Novosti:

Aktualne Joomla! verzije: 3.10.11 i 4.2.6

Main Menu

Isplati li se koristiti J!1.6

Autor erik, 19. Travanj 2011, 14:02

0 Članovi i 1 Gost pregledava ovu temu.

erik

Svi smo čekali novu Joomlu 1.6 sa novim sučeljem i funkcijama. Ja sam sve uzeo sa rezervom i savjetovao ljudima da pričekaju sa nadogradnjom zbog mogućih "dječjih" bolesti. Postoji još jedna druga stvar: developeri joomle najavili su da će, do sada, svakih 6 mjeseci izdavati novu "veliku" verziju (dakle, 1.7, 1.8, itd...). Ako je to istina, ima li uopće smisla raditi nadogradnju na 1.6? Možda je bolje ostati na 1.5 još godinu dana kako bi se smanjio posao i trošak nadogradnje. Oni koji imaju veće siteove znaju koliki je posao migrirati sa 1.5 na 1.6 (gotovo da radiš novi site iz temelja). Čak i ako naprave neku "super" komponentu koja će jednostavno migrirati sve sa 1.6 na 1.7 ostaje pitanje ekstenzija koje treba čekati da developeri prikagode na novu verziju...
S druge strane, izlazak verzije 1.7 najavljen je za  dva-tri mjeseca, a 1.8 za početak slijedeće godine. Osobno,  ne vjerujem da će to ići tako glatko...

Što mislite o tome? Trebamo li smatrati 1.6 nekom "međuverzijom" na koju ne treba trošiti vrijeme?

Potaklo me na razmišljanje: http://www.joomla4web.com/blog/new-post.html
ak su mogli partizani okončati rat možemo i mi deklinirati site
gore-točka-dolje-zarez

highlander888

Ja ostajem na 1.5, pouzdana je a i imam mali milijun pluginova i modula koje bi bio problem prebaciti na 1.6 jer ih ne podržava. Koristim je već dugo, a prebacujem se na slijedeću kada pluginovi postanu kompatabilni sa tom verzijom.
Citat:Joomla 1.5 is supported through April 2012, when it reaches end of life.

ikiK

Mislim da će ovo prije svega odlučiti upravo dostupnost prilagođenih dodataka koji su mi potrebni za izradu određene vrste sajta u trenutku pokretanja izrade tog sajta. Naime kada krečem s izradom nečeg novog prvo ću provijerit da li ima sve dostupno što mi je potrebno i na tome ću temeljit odluku... I tu ću morat odvagnut da li mi je više važno što će mi falit ono što dolazi s novim verzijama joomle ili neki dodaci koje ću možda moči nekako i kompenzirat s onim dostupnima na novijim verzijama.

Po meni ovo i nije neki problem kada se uzmu u obzir ostali "problemi" s kojima se susrečemo prilikom izrade i održavanja bilo koje verzije...
...

wooer

Čuj, njega migriranje mori. Ma naj me piturati ....

Migracija je problem ako očekuješ da ti to neka komponenta zdrušno sama napravi, ali u ručnom migriranju tablica ne vidim nikakvog velikog problema (naravno da tu i tamo nešto malo zapne) pa čak ako treba migrirati s jedne komponente jednu na drugu koja ima istu zadaću.

A ako baš moramo ići logikom čekanja neke nove super verzije zašto ne bi sačekali desetku ...
UNIX is basically a simple operating system, but you have to be a genius to understand the simplicity
Documentation & Translation Team Member

erik

Istina wooer, ne treba pretjerivati sa čekanjem, ali ne slažem se da je migracija 1.5->1.6 neka trivijalna stvar. Čak i kod malih siteova ima nekoliko sati posla, a najveći problem su veliki siteovi gdje jednostavno nije isplativo trošiti vrijeme i novac na migraciju.
ak su mogli partizani okončati rat možemo i mi deklinirati site
gore-točka-dolje-zarez

wooer

Istina, tamo gdje su škrti nije isplativo trošiti vrijeme. Zar nismo već davnih dana utvrdili gradivo zaključkom da se na web siteu mora konstantno raditi. Je, problem je migrirati nešto što je postavljeno tek toliko da se kaže i mi smo na internetu.
UNIX is basically a simple operating system, but you have to be a genius to understand the simplicity
Documentation & Translation Team Member

zvone85

Dobra tema, osobno se trenutno još držim 1.5 , ne zbog migracije nego zbog "pratećeg sadržaja" koji mi je još malo kilav za 1.6.

