Odzvonilo izradi stranica 'na crno'

Autor Pharaoh, 04. Veljača 2011, 00:09

0 Članovi i 1 Gost pregledava ovu temu.

karlovic

Ne može meni ili tebi ili .... nekom nitko zabraniti da si sam u svojoj firmi promjenim ulazna vrata ako to znam.
Nisam siguran i u taj dio ne ulazim dublje oko zastare u porezu ali ne znam ima li u izbjegavanju plačanja poreza zastare to ja mislim da nema. Dakle free predložak ne mora imati uvjet da se ne briše kod gdje piše da je isti free to ovisi o autoru istog ili da mora pisati da je isti free. Nema poreznog prekršaja ako nema računa to ti pojašnjavam. Da treba reda tu se slažem kao i večina mislim ali molim te pa ako će se netko kazniti ukoliko si sam zašarafi pločicu sa natpisom firme i ne pozove "experta za zašrafit pločicu" to je priznao ili ne smješna glupost (sorry ali trenutno nemam drugi naziv).
Ovaj dio za unešen sadržaj u Joomli nisam iskreno razumio. Ne smije si netko unositi sam sadržaj ?

Pharaoh

Citat: karlovic  u 05. Veljača 2011, 19:55
Ne može meni ili tebi ili .... nekom nitko zabraniti da si sam u svojoj firmi promjenim ulazna vrata ako to znam.
Nisam siguran i u taj dio ne ulazim dublje oko zastare u porezu ali ne znam ima li u izbjegavanju plačanja poreza zastare to ja mislim da nema. Dakle free predložak ne mora imati uvjet da se ne briše kod gdje piše da je isti free to ovisi o autoru istog ili da mora pisati da je isti free. Nema poreznog prekršaja ako nema računa to ti pojašnjavam. Da treba reda tu se slažem kao i večina mislim ali molim te pa ako će se netko kazniti ukoliko si sam zašarafi pločicu sa natpisom firme i ne pozove "experta za zašrafit pločicu" to je priznao ili ne smješna glupost (sorry ali trenutno nemam drugi naziv).
Ovaj dio za unešen sadržaj u Joomli nisam iskreno razumio. Ne smije si netko unositi sam sadržaj ?

Na žalost približavanjem europi štošta se neće smjeti samostalno raditi. Za sve radove, rekao si npr. promijeniti vrata na uredu, morat ćeš istači izvođača koji za to ima stručno znanje i prijavljeni obrt ili tvrtku.
Šarafiti pločicu na vratima ti nitko ne brani

Joomla članke pohranjuje u bazu podataka, po istoj logici trebao bi imati dozvolu za upravljanje bazama podataka da bi mogao objavljivati članke u Joomli. Ako ćeš to raditi sam, trebala bi ti firma imati prijavljenu djelatnost.

Za vođenje knjiga najvjerojatnije je zakonski omogućano da obrtnici to rade sami. Svugdje ima zakona i pravila koja nešto omogućavaju ili ne.

karlovic

#32
Čuj riječi ti se "pozlatile" a sada ozbiljno: Rezultat će biti pojava novih web majstora sa licencama i profit će imati samo škole koje izdaju licence. Za vođenje knjiga je rješeno tako da svatko tko zna može voditi sam ne samo u obrtu već svigdje. Ako netko u firmi to nije sposoban može se zaposliti osoba koja je za to osposobljena i nema potrebe plačati usluge. Isto je i za maleraj, brisanje prašine, kuhanje kave, čohanje po glavi ili čitanje jutarnjih vjesti. Sve dakle ovisi o firmi, ako je procjena da se više isplati uzeti (kupiti) uslugu sa strane onda ide usluga sa strane uz predočene račune, ako je procjena ili mogućnost da to može firma sama koji će joj inspektor pobogu zabraniti da se razvija ili nešto radi sama sa svojim zaposlenicima? Dakle ne mora se za web izradu angažirati tim web experata, može se angažirati "mali miki" iz Indije (to je samo primjer) koji će odraditi uz ugovorni honorar dakle sve je procjena potreba i mogućnosti naručitelja i davatelja usluga.

Pharaoh

#33
Citat: karlovic  u 05. Veljača 2011, 20:13
Čuj riječi ti se "pozlatile" a sada ozbiljno: Rezultat će biti pojava novih web majstora sa licencama i profit će imati samo škole koje izdaju licence. Za vođenje knjiga je rješeno tako da svatko tko zna može voditi sam ne samo u obrtu već svigdje. Ako netko u firmi to nije sposoban može se zaposliti osoba koja je za to osposobljena i nema potrebe plačati usluge. Isto je i za maleraj, brisanje prašine, kuhanje kave, čohanje po glavi ili čitanje jutarnjih vjesti. Sve dakle ovisi o firmi, ako je procjena da se više isplati uzeti (kupiti) uslugu sa strane onda ide usluga sa strane uz predočene račune, ako je procjena ili mogućnost da to može firma sama koji će joj inspektor pobogu zabraniti da se razvija ili nešto radi sama sa svojim zaposlenicima? Dakle ne mora se za web izradu angažirati tim web experata, može se angažirati "mali miki" iz Indije (to je samo primjer) koji će odraditi uz ugovorni honorar dakle sve je procjena potreba i mogućnosti naručitelja i davatelja usluga.

