Business to Business commerce

Autor marko227, 15. Svibanj 2013, 14:08

0 Članovi i 1 Gost pregledava ovu temu.

marko227

Dragi kolege forumaši nisam ovo stavio u brbljaonicu jer mi trebaju ozbiljni komentari, kritike, mišljenja i savjeti...

Prije svega zanimaju me vaša iskustva te vaše općenito mišljenje o Business to Business obliku web trgovine.
U glavi imam jednu grubu ideju o tome kako bi to sve trebalo izgledati i funkcionirati. Bi li prema vašem mišljenju
bilo isplativo razviti tu ideju u jedan detaljan projekat koji ima glavu i rep i uložiti u njega?

Ideja kao takva vuče mi se po glavi već dugo vremena, no nedavno je tu kod nas jedna firma počela širiti interes za ovakvim
oblikom poslovanja pa me to ponukalo da polako ideju počnem pretvarati u nešto konkretno bez obzira na to hoće li ta firma
ostati zainteresirana za to ili ne.

Unaprijed hvala na komantarima.

miki

bio bih ti zahvalan ako bi mi u jednoj ili dvije rečenice opisao što je to bisnis to bisnis web shop/ commerce.

ikiK

Ja sam malo čitao kada je post ostavljen i meni se čini kao najobičnija veleprodaja. Tako da sam ostao zbunjen pitanjem, i ja bih volio neko detaljnije objašnjenje nedoumica čak i u smjeru konkretnog primjera...
...

marko227

Business to Business i jest kao veleprodaja. Dakle, ja kao proizvođač ili veleprodaja tebi kao distributeru dajem login za taj webshop preko kojeg ti naručuješ robu.
Sama funkcionalnost i princip rada je gotovo isti kao i kod klasičnih webshopova, s tom razlikom da u ovom slučaju pristup nije javni, odnosno dozvoljen je samo određenim kupcima.

Samim time ne mogu dati konkretan primjer jer je potreban login, ali npr. M SAN grupa u Hrvatskoj sa svojim kupcima radi na ovom principu.

Prednost ovog načina poslovanja je smanjenje troškova koje veleprodaju imaju preko izdataka za komercijaliste, održavanje njihovih vozila i sve ostalo vezano za to.


Onebeat

Citat: marko227  u 17. Svibanj 2013, 12:22
Samim time ne mogu dati konkretan primjer jer je potreban login, ali npr. M SAN grupa u Hrvatskoj sa svojim kupcima radi na ovom principu.

Napomena vezano za B2B i primjer M SAN grupe koja za pristup svojem sustavu koristi  certifikate tako da nije klasični login...
Truth will set you free

ikiK

#5
Citat: marko227  u 17. Svibanj 2013, 12:22
Business to Business i jest kao veleprodaja. Dakle, ja kao proizvođač ili veleprodaja tebi kao distributeru dajem login za taj webshop preko kojeg ti naručuješ robu.
Sama funkcionalnost i princip rada je gotovo isti kao i kod klasičnih webshopova, s tom razlikom da u ovom slučaju pristup nije javni, odnosno dozvoljen je samo određenim kupcima.
Ja sam upravo krenuo s izradom točno ovoga (po prvi puta), i kao primjer sam dobio log in on jednog stranog webshopa. Uglavnom radim webshop za veleprodaju. Tek sam krenuo i imam rok od dva do tri mjeseca, jer radim i kompletnu informatičku shemu toj manjoj tek otvorenoj firmi. Uglavnom ja ne vidim nikakvih problema nit nedouimca što se naručivanja tiće te izrade samog webshopa. Jedino smo u procesu razglabanja oko načina naplate  i cijena, jer neće sve ići preko on line plačanja na stranici.
Accounte ćemo otvarat mi uz predhodni dogovor s potencijalnim kupcima, no to je već u domeni vlasnika. Ja nemam puno brige, jednostavno otvorim account i prosljedim podatke kupcu.
...

Onebeat

Custom rješenje ili joomla ? :geek:
Truth will set you free

ikiK

...

marko227

Mene ne zanima Joomla ni VM, a ni bilo kakvo drugo gotovo ili na pola gotovo rješenje. Kad/ako krenem u to radit će se po onom planu i nacrtu kojeg imam u glavi, dakle 100% custom rješenje.

Da se vratim na svoj prvi post, zanima me vaše mišljenje o ovakvom načinu poslovanja i isplati li se ulagati u razvoj ovog projekta?

miki

#9
Pošto je custom rješenje u pitanju- veoma sam skeptičan. Da naprimjer ideš razviti dio za jedan od poznatih web shop rješenja to bi mi imalo smisla, npr. sustav za export import artikala na jednostavan način za virtue mart i sl. U navedenom 'lova' polako kaplje.... no to je moje subjektivno razmišljanje.
U tvom primjeru ako ti klijeniti nisu sigurni u kupovinu tvog sustava i sve je na klimavim nogama, hm :). Zapitaj se koliko ljudi -firmi - tvrtki treba a i želi kupiti tvoj sustav. Custom sustav traži svoj krug ljudi.
Joomla rješenja imaju tu prednost da već imaju svoje poklonike (naravno mislim na stranu klijentelu koja za uloženi trud normalno plati, dok kod nas se podrazumjeva da je sve besplatno ili mukte).
ps. U svakom slučaju prije bilo kakvog novog poduhvata (pilot projekt) neminovno je istraživanje tržišta.