Jeste li već instalirali 1.6 (stable) ??

Autor Bernard [ExaByte], 11. Siječanj 2011, 16:41

0 Članovi i 1 Gost pregledava ovu temu.

Bernard [ExaByte]

I dok čekate da pripremimo official vijest, koja zbog neočekivanih drugih aktivnosti kasni, ajdmo u najaktualniju temu u Joomlaša ovaj tjedan:


  • jeste instalirali 1.6?
  • kako vam se čini?
  • koje su najbolje (a koje najgore) novosti?

wooer

- Naravno.

- Vizualno izgleda samo malko kozmetički dotjerana. Već mi polagano i smeta acl na svakom koraku. S druge strane gledano kroz kod stvarno je napravljen izniman posao. Za sada još sam čačkam sam po kodu u očekivanju sređivanja dokumentacije.

- Definitivno je najbolja novost je napokon 1.6 izašla. Najgorih novosti nema osim ako to ne postane lokalizacija.
UNIX is basically a simple operating system, but you have to be a genius to understand the simplicity
Documentation & Translation Team Member

Pharaoh

Instalirao sam odmah po izlasku RC-a, a prije toga 2-3 bete!

Najveće poboljšanje je upravljanje sadržajem putem kategorija/podkategorija. Uvijek je to bio problem, sada će biti puno lakše organizirati administraciju.
Naravno i acl ima prednosti, ali imat će i svojih mana. Ali može se sve raditi u okvirima starog sustava: ovi smiju ovo, oni smiju ono...

Jedina "mana" Joomle 1.6 bit će njezini serverski zahtijevi, Php 5.2+ i MySql 5.0.4+.
Nema niti "legacy moda", tako da će i komponenete koje su koristile legacy plugin biti beskorisne sve dok se ne isprogramiraju nove MVC komponente.


No ima to i svoju prednost, standardizacija i poboljšana sigurnost svakako su za pohvalu.


izbornik

Ja sam bas danas imao u planu instalirati je, nesto citam da je desetog trebala izac prva stable verzija ili se varam?

Kako imam u planu izradu jednog veceg sajta, da li je pametno radit ga u 1.5.22 verziji ili pricekati 1.6 stable? I sta je s dodacima i templateima za 1.6, da li oni od 1.5 mogu ili?

ikiK

To i mene zanima, kako napreduju prilagodbe komponenti, ili kako funkciniraju na 1.6...
...

Bernard [ExaByte]

Citat: izbornik  u 12. Siječanj 2011, 09:37
Ja sam bas danas imao u planu instalirati je, nesto citam da je desetog trebala izac prva stable verzija ili se varam?

Da, jučer je izašao stable.


Citat: izbornik  u 12. Siječanj 2011, 09:37
Kako imam u planu izradu jednog veceg sajta, da li je pametno radit ga u 1.5.22 verziji ili pricekati 1.6 stable? I sta je s dodacima i templateima za 1.6, da li oni od 1.5 mogu ili?

ukratko - držite se još neko vrijeme 1.5 koji radi kako treba. Za 1.6 bugtracker je još poprilično pun, a i mali je broj komponenti koje provjereno rade kako treba na 1.6...

wooer

#7
Citat: Bernard T.  u 12. Siječanj 2011, 14:13
... a i mali je broj komponenti koje provjereno rade kako treba na 1.6...
Malo je relativan pojam. Vidjeti ovdje http://extensions.joomla.org/search?q=&t=2075 pa ako ima svega potrebnog čemu čekati.
UNIX is basically a simple operating system, but you have to be a genius to understand the simplicity
Documentation & Translation Team Member

erik

Citat: izbornik  u 12. Siječanj 2011, 09:37
Kako imam u planu izradu jednog veceg sajta, da li je pametno radit ga u 1.5.22 verziji ili pricekati 1.6 stable? I sta je s dodacima i templateima za 1.6, da li oni od 1.5 mogu ili?

Samo ti nastavi sa 1.5. Po mom mišljenju trebali su izdati još koju RC verziju jer sam siguran da će se uskoro, kao i kod 1.5, pronaći sigurnosni propusti i dobri bugovi.
Dječje bolesti su neizbježne i ja nemam namjeru još jedno 6 mjeseci aktivno koristiti 1.6. Svakako u prilog tome ide da ima jako malo dodataka koji lijepo rade na ovoj verziji.


