Backup - pitanja/savjeti

Autor Gunner, 22. Listopad 2011, 22:27

0 Članovi i 2 Gosti pregledava ovu temu.

Gunner

Moguce da ce se vecini dici kosa na glavi kad procitaju naslov i malo zavire u post, ali ovo je pitanje koje gnjavi mnoge pocetnike a i poneke iskusne joomla fanove (mozda sticky  :-[)

Dakle, koji je(su) najbolji nacin(i) za backup svoje stranice koja je postavljena na server? Pri tome mislim na sve moguce nacine ali iskljucujem pomoc hostinga.
Naravno, ovo je sve prevencije radi.

Ono sto sam do sada vidio je kopiranje cijele mape public_html na svoj komp, zatim zipiranje mape public_html u cpanelu i skidanje na komp, pa cak i zipiranje cijelog mreznog mjesta (pocevsi od mape administrator) i skidanje na komp, ...

Kako vi to radite?


Guardian

Zašto isključuješ pomoć hostinga ?
Na default svaki imalo ozbiljniji hosting radi backup jednom u 24 sata. Ne znam kojim se sve tehnikama služe. Mislim jednostavno sync, pa u određenom trenutku u 24 sata provjere koje datoteke su se mijenjale (i databaza ti je samo jedna ogromna txt datoteka u biti).

Inače ja ovako koristim, najlakše, ne usporava stranicu i najmanje glavobolje:

- Imam intsaliran Joomla plugin za database backup. Namješten u 3 iza ponoći, kad nema nikoga na stranici. A svakako to brzo odradi.
Pa mi šalje backups na Gmail konto. Čuvam zadnjih 5, ostalo brišem u Inbox.

- Folders, to ne radim backup. Prevelika gnjavaža i uzima puno vremena. Zbog ograničenja shared hosting na 6-8 istovremenih FTP poziva. Uzme vječnost da prebaci Joomla folder.
Ali to ti svakako vlasnik hostinga radi. Pošalješ mu mail i vrati ti backup foldera.

Ako već hoćeš i to raditi imaš onu backup ekstenziju za Joomla (zaboravio ime). Neće ti raditi kako treba jer nema ovlasti za write na tvom računalu, a mail ne prima prevelike foldere (images, stories i slično)

Pa, instaliraj neki FTP client i stavi ga na schedule da ti iza ponoći povlači samo /images folder. Ostalo ti i ne treba, već valjda imaš izvorni backup od davno.
Ili još možda poneki folder kao /media/nesto i slično. Ovisno što koristiš i što imaš instalirano na stranici.

Ali to za foldere ti je glupost i nepotrebno. Vlasnik hostinga ti to već radi. Kupi samo database backup svaki dan sa onim pluginom.

ikiK

C-panel beckup i/ili Akeba beckup je moja praksa.
...

Gunner

Citat: Guardian  u 22. Listopad 2011, 22:39
Zašto isključuješ pomoć hostinga ?
Na default svaki imalo ozbiljniji hosting radi backup jednom u 24 sata. Ne znam kojim se sve tehnikama služe. Mislim jednostavno sync, pa u određenom trenutku u 24 sata provjere koje datoteke su se mijenjale (i databaza ti je samo jedna ogromna txt datoteka u biti).

Ali to za foldere ti je glupost i nepotrebno. Vlasnik hostinga ti to već radi. Kupi samo database backup svaki dan sa onim pluginom.
Po meni je opcija hosting backup najbolja, iako sam sreo neke kolege koji se bas i ne slazu s time jer su imali losa iskustva.
Ovo gore sto sam naveo su samo neka od "rjesenja" na koja sam naisao ili cuo.

Guardian

Ne znam. Povlačenje čitavog Joomla foldera je dosadno i gnjavaža. Ako to radiš svaki dan može se vlasnik i žaliti. Ipak CPU radi na max i bandwith mu uzimaš.

Meni ovaj Joomla database plugin šalje backup svaki dan već par godina. Nikad nije falio. Nikad ne misliš na to, rasterećen si.

Ikik ti je dao ideju za Aceba backup. Sa njim stavljaš backup na serveru.

wooer

Citat: Guardian  u 22. Listopad 2011, 23:04
Ikik ti je dao ideju za Aceba backup. Sa njim stavljaš backup na serveru.
On ti može 'raditi' i kao windows task scheduler.
UNIX is basically a simple operating system, but you have to be a genius to understand the simplicity
Documentation & Translation Team Member

Onebeat

U mom slucaju posto sam vlasnik hostinga imam postavljen backup server svaku vecer u 3h ujutro - datoteka i baza!Naravno osim toga imam backup svih servera pojedinacno:)
Truth will set you free

Guardian

Citat: Onebeat  u 23. Listopad 2011, 10:41
U mom slucaju posto sam vlasnik hostinga imam postavljen backup server svaku vecer u 3h ujutro - datoteka i baza!Naravno osim toga imam backup svih servera pojedinacno:)

Praviš backup čitavog Joomla root foldera ?
Ili samo sync-aš razliku mijenjanih datoteka od zadnje promjene ?

Onebeat

Mislis na inkrementalni backup datoteka:)Radim backup home direktorija od clienta, a imam 10 backupa unazad za svakog clienta na serveru kako bi mogao vratit ako sto pode po zlu:)

U vise slucajeva se pokazalo kao odlicno rijesenje zbog pogreske koje cine krajni korisnici:)
Truth will set you free

ikiK

#9
Citat: Guardian  u 22. Listopad 2011, 23:04
Ne znam. Povlačenje čitavog Joomla foldera je dosadno i gnjavaža. Ako to radiš svaki dan može se vlasnik i žaliti. Ipak CPU radi na max i bandwith mu uzimaš.

Meni ovaj Joomla database plugin šalje backup svaki dan već par godina. Nikad nije falio. Nikad ne misliš na to, rasterećen si.

Ikik ti je dao ideju za Aceba backup. Sa njim stavljaš backup na serveru.
ili jednostavno skinem ftp-om na komp?
A što se tiče ovoga: "Folders, to ne radim backup. Prevelika gnjavaža i uzima puno vremena. Zbog ograničenja shared hosting na 6-8 istovremenih FTP poziva. Uzme vječnost da prebaci Joomla folder."Povlačenje čitavog Joomla foldera je dosadno i gnjavaža" ; postoji u c-panel / file manager opcija compress, dobi se jedan zip file i sve je gotovo na brzinu... Slično kao i sam c-panel beckup gdje se zip home foldera dobi za čas...
...

Tananda

Akeeba.
Mnogi su je spomenuli, i jedini uistinu najlakši alat je Akeeba.
It's OK, I'm a marine biologist.