Odgovor na prvi dio: programiranje i web dizajn i dalje su slobodna zanimanja za koja ne treba nikakva školska ili stručna sprema. Tako da se neće dogoditi to što si napisao. Licenciranje je nešto drugo: licenca znači da si osposobljen i imaš cetifikat za rad sa softverom (hardverom) tvrtke koja ti je izdala certifikat.

Ovo drugo si dobro rekao: isplativost! Ako je isplativije iznajmiti uslugu, onda ćeš odabrati tu opciju i platiti uredno porez (i ti i izvođač koji ima dozvolu da ti obavlja uslugu). Druga opcija je. radit će netko u tvrki. OK, ali moraš otvoriti radno mjesto a ne možeš ga otoriti ako okvir poslovanja tvoje tvrtke neobuhvača i to.
Za čišćenje i slične poslove (telefoniranje, čitanje novina) ne moraš niti otvarati radno mjesto. natjeraš radnike da svaki dan čisti drugii, iako i to zakonski nema podlogu ako mu ne stoji u opisu radnog mjesta ne mora to raditi za cijeli ured, nego samo u okviru svog radnog mjesta. Za moleraj, ne vjerujem da programerska tvrtka može otvoriti radno mjesto ličioca!? Možda sam u krivu. Za vođenje knjiga nisam točno upućen i drago mi je što sam saznao da to mogu i tvrtke.

I, na kraju si dobro zaključio, može se angažirati bilo tko i potpisati sa njim ugovor, pa o tome i jeste riječ u čitavoj temi: odzvonilo izradi stranica "na crno"

karlovic

Citat: Pharaoh  u 05. Veljača 2011, 20:24

I, na kraju si dobro zaključio, može se angažirati bilo tko i potpisati sa njim ugovor, pa o tome i jeste riječ u čitavoj temi: odzvonilo izradi stranica "na crno"
Ok da skratim iako onaj izbačen dio ima nedostataka ipak ću ga peskočiti... a sad citirani dio:
Ako ja i ti sklopimo ugovor da ti meni napraviš web stranicu za 2,00kn nema inspektora koji će to oboriti jer je to naša stvar na papiru obzdanjena.
Misao vodilja iako se naravno slažem sa tvojim stavovima mojih nazovimo "provokacijama" bila je : Sve dok firma ima interesa (uglavnom one slabije financijske moći) platiti "maloga" i za to izdvojiti keš umjesto da plati više i dobije račun pronaći će način da to i ozakoni. Nažalost ali je tako. Kada poraste standard rastu i kriteriji, tako je u prehrandbenim djeatnostima, tako je u drvnoj ili metalnoj industriji tako je u softveru ili hardveru tako je i sa webom. Standard diktira sve.

Pharaoh

Citat: karlovic  u 05. Veljača 2011, 20:55
Ako ja i ti sklopimo ugovor da ti meni napraviš web stranicu za 2,00kn nema inspektora koji će to oboriti jer je to naša stvar na papiru obzdanjena.

Sve je OK ako postoji ugovor, to smo već raspravili.
Hoće li inspektoru biti sumnjivo što ja nigjde ne radim, primam socijalnu pomoć i imam ugovore da sam napravio stranice za 500 tvrtki, po 2 KN i zaradio 1000 KN, da ne spominjem da imam auto i stan od 40 m2... to je već druga priča!

wooer

Do sada sam šutio ali ovo je otišlo predaleko.

Tema je započela tako što je Pharaoh prijavio nekoga da izrađuje za vanjske korisnike stranice na crno. Inspektorat je odgovorio da je dotičnog upozorio, te da je nekakav zakon u pripremi. Upozorenog je moguće retroaktivno kazniti ako se oglušio na upozorenje ali ne i ostale. Oni mogu odgovarati samo od trenutka donošenja zakona ili od trenutka od kada ih inspektorat po nekakvom uporištu (pravilnik ili zakon u pripremi) upozori da to ne čine.

