Je li validan HTML/CSS neophodan prije standardizacije browsera?

Autor Pharaoh, 23. Siječanj 2011, 11:29

0 Članovi i 2 Gosti pregledava ovu temu.

karlovic

Citat: wooer  u 01. Veljača 2011, 12:21
Citat: erik  u 01. Veljača 2011, 11:03
Jedna jedina korisna stvar koju ću dobiti ako se slijepo držim svakog w3c pravila?
Možeš na dnu napisati da je stranica W3C validna.
Ali Wooer uz malu napomenu da ni to ne znači da je tako onda za sve vjeke vjekova već u trenutku pisanja da je validna.

erik

Bravo karlovic, upozorio si na još jedan problem. Ako ja napravim stranicu po HTML 3 standardu, ona će biti "W3C validna". No to će malo značiti posjetiteljima sa suvremenim browserima.
ak su mogli partizani okončati rat možemo i mi deklinirati site
gore-točka-dolje-zarez

karlovic

Tako je i sad se vračamo na početak gdje stara narodna kaže: "koliko novaca toliko glazbe"
Ne može se (može ali niko to ne radi jer je neisplativo) za 200,00 kn dobiti ista usluga kao kada netko ima u proračunu za izradu  weba 20.000 kn. Nadalje tu se sada radi i o održavanju postojećih resursa (koje košta) pa ako netko "ne servisira" ili servisira polovično njegov je problem a ne nekog tko je prije 5 god napravio sasvim solidan web.  ;)

edit: 15 Errors, 27 warning(s) ima na stranici vlada.hr koja radi dobro (stranica mislim a ne vlada) nisam nikog čuo da se buni jer W3C upučuje na 15 Errors, 27 warning(s)   ;D

wooer

Zastava i Volvo nikada neće biti cjenovni konkurenti i svatko ima svoju ciljanu publiku. Sami se opredijelite u kojoj tvornici i kakve proizvode želite raditi.

Citat: erik  u 01. Veljača 2011, 12:59
.. to će malo značiti posjetiteljima sa suvremenim browserima.
Njima će malo što trenutno nešto značiti.

Citat: karlovic  u 01. Veljača 2011, 13:07
edit: 15 Errors, 27 warning(s) ima na stranici vlada.hr koja radi dobro (stranica mislim a ne vlada) nisam nikog čuo da se buni jer W3C upučuje na 15 Errors, 27 warning(s)   ;D
Možda je to bilo s ciljem da se stranica ne prikazuje svim korisnicima ali su negdje programeri zeznuli. (∞ Errors, 1 warning)
UNIX is basically a simple operating system, but you have to be a genius to understand the simplicity
Documentation & Translation Team Member

karlovic

Sad evo primjera zeleno (no errors) je jedna nedavno dignuta joomla 1.5 sa nekoliko plugina po mom izboru (pokrenuto nešto prije pokretanja ovog foruma i stranica vlade (vlada nije ime nego .... vlada) . O izdvojenom iznosu novca  jedne i druge (usporedbi) ne treba vjerujem posebno pisati ovo bez greške je rađeno za "frendovog frenda" ili bi mi rekli badava  :nevin:
link joomla 1.5 stranice sam sakrio da ne mislite kako sam stavio u cilju samoreklame. Tvrdim da ukoliko se pazi samo malo u izradi svaka joomla je kao takva ok, problem su dodaci. E sad da li će ovo bez grešaka (joomla) biti tako i za 2 godine (primjer) ovisi o vlasniku i njegovim željama ali i financijskim mogućnostima. Dakle može se desiti da iste stranice za dvije godine (ili manje) prikazuju obrnutu situaciju - sliku.

Moje Novo Ime

Citat: wooer  u 01. Veljača 2011, 14:25
Citat: karlovic  u 01. Veljača 2011, 13:07
edit: 15 Errors, 27 warning(s) ima na stranici vlada.hr koja radi dobro (stranica mislim a ne vlada) nisam nikog čuo da se buni jer W3C upučuje na 15 Errors, 27 warning(s)   ;D
Možda je to bilo s ciljem da se stranica ne prikazuje svim korisnicima ali su negdje programeri zeznuli. (∞ Errors, 1 warning)

Vidiš tu si Wooer čak i u pravu...ajde otvorite ZABA poslovno internet bankarstvo u IE i otvori ga u FF. U FF imam dramu, a u IE mi stoji javascript error. Nije moje računalo krivo...imam ih više, krivi su developeri web aplikacije.

