Zastarjeli članci i indeksiranje

Autor Grebox, 04. Ožujak 2014, 21:10

0 Članovi i 1 Gost pregledava ovu temu.

Grebox

Bok !

Puno članaka koji su napisani kao obavijesti ili najave nakon nekoliko tjedana treba deaktivirati ili maknuti s naslovne stranice. Kako su ti članci otvoreni i pročitani mnogo puta , i google ih je indexirao što povećava mogućnost da ih netko ponovo pronađe i otvori.

Kako ih ja moram deaktivirati , oni više nisu aktivni. Ako ih premjestim na novu kategoriju, link do njih se mijenja i google javlja 404 error.

Što bi bilo najbolje napraviti? Hvala.

http://www.hpd-japetic.hr/

miki

#1
Najednostavnije bi bilo postaviti prikaz na naslovnici  blog kategorije s određenim brojem  članaka i odrediti da se prikazuju najnoviji prvo ili kako već. Automatikom najstariji članci oni nakon određenog broj se više ne vide no linkovi ka njima i dalje vrijede. U svojim projektima uglavnom uzimam efektne module  (više njih) koji mi prikazuju na naslovnici određene kategorije. Kako objavljujem nove članke u određene kategorije tako stari članci jednostavno se više nakon nekog broja ne vide no i dalje su im linkovi aktivni. Također gledam si pojednostaviti stvari pa to sve radim preko K2 komponente i na primjer Gavik i njegovi efektni moduli za prikaz sadržaja. Inače gavikove komponente se mogu vrlo lijepo i efektno posložiti i stilski uklopiti sa predloškom. Također sam znao uzimati i Rockettheme module za prikaz skraćenih članaka no malo su mi u zadnje vrijeme previše kompllicirani i imam osjećaj da previše opterećuju sustav.
ps. u pravilu ovakvim načinom jednostavno ništa ne brišem i ne deaktiviram :)

Grebox

Miki ,

u mojem slučaju ima više autora članaka koji objavljuju tekstove tako da nisam u mogućnosti limitirati koliko tekstova je vidljivo u kategoriji "najava izleta" ....

Ovo ostalo mi izgleda malo komplicirano :-) ima li još neka ideja ?

miki

#3
Ispričavam se, nisam te shvatio, znači kad se objave 'izleti' oni traju određeno vrijeme i onda više nisu aktualni no ne želiš izgubiti linkove ka njima kad ih 'deaktiviraš'. Definitivno bi trebao nekako organizirati  objave da li će to biti preko istaknuti članci pa ih jednostavno izbaciš iz istaknutih. Sve ovisi što ti prikazuje podatke iz koliko vidim ovo je K2 komponenta. Znači moduli koji ti prikazuju članke iz k2 kategorije koje objavljuješ ti ili bilo ko drugi na naslovnici imaju svoje neke parametre. Možda bi mogao napraviti neki preustroj izbaciti one objave istaknuto na naslovnici ili naći modul koji će prikzaivati članke iz joomle kao istaknuto a istaknute članke iz K2 iskoristiš za prikaz na naslovnici i kad više nisu aktivni samo odkačiš da nije istaknuto. Mislim da ti urlovi koje kreira k2 ili što već nisu baš najispravniji. Probaj kreirati novi meni koji će ti služiti samo za kreiranje linkova za k2 i kategorija kako bi izbacio ono 'item' iz urlova. K2 je u ovim novijim verzijama ubacio neke opcije vezano za seo url-ove.
ps. za linkove koje si obrisao/premjestio postoji u Joomli opcija Komponente>preusmjeravanja s kojom možeš preusmjeriti stare linkove na novu lokaciju članka.

Grebox

#4
Hvala. Razmisljam malo o ovom zadnjem što si rekao... preusmjeravanje ...

Gledam tu kategoriju i tamo imam 298000 neaktivnih linkova , što znači isto toliko puta neko je preko googla dosao na tu stranicu i odustao ?

Što bi se desilo ako bi ih obrisao ?

Mislim izašle objave prebaciti u drugu kategoriju te im preko preusmjeravanja dati drugi link koji bi se otvarao.