I da, svatko može za sebe raditi što ga je volja i što zna i tako će zauvijek ostati. Jedino se državnim tvrtkama može narediti da moraju raspisivati natječaje i uzimati stručnjake. Privatne tvrtke nitko ne smije prisiljavati na poslovno odlučivanje ukoliko ono nije protivno zakonu. Zar više ne bi smjeli sami dostavljati klijentima račune nego ćemo morati koristiti kurirske službe za tu rabotu?
UNIX is basically a simple operating system, but you have to be a genius to understand the simplicity
Documentation & Translation Team Member

karlovic

Citat: Pharaoh  u 05. Veljača 2011, 21:02
Hoće li inspektoru biti sumnjivo što ja nigjde ne radim, primam socijalnu pomoć i imam ugovore da sam napravio stranice za 500 tvrtki, po 2 KN i zaradio 1000 KN, da ne spominjem da imam auto i stan od 40 m2... to je već druga priča!
no, no, no nemoj pretjerivat tako duboko nisam išao ima i takvih? btw 402 i nije baš neki luksuz ili je?

Pharaoh

#38
Bilo je to hipotetsko pitanje!

Htio sam reči da niti jedan zakon ne treba gledati potpuno odvojeno od drugih.

Citat: karlovic  u 05. Veljača 2011, 21:10
... btw 402 i nije baš neki luksuz ili je?

40 m2 x 1000 Eura
=== puno novca, ako nemaš za njega porjeklo! osim ugovora o izradi stranica po 2 KN/po tvrtki.


Citat: wooer  u 05. Veljača 2011, 21:07
I da, svatko može za sebe raditi što ga je volja i što zna i tako će zauvijek ostati. Jedino se državnim tvrtkama može narediti da moraju raspisivati natječaje i uzimati stručnjake. Privatne tvrtke nitko ne smije prisiljavati na poslovno odlučivanje ukoliko ono nije protivno zakonu. Zar više ne bi smjeli sami dostavljati klijentima račune nego ćemo morati koristiti kurirske službe za tu rabotu?

Ne smije ti nitko u firmi raditi ako nemaš otvoreno radno mjesto i ako firma nema prijavljenu djelatnost po kojoj radnik na tom radnom mjestu smije obavljati posao. Čistačice, kuriri, terenski komercijalisti i sl. tipovi su radnih mjesta koja se mogu otvoriti u svakoj tvrtki, kao i za vođenje knjiga. Sve što nije obuhvaćano obrtnicom ili registrom tvrtke, tvrtka ne smije obavljati.

Pharaoh

Citat: wooer  u 05. Veljača 2011, 21:07
Tema je započela tako što je Pharaoh prijavio nekoga da izrađuje za vanjske korisnike stranice na crno. Inspektorat je odgovorio da je dotičnog upozorio, te da je nekakav zakon u pripremi. Upozorenog je moguće retroaktivno kazniti ako se oglušio na upozorenje ali ne i ostale. Oni mogu odgovarati samo od trenutka donošenja zakona ili od trenutka od kada ih inspektorat po nekakvom uporištu (pravilnik ili zakon u pripremi) upozori da to ne čine.

Tip nudi na svojim (privatnim) stranicama, registriranim na njega, uslugu izrade internetskih stranica, čak ima i cjenik. Jedino što u cijeloj priči fali je da nema registriranu nikakvu tvrtku, Sve na crno.
E, sad, ili će takvi prestati raditi ili ću i ja preći u takve freelancere. Jer kraj njih se ne može doči do ugovora. Nadam se da će naša država iznači način da im se stane na kraj. Uostalom na zapadu, ka kojem težimo to je već rješeno. Ne samo kad je u pitanju izrada stranica, nego sve o čemu smo ovdje rapravljali.

Moje Novo Ime

#40
Citat: Pharaoh  u 05. Veljača 2011, 21:46
Tip nudi na svojim (privatnim) stranicama, registriranim na njega, uslugu izrade internetskih stranica, čak ima i cjenik. Jedino što u cijeloj priči fali je da nema registriranu nikakvu tvrtku, Sve na crno.
E, sad, ili će takvi prestati raditi ili ću i ja preći u takve freelancere. Jer kraj njih se ne može doči do ugovora. Nadam se da će naša država iznači način da im se stane na kraj. Uostalom na zapadu, ka kojem težimo to je već rješeno. Ne samo kad je u pitanju izrada stranica, nego sve o čemu smo ovdje rapravljali.

U ostalom, na zapadu ima više freelancera nego nas u ovoj državi i ne da su oglašeni na internetu nego se legalno bore na natječajima i konkuriraju tvrtkama, a uz to imaju agencije koje stoje iza njih ili rade samostalno.
Ljudi moji...toliko freelancer siteova na svijetu ima na kojima freelanceri traže posao i natječu se bok uz bok s tvrtkama.

Treba iskorjeniti ilegalu i državi plaćati porez. S obzirom da se državi ne plaća porez, ona je primorana uvoditi posebno licenciranje / dozvole ili što već...isto kao i građevina ili ugostiteljstvo u Italiji (koje je pod licencama).

