Novosti:

Aktualne Joomla! verzije: 3.10.11 i 4.2.6

Main Menu

Joomla vs Drupal vs Wordpress

Autor Guardian, 22. Rujan 2011, 16:19

0 Članovi i 2 Gosti pregledava ovu temu.

Guardian

Hajde da malo oživimo forum.  :)
Vidim nema ove teme, ima neka o WP.

Mišljenja i osobni zaključci ?

Ja ih napišem poslije. Mod je brz na okidaču, pa da ne pišem bezveze ako će tema na smeće.

wooer

S ovime se slažem ... http://www.compassdesigns.net/joomla-blog/how-to-choose-between-joomla-drupal-and-wordpress

Citat: Guardian  u 22. Rujan 2011, 16:19
Mod je brz na okidaču, pa da ne pišem bezveze ako će tema na smeće.
Mod je brz na okidaču kada prihvatljiva tema krene off topic. Upravo radi toga je i kreiran podforum Brbljaonica gdje svi koji imaju potrebu pisati samo zato što im se piše mogu tipkati do mile volje (ali i ovdje treba biti pristojnosti).
UNIX is basically a simple operating system, but you have to be a genius to understand the simplicity
Documentation & Translation Team Member

Guardian

Evo mogu neke sitnice napisati. Već 3-4 dana se zabavljam sa Drupal 7, od buđenja do spavanja. Kava, cigarete i vrijeme samo leti.

Jesam nešto puno naučio ? Jesam kitu Marjanovu.

Čitam puno, zabavljam se opcijama, instaliranjem modula (Kod njih nema plugins, ekstensions i modules. Sve su modules.) Što zna dosta zbunjivati poslije puno godina na Joomli.
Joomla modules odmah asociraju na jedan block, jedno mjesto u template na front-end. Što kod Drupal nije slučaj, sve što instaliraš su modules.

Jednu stvar primjetiš vrlo brzo. Drupal je enormno moćan alat. Samo je pitanje da li se isplati potrošiti toliko vremena i živaca za web stranice koje praviš tvrtkama i ljudima, koje će imati max 100-200 unikatnih posjetitelja dnevno. Veliko filozofsko pitanje. Joomla nema nikakvih problema sa takvim malim navalama na stranicu.

Ako se planira neki news portal, community portal Drupal je idealan za to.

Nema gotovih rješenja kao za Joomla. U Joomla odeš i sa JED skineš gallery module, instaliraš, napuniš folder slikama i to je to uglavnom. Za Drupal ima dosta modula, mislim čak i malo više nego za Joomla. Ali su zamišljeni kao lego kockice, tool za pravljenje onoga što ti na kraju treba i što želiš ponuditi ljudima na stranici. I Editorima na stranici isto.

Mislim da je to i razlog što se neki žale poslije Joomla da na Drupal stranici nema nikakvih primjera za što se moduli koriste, niti demo stranica. Jedva poneka sličica.

O templates još ne znam ništa. Nisam do toga ni došao. Mada već sad vidim da nije ni blizu lako kao u Joomla. Valjda kad se jednom naučiš poslije sve ide brže. Normalne poteškoće u početku.

Nema gotovih rješenja, naprimjer kao Virtuemart, K2, Joomgallery, Phocagallery, itd. Ima nešto slično. Sve sam gradiš od raznih blokova i modula. Ne znam planiraju li ovi što rade Drupal u budućim verzijama više pucati na ljude koji žele gotova rješenja kao u Joomla. Vidim na njihovim blogovima da svi priznaju da tu Drupal loše stoji. Da privuče one kojima se ne da zahebavati sa previše tehničkim definicijama.

Jedan iz samog vrha je negdje napisao da su na jednom sastanku nedavno ozbiljno razmatrali da stave na download razne Drupal distro sa demo content. Nije naglasio koji content. Valjda shop, restaurant, blog i slično. Bar sam tako skužio.