Validator ima i nastavni karakter, on je obrazovno pomagalo koje služi da možete popraviti osnovni kod koji je "prljavo/traljavo" pisan (ako je "prljav"). Validator ukazuje na pogreške i tu je zaista dobra stvar.
W3C HTML / XHTML validator koristi se i kao nastavni web alat u ponekim svetskim učilištima (googlaj ako ne vjeruješ). Definitivno može poslužiti kao alat za provjeru da je HTML error-free te pomoći pri debugiranju CSS-a.

Što je s HTML5 i CSS3?
Sreća božja pa se i to da premostiti. Tu validator neće baš ići u zeleno...ali ipak za css3 ima mogućnost validacije. Naša Joomla! ćak nudi dizajneru da mrtvo hladno uz pomoć plugina upali ili ugasi css3 ukoliko se radi o starijem broweru. I voila...nije 100% validan ali je ispravan i kao takav je 100% kompatibilan (ili 99,9%..valjda).

Ne vrijedi se osloniti na preglednike koji rade "auto-ispravljanje" koda - preglednici čitaju kod na sebi svojstven način, a svaki to radi drugačije. Dakle, ako ste zaboravili zatvoriti tag, Firefox može to ignorirati, ali Safari ne i to može rezultirati razlomljenim prikazom. Ako je Vaš kod ispravan tj. struktura pisanja tada preglednik troši puno manje vremena za njegovo čitanje i automatski se dobiva na vremenu učitavanja. Nije mnogo, ali svaka milisekunda veseli. Šanse su  ako imate valjanu (X) HTML da ste time osigurali da vaše web stranice rade i s budućim tehnologijama. 

Da li je potrebno da je Vaša web stranica W3C validna ili ne?
Bez pogreške tvrdim ponovo DA! HTML-a validacija može pomoći da se izbjegnu zamke posebno ako imate nekoliko stotina stranica na Vašoj web lokaciji.
To može pomoći da napravite svoje web stranice bez pogreške.
S obzirom da imate manje novca za svoje web projekte nego Google, MSN, Yahoo, Microsoft, Vlada i dr.,  provjerite ispravnost stranica i barem se "samozadovoljite" po tom planu.
Ispravnim pisanjem koda pokazujete profesionalnost pogotovo ako radite za tvrtku koja ima ljude u marketingu ili druge dizajnere i programere.
Čak i Google koji nema validnu stranicu govori kao savjet da nastojimo raditi naše sajtove ispravno i čisto sa strukturom čitljivom za botove iako validacija uopće ne utječe na rezultate pretrage i ranking.

Pristupačni, korisni, cross browser friendly sajtovi su početak i rezultat uspješnog web projekta. Zašto nešto raditi krivo, kada možete to učiniti ispravno i jednako lako uz naglasak na krajnji ishod. Sve što je potrebno je malo znanja i truda da dobijete jednako vizualno/grafički lijep i kodno ispravan sajt. Nema bolje stvari za onog to u konačnici napravi makar to sebi za zadovoljstvo.

Kad se govori koliko para toliko muzike...točno...ne samo ja da volim nego svi vi volite i pare i muziku, ali tu su u konačnici ukusi i principi različiti među svima nama koji možemo i želimi postupati prema vlastitom nahođenju, znanju i mogućnostima.

Ajde za domaći zadatak pogledajte nekakav svoj uradak uz pomoć web aplikacije poput:

http://browsershots.org/
-------------------------------------------------------
http://validator.w3.org/docs/why.html
https://browserlab.adobe.com/en-us/index.html
http://expression.microsoft.com/en-us/dd565874.aspx
http://spoon.net/browsers/
http://www.seooptimizers.com/w3c-validation-not-part-of-google-search-engine-ranking-factor.html
http://crossbrowsertesting.com/

Pharaoh

Citat: Livich  u 01. Veljača 2011, 15:28

Čak i Google koji nema validnu stranicu govori kao savjet da nastojimo raditi naše sajtove ispravno i čisto sa strukturom čitljivom za botove iako validacija uopće ne utječe na rezultate pretrage i ranking.


To može značiti da nije neophodno imati validan HTML/CSS, što uostalom i pokazuje pregled njihovih stranica.

karlovic dobro kaže, lako je imati validne stranice ako se radi samo sa osnovnim Joomla CMS-om, problem nastaje s dodatcima koje želi klijent, a koji nisu validni. Koliko je isplativo potrošiti vrijeme na ispravljanje grešaka, kad ti klijent, po defaultu, škrtari. Većin u svoje komponente, module, plugine ugrađuje atribute unutar tagova, pa to ne možeš riješiti CSS-om. Zapravo, možeš pomoću Mootools-a, ali onda moraš znati programirati, pa osim mootoolsa trebao bi znati i Php, a to onda nije više samo izrada stranica Joomla CMS-om, plug and play!