Dojmovi o novitetima:
dizajn, nova sučelja i novi gumbovi (npr. save & new) - ništa posebno, ali dobrodošlo osvježenje
Razvikani ACL - treba se naviknuti da je tamo. Mogli su napraviti opciju "prikaži ACL opcije (ako ti baš trebaju)" što bi bilo korisno za barem 50% Joomla siteova kojima to nije potrebno.
Ugnježđene kategorije - pozdravljam odlazak sekcija!
Poboljšana instalacija (allowing for multiple extension installations in one package) - pa to se moglo uz malo truda i na 1.0
Nadogradnja komponenti jednim klikom - bilo je takvih pokušaja kod nekih 1.5 komponenti i nije baš sjajno radilo. Čekam da vidim kako će to ići u praksi.
Nativna višejezična podrška - zgodno rješenje za manje siteove. Manje-više to samo znači da radiš novi site za svaki jezik posebno. Ali to su morali staviti jer Drupal i Wordpress to imaju pa se sprdaju sa Joomlom da nema "native multilingual support". Inače, to se moglo i na 1.5 sa pažljivim prikazom izbornika i modula.
Početak i kraj prikaza modula - zgodno
Tabeless i semantički html - nisam nikad patio za tim ali i to je dobra stvar
Kontrola stilova predloška - To je odlično jer nećemo više morati to rješavati php uvjetima po kodu nego kao ljudi odabrati boje i layout za svaku izborničku stavku.
Poboljšani framework - još ozbiljniji MVC pristup i olakšano slaganje kompleksnih querija. Za velike stvari odlično, ali kada trebam složiti neku malu komponenticu biti će gnjavaža



Čekam 1.7 sa podrškom za pdf, komentare, samostalnim frameworkom, automatskim updateom joomle.... :)

Sve u svemu, Joomla 1.6 je bolja nego ikada!
ak su mogli partizani okončati rat možemo i mi deklinirati site
gore-točka-dolje-zarez

ikiK

Citat: wooer  u 12. Siječanj 2011, 14:25
Citat: Bernard T.  u 12. Siječanj 2011, 14:13
... a i mali je broj komponenti koje provjereno rade kako treba na 1.6...
Malo je relativan pojam. Vidjeti ovdje http://extensions.joomla.org/search?q=&t=2075 pa ako ima svega potrebnog čemu čekati.
Bome ima toga, mislim da ću se poigrat znatiželje radi s jednim manjim sajtom...
...

Pharaoh

I ja se slažem da treba pričekati sa upotrebom, prvenstveno zbog nedostatka komponenti koje su rađene upravo za Joomlu 1.6. Čitav niz komponenti i za Joomlu 1.5 nije radio dobro zbog toga što MVC nije bio standardiziran.

Citat:Poboljšani framework - još ozbiljniji MVC pristup i olakšano slaganje kompleksnih querija. Za velike stvari odlično, ali kada trebam složiti neku malu komponenticu biti će gnjavaža

Ne bih se složio da će biti gnjavaža, jer je sve bolje dokumentirano. Razlike i nisu toliko velike.


Citat:Čekam 1.7 sa podrškom za pdf

Negdje sam pročitao da su PDF izbacili jer je u Php-u općenito loša podrška za PDF. Sve klase koje sam pronašao uglavnom nisu radile kako treba, te se prilično vremena gubi za formatiranje tekstova. A u dinamičkim sustavima  ne može se napraviti apsolutna PDF podrška. Na žalost je tako. Bit će komponenti za to, pa će se moči nadograđivati.

izbornik

A nista, preostaje onda cekati i igrati se... Na ovom linku sta ga je wooer stavio vidim ima podosta zgodnih dodataka, zanima me da li ce se raditi posve novi dodaci za J!1.6 ili ce se postojeci dodaci "prilagoditi"?

Sta se tice novina u J! 1.6 meni osobno je najdraze sta se kategorije mogu gnjezditi beskonacno duboko i to bez upotrebe sekcija...

ikiK

Vrlo brzopleto sam pregledao demo verziju na joomli, mislim da sam primjetio mogućnosti blokiranja pristupa određenim stavkama/komponentama u backendu za neku vrstu admina? Ispravite me ako sam neš krivo primjetio ali to će barem meni biti ogromni plus za izradu manjih sajtova gjde sam morao log in box stavljat samo za kupca stranice...
...

Pharaoh

Citat:sta se kategorije mogu gnjezditi beskonacno duboko

Negdje sam vidio opciju MaxLevels: 10! Iako bih volio da ih je neograničeno, no možda se varam, možda ta opcija predstavlja nešto drugo.


Citat:mislim da sam primjetio mogućnosti blokiranja pristupa određenim stavkama/komponentama u backendu za neku vrstu admina

Da to je ACL. Može se doslovce odrediti pristup svakom članku posebno.

P.S. ako ih stisnemo, možda naprave plugin i za određivanje vidljivosti svakog znaka, riječi, rečenice, pa to ugradimo na neki forum  ;D

darioklc

Citat: erik  u 12. Siječanj 2011, 14:31

Nativna višejezična podrška - zgodno rješenje za manje siteove. Manje-više to samo znači da radiš novi site za svaki jezik posebno. Ali to su morali staviti jer Drupal i Wordpress to imaju pa se sprdaju sa Joomlom da nema "native multilingual support". Inače, to se moglo i na 1.5 sa pažljivim prikazom izbornika i modula.


Čekaj, to znači da to može zamjeniti Joomfish?