Onako. Kratko ga poznajem ali ono što sam do sad skužio je ukratko ovako: (sa isprikom ako negdje pogriješim)

- Fields, gotovi, custom. Skoro da nema mjesta gdje ih ne možeš staviti. Registracija, user profile, articles, modules (Joomla pogled), web forms, baš svugdje.
Dobar je za prave community. Samo moraš imati dosta iskustva sa njim i znanja. Malo sam probao i stavio male Google maps u profile Usera. Oni stave svoju adresu i mapa im se pojavi u profilu.
Joomla je vrlo loša sa tim fields. Čak i eksterne ekstenzije. Seblod čini mi se pokušava kopirati filozofiju od Drupal. Sa tom razlikom da Drupal rade tisuće genijalaca, Seblod nažalost samo jedan genijalac. Više kapu skidam ovom iz Seblod, jer je jadnik sam. Ali nebitno sad.

- Drupal ima u core veoma dobar način rada sa image fields. Stavljaš ih koliko hoćeš, gdje hoćeš, razne resize, crop i ostale opcije za svaki.
Joomla je tu skoro nikakava. Čak i K2 ima tu granicu od 5 vrsta images. Osim ako nećeš dobro mijenjati code pa dodavati druge.
Mada nije toliko bitno. Za većinu manjih stranica i 5 previše. Više je bitan način rada sa images fields. I ta sloboda.

- U nekim stvarima Drupal poslije Joomle djeluje totalno bezveze. Još nisma skužio kako da sortiram Artikle na menijima po datumu. I da pokažem content u 2 kolumne, bez instaliranja drugih modula. Možda jednostavno to ne vidim a tu je nedgje. Čitao sam o tome, i ljudi instaliraju module za to.

- Joomla ima puno ljepši i pregledniji Admin panel. Da, i Drupal Admin panel mi se poslije nekoliko instaliranih modula počeo vući kao krepan, ne front. Možda sam trefio neki loš module.

- Još jedna zanimljiva stvar. Rad sa tabelama u Drupal. Jednom me jedan tip zamolio da mu napravim na stranici da ima veću tabelu, ali da ne idem u detalje htio da može prebacivati unose iz polja kako hoće i iz nekog čudnog razloga da čitavu tablicu obrne naopako po vertikali sa svim vrijednostima unutra. Kako sam mu to prijateljski radio i znajući koja je gnjavaža sa JCE namještati i raditi sa tabelama, rekao sam mu da nemam vremena. Znam da bi poslije meni dosađivao kad bi mu neko polje imalo paragraph, a polje do ne.

I vidim neke module tamo na Drupal i probam to. Genijalno. Imaš print tablice na front, ali u Admin panelu namjestiš početnicima da unose polja u rows kao što su fileds u web formama. Ništa ne mogu pokvariti. Čak Drupal ima u core lijepu opciju "povuci i prebaci" polja u tabeli, i inače skoro svugdje takvo sortiranje. Možeš čak i fields ubaciti u ta polja, po želji i izboru.

- Tabs, accordions u artiklima i inače svugdje. Čak i poslije samo par dana sam ih napravio i namjestio. Google map u 1 tab, login drugi, review treći, kontakt forma 4, itd. Genijalna stvar.
A sjetim se koliko sam dugo vremena se mučio u Joomli sa Sobi2, K2 i isprobao sve i svašta. Da bih na kraju morao sam se dosjetiti načinu koji čak nisu imali ni na svojim support forumima. Neće da kažu, jer zarađuju od modifikacija svojih scripti i izrade web stranica. Ne bih ni ja na njihovom mjestu, nisam se nikad ljutio na to.

- Multilanguage. Niša posebno ni u Drupal. Ali ima 2 modula koji su dobri i sve prevodiš sa jednog mjesta kao u Joomfish.

- I tako još tih korisnih stvari. Naravno ako naučiš dosta toga, treba vremena. I za Joomlu treba puno vremena.

Jedna stvar s eprimjeti isto tako dosta brzo. Drupal zajednica je pravo zahebana. Zagrizu kao Pit Bulls. Jedan developer izgubi volju odmah se module preuzima i drugi ljudi nastavljaju. Imaju dobro razrađen način javne komunikacije preko svoje web stranice. Podsjeti me da čekam i dalje Jcomments za Joomla 1.7.

