Novosti:

Aktualne Joomla! verzije: 3.10.11 i 4.2.6

Main Menu

Prodaja domene

Autor Moje Novo Ime, 09. Veljača 2011, 18:03

0 Članovi i 1 Gost pregledava ovu temu.

Moje Novo Ime

Pozdravljam,

trebam više informacija o kojima možda netko više zna, a vezane su za prodaju domene trećoj osobi:

1. zakonske odredbe o prodaji (zakonska regulativa u RH i šire ukoliko postoji)
2. savjet pri prodaji (web lokacija, provjereni URL-ovi gdje se to trži ukoliko postoji)
3. tips`n`tricks

Lp

EDIT: Radi se o komercijalnim domenama.

Renato

Na koje domene konkretno misliš? com i slične, hr, com.hr?

Pharaoh

#2
Možda mogu pomoći informacije na stranicama registrara:

http://www.carnet.hr/dns/administracija/registrari


.hr i .com.hr su neprenosive:

Citat:Prijenos prava na registriranu domenu
Članak 28.
Korisnik nema pravo prenijeti registriranu domenu na drugu osobu.
Korisnik ne smije ni uz naknadu ni bez naknade dati domenu na korištenje drugim osobama...
Izvor: http://blog.plus.hr/2010/06/17/vazna-obavijest-o-promjenama-u-podrucju-registracija-i-administracija-hr-i-com-hr-domena/

karlovic

#3
.hr domene (besplatne) se mogu prenjeti na drugog/novog vlasnika ako se stvore uvjeti uz pripadajuće papire, prodaja nije dozvoljena (radio sam prijenose već). Kod naplatnih što je omogućeno od nedavno je to ... prijenos  još vjerojatno i lakše, a kako je domena kupljena može se ista "ustupiti" drugom vlasniku (pišem napamet za naplatnu).

Pharaoh

#4
Prijenos .hr, .com.hr, .from.hr domena zabranjen je.

Pravilnik:
http://www.carnet.hr/dokumenti?dm_document_id=623&dm_dnl=1

Citat:Članak 28.
Korisnik nema pravo prenijeti registriranu domenu na drugu osobu.
Korisnik ne smije ni uz naknadu ni bez naknade dati domenu na korištenje drugim osobama, osim u slučaju iz članka 25. stavak 2. ovoga Pravilnika. Domena de se brisati ako se utvrdi da ju isključivo ili pretežno koristi osoba koja nije registrirana kao korisnik.
U slučaju smrti, prestanka postojanja, statusnih promjena ili drugih pravnih promjena u vezi s korisnikom domene ili pravom na sadržaj registrirane domene, na zahtjev korisnika ili njegovog pravnog sljednika provodi se postupak brisanja domene uz istodobni novi postupak registracije korisnika. U tom postupku pravni sljednik korisnika ili osoba koju on naznači ima prvenstveno pravo na registraciju domene koja se briše u roku od 6 mjeseci od prestanka postojanja ili promjene statusa korisnika.


Za komercijalne domene mislim da nema nikakvih ograničenja. Najlakše je provjeriti u pravilniku registrara.

karlovic

ponavljam :
Citat: karlovic  u 09. Veljača 2011, 21:27
.hr domene (besplatne) se mogu prenjeti na drugog/novog vlasnika ako se stvore uvjeti uz pripadajuće papire, prodaja nije dozvoljena (radio sam prijenose već). Kod naplatnih što je omogućeno od nedavno je to ... prijenos  još vjerojatno i lakše, a kako je domena kupljena može se ista "ustupiti" drugom vlasniku (pišem napamet za naplatnu).

karlovic

Sad mi palo na malu stranu mozga , prije sam zaboravio pa da napišem sada: Domene .hr besplatne će vrijediti 12 mjeseci onima kojima se dodjeljuju  nakon toga će se produživati pa dakle trebat će prije istjeka slati zahtjev za produženjem sa papitima nakon čega se ista produži za 12 mjeseci.

ikiK

MA nema uopće problema slat papite, svaki dan to radim :D
...