Uostalom ima toliko zanimljivih štiva o zapadnjačkom freelancerstvu pa čitajte. Ovakav zakon je kašeta brukava...može se ubosti i svatko tko ima facebook profil jer je facebook profil ništa drugo nego vlastita stranica...s bazom podataka (ha ha ha  ha ha).

Pharaoh

Citat: Livich  u 05. Veljača 2011, 22:32
Citat: Pharaoh  u 05. Veljača 2011, 21:46
Tip nudi na svojim (privatnim) stranicama, registriranim na njega, uslugu izrade internetskih stranica, čak ima i cjenik. Jedino što u cijeloj priči fali je da nema registriranu nikakvu tvrtku, Sve na crno.
E, sad, ili će takvi prestati raditi ili ću i ja preći u takve freelancere. Jer kraj njih se ne može doči do ugovora. Nadam se da će naša država iznači način da im se stane na kraj. Uostalom na zapadu, ka kojem težimo to je već rješeno. Ne samo kad je u pitanju izrada stranica, nego sve o čemu smo ovdje rapravljali.

U ostalom, na zapadu ima više freelancera nego nas u ovoj državi i ne da su oglašeni na internetu nego se legalno bore na natječajima i konkuriraju tvrtkama, a uz to imaju agencije koje stoje iza njih ili rade samostalno.
Ljudi moji...toliko freelancer siteova na svijetu ima na kojima freelanceri traže posao i natječu se bok uz bok s tvrtkama.

Treba iskorjeniti ilegalu i državi plaćati porez. S obzirom da se državi ne plaća porez, ona je primorana uvoditi posebno licenciranje / dozvole ili što već...isto kao i građevina ili ugostiteljstvo u Italiji (koje je pod licencama).

Uostalom ima toliko zanimljivih štiva o zapadnjačkom freelancerstvu pa čitajte. Ovakav zakon je kašeta brukava...može se ubosti i svatko tko ima facebook profil jer je facebook profil ništa drugo nego vlastita stranica...s bazom podataka (ha ha ha  ha ha).

Facebook, vlastita stranica... nije bitno, pa naslov teme i jeste borba protiv "freelancera na crno"! Ne, znam što si ti ustvari rekao a da ja već nisam? Može freelancer legalno, ali ne freelancer na crno!

Tema je ponukana donošenjem zakona koji bi mogao uvelike riješiti problem izrade internetskih stranica na crno i da bi to, po nekoj osnovi, moglo biti kažnjivo retroaktivno.

Moje Novo Ime

E sad...rekao si i rekli smo...svi smo nešto svoje iznjeli...bilo je tu korisnih informacija a i onih koje su vodile prema nigdjezemskoj.
Spominjao si baze podataka pa sam se na to i nadovezao ako griješim ispravi me.

Pharaoh

Citat: Livich  u 05. Veljača 2011, 22:58
E sad...rekao si i rekli smo...svi smo nešto svoje iznjeli...bilo je tu korisnih informacija a i onih koje su vodile prema nigdjezemskoj.
Spominjao si baze podataka pa sam se na to i nadovezao ako griješim ispravi me.

Pročitao sam pomnije, i to uopće nije usporedivo.

To što ja ili ti ili netko treći, peti, deseti piše po facebooku nešto je sasvim drugo, facebook nije naš portal niti naše radno mjesto, nego je nama vlasnik facebooka omogućio da tamo pišemo i u njegovu bazu ostavljamo podatke.. Vlasnik Facebooka plaća porez i plaća čovjeka koji vodi brigu da bi Facebookova baza podataka funkcionirala, plaća dizajnere, palaća...

Ne možeš to uspoređivati s izradom stranica na crno ili upravljanjem bazom podataka. Uostalom, upravljanje bazom podataka nije samo spremanje i vađenje podataka iz baze, ima tu analiza, optimizacija i još niz poslova kojih posjetitelji interneta nisu svjesni niti ih trebaju biti svjesni.

tbezak

Čitajući ovu temu osjetio sam potrebu da odgvorim, ujedno se i pretstavim.
Napravio sam ocu osobnu web stranicu na kojoj su njegovi znanstevni člaci. Neki dan me prijatelj zamolio da mu napravim stranicu za njegovu frimu.
Iako sam programer, ne da mi se "programirati" cijelu stranicu, kao što sam ocu napravio. Malo sam se "igrao" sa joomlom i zaključio, mogu mu napraviti stranicu u joomli koristeći razne besplatne module. Znači nikakva financijska korist, nego jednostavno želja za novim znanjima i pomoć prijatelju.
Moje konkretno pitanje:
Prijatelju dođe inspektorat i pita "Tko je napravio stranice?" i kaže da sam to ja napravio. Da li sam ja ili on u prekršaju i riskiramo da dobijemo kaznu?
Što ako pitaju istu stvar mog oca?