Više malo kasnije, raspisao sma se previše.



Tom555

Citat: Guardian  u 22. Rujan 2011, 21:47
Evo mogu neke sitnice napisati.
Vrlo korisne sitnice. Svaka čast.

Guardian

#4
Sviđa mi se kako su odradili core cache i spajanje svih JS i CSS u jednu datoteku. Nisam primjetio neke greške kad sam to testirao. Imao sam masu instaliranih modula koje sam probao.

Mislim da to ima veze sa tim da su strogi prema ovima što prave module. Pa sve radi OK.
U Joomli sam probao sve te plugins za spajanje i komprimiranje pa uvijek neke greške sa nečim. Jedino kad sam dao ovom developeru plugina login podatke za server on sredio stvar. Opet je morao dodati i zamijeniti par linija koda u svom pluginu da prilagodi mojoj stranici. Poslije sam izgubio volju pa odlučio to nikad ne koristiti.

Ne sviđa mi se u Drupal Admin panel poslije Joomlinog da developeri modula razbacuju po čitavom adminu postavke za svoje module.
I nema to veze samo sa navikom. Dali su tu nepotrebnu slobodu developerima da config i settings oblast za svoje module stavljaju po čitavom admin panelu kako im se digne. Jest da se vremenom navikneš sigurno, ali bezveze.
Kod Joomle se zna što gdje stoji, i instalirani plugin ili module ti ne mogu razbacati svoje gdje hoće.
(ali to mislim ima puno veze sa filozofijom alata i "lego kockica". U Drupal sa jednim modulom možeš bez diranja koda napraviti razne stvari, da to nije normalno. Ovo zahtijeva mali slikoviti opis, iako imam više nego skromno znanje o Drupal. Drupal ti da blokove kuće, cigle i alat. Joomla ti da čitav zid sa ugrađenim i obojenim balkonom na njemu. Sad, sa Drupal gradiš zid po želji, ako znaš i umiješ naravno, bez diranja koda ako nisi neskroman. Sa Joomlom imaš taj zid sa balkonom, nema žalbi. Kad bolje razmislim za zaradu novca opet ispada Joomla bolja. Ako mušterija nije prezahtijevna za opcije. Izgledom će sigurno biti.)

Lista instaliranih modula u Drupal je nenormalno iritantna. Predugačka i nepregledna i na default install. Joomla je to bolje odradila, sa više planiranja.
Mislim da ovo ima puno veze sa tim što Drupal scanira čitav folder na serveru za instaliranim modulima. Pa onda svaki module folder scanira za 1 datotekom iz koje će očitati neki info. Vidio sam da module nestane sa liste ako samo izbrišeš folder od njega.

Joomla to radi drugačije, bar mislim. Ima listu modula u databazi na 1 mjestu pa samo to očita. Ako izbrišeš module folder opet će module ostati na listi.
Užasno mi je sporo učitavanje liste sa instalirnaim stvarima u Drupal. Možda sam slučajno testirajući razne stvari trefio neku kombinaciju koja se baš ne voli puno.

U biti u Drupal nikad ne znaš gdje ćeš novoinstalirani module morati tražiti da ga namjestiš. U 20% slučajeva na Module listi (samo link), ostatak Globalne konfiguracije, tamo ovamo, nekad tamo gdje se najmanje nadaš.


Ali zamisli koje skoro neograničene mogućnosti imaš sa ovim alatom, ako imaš živaca. Što je najzanimljivije za par dana sam namjestio neke stvari koje sam na Joomli mjesecima pokušavao i pregledavao razne forume. Onda kako nisi školovani programer dočekaš da netko na nekom forumu ostavi jedan komentar i code, koji ti ne daju riješenje ali ti puno pomognu da riješiš problem. (ustvari ono što želiš imati na stranici).

