklinirati site
gore-točka-dolje-zarez

dada