Što se tiče novih verzija, čisto sumnjam u to da će se neke senzacionalne promjene dešavati svakih 6 mjeseci.. a sad, hoće li promjeniti politiku naziva verzija, da neće ići do 1.6.xy nego do 1.XY ..nije bitno..

oKRamxII

Da, i ja sam razmišljao baš o tome, ne odgovara mi baš to što se ide brzo s 1.6 na 1.7 pa tako dalje... inače volim uvijek biti up-to-date ali u ovom slučaju treba se držati još Joomle 1.5, treba vidjeti još par mjeseci kako će se situacija s novim verzijama odvijati, pa procjeniti.

No Joomla 1.5 još neko duže vrijeme sigurno...

karlovic

U pogonu je nekoliko Joomla! 1.6 stranica i nema nikakvih problema, neke su podignute od nule neke sa migracijom. Male je dakako lakše prebaciti, no čekati u beskonačnost nema smisla. Uvjek sam tvrdio da filanje kojekakvih nepotrebnih komponenti i modula vrlo često nije potrebno, isto se može uz malo mašte odraditi i bez a prijelazi su tada bezbolniji, stranice su manje opterećene neažuriranim (vrlo često) bespotrebnim dodacima.
Što znači veliki site? Puno komponenti ili puno sadržaja? Ako puno sadržaja to za prijelaz nije bed i isto se odradi unutar razumnog vremenskog perioda.

erik

Još jedan veliki argument za preskakanje 1.6: gotovo sve "velike" komponente imaju problema sa izbacivanjem pune verzije za 1.6.
Virtuemart, K2, Akeeba backup, Jomfish i drugi pišu o problemima kod migracije komponenti na J1.6 i poručuju da se vidimo vjerojatno na 1.7.

Mamma mia, što li rade ti u Joomli....
ak su mogli partizani okončati rat možemo i mi deklinirati site
gore-točka-dolje-zarez

wooer

A i ti nasjedneš na svaku izgovorenu glupost.
Mnogi od njih imaju problema s prelaskom na 1.6 jer su se kod 1.5 često furali na legacy ili su izbjegavali pisati komponente kako je to dokumentacija nalagala. Sada ih koči to što sve praktički moraju iznova piskarati.
Koja velika novost za programere će se dogoditi izlaskom 1.7?
UNIX is basically a simple operating system, but you have to be a genius to understand the simplicity
Documentation & Translation Team Member

erik

Nisam ja nasjeo na ništa, samo prenosim svoju zabrinutost. Od kraja prošle godine dogovaram jedan projekt pristojne veličine koji ću započeti za dva tjedna. Od početka sam računao na 1.6, VM i Joomfish. Sada očito moram tražiti alternativu za 1.6 ili ostati na 1.5.
Ne znam kolike će novosti 1.7 donijeti, ali na žalost to ne zna nitko za sada.

Nisu važni razlozi, važno je da 1.6-ici nedostaje dio popularnih komponenti neophodan za "migraciju".
ak su mogli partizani okončati rat možemo i mi deklinirati site
gore-točka-dolje-zarez

wooer

Ako si malo pratio što se događa s VM-om, onda znaš da nije problem J1.6 već se radi o kompletnom rewriteu komponente kojoj je to ionako nužno od samog početka ali se do sada moglo odugovlaciti nekim minimalnim prilagodbama postojećeg koda. Sada je potrebno sve to ukucati nanovo po MVC smjernicama i odvojiti core od dizajna i drugih dijelova koji su bili se nalazili u istom loncu.
JF ne pratim ali uvjeren sam da niti kod njih nije problem uzrokovan J1.6.
UNIX is basically a simple operating system, but you have to be a genius to understand the simplicity
Documentation & Translation Team Member

erik

Razumijem Wooer i poznati su mi problemi sa VM-om i njihovim kupusom od koda. Međutim kod JF je ipak problem izmjenjenog core koda koji ima bitnih razlika u odnosu na 1.5.

Razumijem i autore K2 koji kažu da im se ne da raditi dva mjeseca na komponenti za 1.6 verziju, da bi već za nekoliko mjeseci ta ista komponenta morala u mirovinu zajedno sa Joomlom 1.6.

No sve to nije važno, nego je važno da je dobrom dijelu korisnika migracija nemoguća zbog nedostatka potrebnih ekstenzija.
ak su mogli partizani okončati rat možemo i mi deklinirati site
gore-točka-dolje-zarez

wooer

Kužim, nije J1.6 problem već se nekima ne da pred ljeto raditi, a nakon ljeta očekuju službenu najavu nove verzije joomle.
Po meni to nema smisla. Ako pogledamo koliko je vremena bilo potrebno za izbacivanje 1.6 nelogično je za očekivati da će 1.7 imati masu novih izmjena u tako kratkom roku. Mišljenja sam da će dodatke za 1.6 ako su napravljeni po smjernicama biti potrebno minimalno ili niti toliko prilagoditi za rad na 1.7
UNIX is basically a simple operating system, but you have to be a genius to understand the simplicity
Documentation & Translation Team Member