Najzanimljivije je da sam to na Drupal uradio poslije 2 dana da koda nisam ni dirnuo. Mada je to daleko od gotove web stranice, ni blizu. Ali ipak me Joomla namučila, samo sa image fields i custom fields u tabs. Samo ta 2 primjera.

erik

Drupal je odličan sustav, ali zahtjeva puuuno rada. Ono na čemu im zavidim je fenomenalna zajednica. Možda griješim, ali kod WP i Drupala postoji jedna viša razina organiziranosti, možda jer  oba sustava imaju nekakav korporativni background.

Bilo bi super kada bi i Joomla  bila malo "čvršće ruke" i poticala stvaranje timova pa bi umjesto pet osrednjih komponenti koje rade isto imali jednu odličnu.
ak su mogli partizani okončati rat možemo i mi deklinirati site
gore-točka-dolje-zarez

Guardian

#6
Slažem se dosta sa tim. Joomla ne zna pritisnuti developere koji scriptu nisu updatirali po 2 godine. Kod ovih u Drupal zajednici koliko sam vidio idu opomene od urednika portala i onda se izjasniš. Hoćeš nastaviti ili oglasiti javno na stranici modula da tražiš novog "maintainer-a".

Dosta toga na stranici su automatizirali. (i to je zahvaljujući mogućnostima Drupala). Na primjer skužio sam, ali ne mogu biti 100% siguran, da automatika sama stavlja upozorenje da se maintainer nije toliko i toliko dugo logirao, ništa komentirao niti promijenio u modulima. Pa rangira module u neku klasu niže.

Onda sam vidio da komentari ispod modula (nema review i zvijezdice kao kod Joomle, što mi se više sviđa kod Joomle).
Na primjer imaš uz module link na kojem pišeš o bugs i tražiš pomoć, dodaješ svoje želje. I ako postaviš pitanje pa te maintainer upita da nešto objasniš. Ako u 2 tjedna nisi vlasniku modula odgovorio scripta sama zatvori komentar uz takvo objašnjenje i "closed".

Dosta toga su svjesno napravili tako da ljude prisiljavaju da budu aktivni. Bio ti developer ili user.

I da, ima Drupal bugs i problema isto kao i Joomla. To priznaju i sami po svojim blogovima. Ne znam zašto je ljudima lakše hackirati Joomlu nego Drupal. Možda ima veze s tim da svatko radi zarade pravi dodatke pa ne budu testirani do kraja.

Jedna stvar poslije Joomla "svijeta" tako upadne u oči odmah. Totalni nedostatak bilo kakvog offtopic na komentarima modula gdje je support i slično.
Vjerujem da ima veze sa tim što ne dozvoljavaju avatare, signature i slično pa ljudi i nemaju želju da tu pišu o bilo čemu osim o modulu.

Sva spika je čisto o modulu, ništa drugo. Zanimljivo.

oKRamxII

Red, rad i disciplina  ;D

Šalu na stranu, dobre su ti ove sitnice, ponešto sam i naučio danas.

Guardian

#8
Da, poslije Joomle jedna stvar čovjeku ubitačno nedostaje. Hebeni "Apply" pa da ostaneš u prozoru. Kod Drupala je sve "Save" pa ponovo otvaraj prozor.

Možda zvuči kao trivijalna sitnica. Ali nije kad je hebeni Admin panel spor za ubit se. Koliko klikova, pomnoženo sa brojem sekunda. "Apply" onda stvarno nedostaje.

Mali update:

- Drupal, skroz loša organizacija liste i settings za modules.
  Jooomla puno bolja u tome.

- Drupal, dokumentacija i tutorials za core fenomenalno bogata i dobra.
Za modules od drugih ljudi doslovce sranje. Tamo su izgleda svi neki turbo freakovi pa nitko ne stavlja ni objašnjenje čemu služi module, niti kako se konfigurira niti gdje. Ponekad rijetko. Kako je većina modula samo tool i "kockica" koristi kako hoćeš, tvoja stvar. Ni primjera, slika ni demo kao na Joomla. Nazivi modula su hebeno generic, kako ih možeš koristiti za puno različitih stvari. Osim onih rijetkih specijaliziranih, kao Google maps modules.