Osvrnuo bih se na stranice vlade, jer mislim da to nije dobar primjer. Što je u HR uopće odrađeno dobro za plaćenu cijenu? Sve je sfušano i preplaćeno, stoga i jesmo do grla u... jagodama (da ne prekršim pravilo foruma).


erik

Citat: wooer  u 01. Veljača 2011, 14:25
Zastava i Volvo nikada neće biti cjenovni konkurenti i svatko ima svoju ciljanu publiku. Sami se opredijelite u kojoj tvornici i kakve proizvode želite raditi.

Te dvije marke automobila imaju vrlo različite osobine. Ti imaš razloga raditi takvu razliku između koda gdje nedostaje jedan "alt" atribut?


Citat: wooer  u 01. Veljača 2011, 14:25
Možda je to bilo s ciljem da se stranica ne prikazuje svim korisnicima ali su negdje programeri zeznuli. (∞ Errors, 1 warning)

Da, wooer, zacijelo im je to bio cilj. Koliko ja vidim jedini grijeh im je što na nekim mjestima nisu enkodirali & u &. Reci ti meni koji browser zbog toga neće ispravno prikazati stranicu?


Citat:  Livich
Validator ima i nastavni karakter, on je obrazovno pomagalo koje služi da možete popraviti osnovni kod koji je "prljavo/traljavo" pisan (ako je "prljav")...

Istina, tamo možeš vidjeti da li si zaboravio zatvoriti tag. Ali ima i drugih alata za to i ja to nikako ne bih svrstao u neku prednost bez koje se ne može.

Citat:  Livich
Da li je potrebno da je Vaša web stranica W3C validna ili ne? Bez pogreške tvrdim ponovo DA!

Pogrešku si napravio jer možeš imati site koji nema grešaka, koji se prikazuje ispravno u svim browserima, ali gle čuda, nije w3c validna! Koja dakle onda korist od "validnosti"?

Citat:  Livich
Pristupačni, korisni, cross browser friendly sajtovi su početak i rezultat uspješnog web projekta.
Naravno, slažem se. Isto se slažem da to što si naveo nema veze sa validacijom.

Citat:  Livich
Ajde za domaći zadatak pogledajte nekakav svoj uradak uz pomoć web aplikacije poput:...

Joj, imam site koji prolazi validaciju, ali se ne prikazuje ispravno u svim browserima :(
Pa kako je to moguće!!!


A sada za ozbiljno. Razumijem što govoriš i slažem se. Izradom validnog koda moguće je uočiti neke greške i uputiti početnika u html sintaksu i usability. Ali odbijam povezivati neki W3C validaciju sa kvalitetnim siteom! Moguće je imati odličan site koji ne prolazi validaciju i obrnuto.


ak su mogli partizani okončati rat možemo i mi deklinirati site
gore-točka-dolje-zarez

vivi

Mislim da se sa validacijom covjek netreba zamarati ukoliko kod screenreadera sve stima, odnosno ukoliko je accessbility na koliko toliko oke razini zbog osoba sa posebnim potrebama. Naravno, dobro je forsirati clean kod ako imas vremena za to. U najgorem slucaju pustit sajt ako je jako hitno pa ga kasnije krpat kad prodje hica.

bosnianman

Oni su google, facebook, wikipedia... Njima nitko nece zamjeriti  >:D

erik

Citat: bosnianman  u 22. Lipanj 2011, 10:29
Oni su google, facebook, wikipedia... Njima nitko nece zamjeriti  >:D

A tko će tebi zamjeriti na "nevalidnom" kodu?
ak su mogli partizani okončati rat možemo i mi deklinirati site
gore-točka-dolje-zarez

bosnianman


wooer

Istina je da imamo gomilu građevinskih objekata koji ne udovoljavaju standarde struke ali gle čuda još uvijek stoje. Tko garantira da se u izvanrednim situacijama neće raspasti ?
UNIX is basically a simple operating system, but you have to be a genius to understand the simplicity
Documentation & Translation Team Member

erik

Dobar pokušaj druže, ali kao usporedba je potpuno promašena. Ja bih radije tu validaciju usporedio sa autom koji nije prošao tehnički jer nije usisano ispod suvozačevog tepiha.
ak su mogli partizani okončati rat možemo i mi deklinirati site
gore-točka-dolje-zarez

wooer

Ok erik, popuštam. Ubacivanje flasha uglavnom nije bilo po standardima pa ja sad na iphoneu moram gledati gomilu praznih web stranica. Neću zapocinjati zašto je tomu tako ali da se kojim slučajem davnih dana pametno odigranim potezima uspjeli to ubaciti u standarde možda ne bi imali probleme ovakve kakve imamo.
UNIX is basically a simple operating system, but you have to be a genius to understand the simplicity
Documentation & Translation Team Member