Joomla, zna se. Reviews, slike, demo, link na dokumentaciju. Tu Joomla bolje stoji. Ali ne bolje za dokumentaciju kako koristiti CMS. Valjda kako je Drupal teži mora imati manual preko 1000 stranica.

- Drupal, fields...fields....fields....božanstveno. Kompletan avanciran forum možeš od fileds i blocks napraviti. Naravno ako uz ove besplatne imaš volje za tim. Ako ništa dobiješ potpuno integriran forum sa CMS core.
Probao sam Google maps. Fenomenalno za directories, webshops, reklamiranje tvrtki, communities.
User unese adresu ima Gmap u profilu, na registraciji Gmap, na obrascima, na artiklima, modulima, na Search tražiš po mapi, i proximity search isto.

Poslije vadi markere odakle hoćeš i stavi na link gdje hoćeš (kao ekstenzija u Joomli). Onda iznad mape sa markerima iz kategorije ubaciš i aproximity i ostali Gmap searc, savršeno. Sve je poslije do mašte.

Ovo pišem najviše imajući u vidu početnike koji bi radili na stranici. Ako čovjek nije programer sa fakultetskom diplomom Drupal drastično smanji mogućnost situacije da klijentu moraš reći, "čuj ne znam ti ja to napraviti". Ili prevedeno na diplomatsku komunikaciju sa klijentima, "čuj, nije ti to baš zgodno riješenje zbog rada sa databazom i usporavanja web stranice".  ;D

Fileds, fields, fields....Sad znam gdje su oni što rade Seblod uzimali ideje.
Sviđa mi se da radi Gmaps API3 bez problema. Bar dobiješ onaj pravokutni infowindow. Na Joomli sam se polomio probajući sve dodatke, tražeći tweak da override Google files  i svi imali onaj rounded info. A stranica sva bez rounded.

Guardian

I sad ovo nitko neće čitati jer se ne updatira lista sa "Novim postovima" ?

oKRamxII

Možda bi svoje postove trebao objavljivati u više dijelova  ;D

Ja te čitam, samo nemam uvijek potrebu odgovoriti na post ;)

Guardian

Citat: oKRamxII  u 26. Rujan 2011, 17:07
Možda bi svoje postove trebao objavljivati u više dijelova  ;D

Ja te čitam, samo nemam uvijek potrebu odgovoriti na post ;)

Zajebavam se.
Ali je istina da tema padne. Pa nekako imam osjećaj da sam sebi pišem.

Guardian

#12
Popizdio sam. 2 tjedna, ili koliko već, po cijele dane samo sa Drupal radim. Fenomenalan je i premoćan.
Ali da sam se sa njim na početku sreo, umjesto sa Joomlom, prilično sam siguran da se nikad ne bih bavio web stranicama. Niti ovo pisao na ovom forumu. Ne bih ni znao za ovaj forum.
Jedno sad znam bolje nego na početku. Templates (themes) nisu teške za raditi na njima. Mislim da to poslije sa malo iskustva leti jednostavno.
Iasto mislim da je manjak Drupal templates na tržištu (ako se poredi sa Joomlom) zbog kompleksnosti i filozofije Drupala. Developerima predložaka se jednostavno ne da to studirati i učiti iz početka. Bolje se zaradi na Joomla tržištu.

(kod jedva da sam i dirnuo)

oKRamxII

Da, ponekad što jednostavnije stvari uvijek bolje prolaze kod templatesa i sl., uostalom nije li Wordpress odličan primjer za to.

Guardian

Citat: oKRamxII  u 08. Listopad 2011, 01:22
Da, ponekad što jednostavnije stvari uvijek bolje prolaze kod templatesa i sl., uostalom nije li Wordpress odličan primjer za to.

Sad znam da templating u Drupal nije uopće težak. Čak više logičniji od Joomle jer za sve core stvari lako radiš override, da ne idem u detalje.
Poslije ako radiš upgrade sve ti ostane u custom template folder.

Ne znam zašto je na tržištu više templates za Joomlu. Teško mi objasniti.