Koja rezolucija kod izrade joomle i gdje testirati stranicu u raz.rezolucijama

Autor dada, 25. Ožujak 2011, 08:09

0 Članovi i 1 Gost pregledava ovu temu.

dada

Pozzz,

imam problem i dilemu.

napravila sam stranicu i sad neki dobro vide neki moraju rolati

pitam se koja je rezolucija danas optimalna i standardna s obzirom na sve bolje modnitore i compjutore.

prije 5-6 godina bila je još uvijek sklonost da se zadovoljavaju rezolucije 640 x  i   860 x

sad vidim da je i 1024 X  upitan za većinu stranica ne samo za moju.


1280 X  da li ta rezolucija odgovara i u kojoj mjeri danjašnjim nekim statistikama i trendovina na tržištu ... stvarno ako netko zna najnovije informacije da me prosvijetli i pomoglen mi unaprjed zahvaljujem

hvala
dada

Skipper

Pozdrav i tebi. Prvo, ne moraju rolati (zapravo, mogu, ali im trebaju role i dovoljno mjesta bez autića...) nego moraju - "scrollati".
Ovo o čemu ti govoriš je jedna od najvećih boljki i također grešaka mnogih dizajnera, webmastera i tako to... Jer, zaboravljaju da nemaju svi korisnici 22'' monitore doma, pa kad rade web stranicu, onda ju prilagođavaju samo svom monitoru. I onda se, sutra kad se javi netko s, recimo, starijim laptopom koji ne može isfurati rezoluciju koju je webmaster (dizajner) prilagodio sebi i svom monitoru, čude i pitaju se ovo što se ti pitaš... Ima tu hrpa zamki, odluka što, kako i kome prilagoditi, fiksno ili fleskibilno, veće ili manje, šire ili uže, a uvijek je sve pitanje kompromisa i zadovoljavanja čim većeg broja posjetitelja tvoje web stranice.
Kako i kojoj rezoluciji monitora prilagođavati web, odnosno kako "složiti" stranicu da je čim više posjetitelja vidi normalno, a da ne mora skrolati (vertikalno prihvatljivo i normalno - horizontalno KATASTROFA) moraš razmišljati unaprijed. Pa, recimo, posjetiš neke relevantne resurse koji ti daju podatke o tome kolika je zastupljenost pojednihi rezolucija, OS-ova, browsera i tome slično... Gotovo je pa nemoguće sve zadovoljiti, stoga ti ostaje da zadovoljiš veliku većinu. I onda čitaš, analiziraš, pratiš sljedeće:
http://www.w3schools.com/browsers/browsers_display.asp
http://www.hobo-web.co.uk/best-screen-size/
http://webdesign.about.com/od/webdesign/a/aa080904.htm

Također, svakako preporučam Google Analytics, koji će ti detaljno reći tko, kada, odakle i zašto dolazi na tvoju web stranicu, kojim browserom je "čita", s kojeg OS-a, koje rezolucije i još ohoho korisnih stvarčica.

P.S. Link te stranice koja je "problematična"?

dada

http://www.dizajnlab.net/temperament/


MA KATEGORIJE QUAD AVANTURA I JEEP AVANTURA I 3D AVANTURA  ... TAJ  MODUL SA TRI SLIČICE JE DEFINITIVNO PROBLEMATIČAN !

I PONEKAD   GL.MENU   ZA ISKAKATI ...

ma mislila sam namjestiti sve na rezoluciju 1280 X 1024  i  to navesti  u FOOTERU i  tako riješiti problem !

ili možda na rezoluciju 1152 x 864 (ova rezolucija mi je malo čudna !)

svaki komentar je dobro došao

hvala

Skipper

Normalno da je problematičan kad fotke original dimenzija 974x600 on nekakvim superize DIV-om sasvim bespotrebno "rasteže" do nerazumljivih i katastrofalnih 1261x945 px. I ovo tvoje "rješenje" sa obavijesti u footeru može rezultirati samo masovnim bijegom sa tvoje stranice. Ili ti misliš da je tvoja stranica toliko vrijedna da će korisnici samo zbog tebe mijenjati rezoluciju ili, recimo, kupovati novu "mašinu", monitor, ili možda tvoj web reproducirati na LCD/Plazma TV-u u dnevnom boravku. To si, draga moja, ni Google ne bi dopustio... Sve se bojim da ćeš se ti morati prilagođavati korisnicima, a ne oni tebi. Tako to ide...

Ivan

bok dada,

jel ti radiš ovu stranicu za sebe ili za klijenta?

pozdrav

Ivan

dada

to je stvar predloška ta fotka u pozadini... te fotke i slideshow-ovi nisu problem (već viđeno - samo malo van standarda )  nego  pozicije određenih modula i pozicija ...

a i preporučena rezolucija nije moja izmišljotina i to sve češče viđam na stranicama i meni je to sasvim uredu... s obzirom na cijelokupnu situaciju .. no dobro

što mi ti savjetuješ ...mislim za neku rezoluciju je moram namjestiti a predložak je dosta kako bih rekla nije fixan.

d

ikiK

Ja dajem glas za definitivno mjenjanje, tj prilagođavanje tih modula ili šta već, ovako nemože...
I mislio sam to i prije napomenut, pošto sam bio česti "gost" stranice, jer da se razumijemo meni se to scrolla i na 21inch monitoru s 1680x1050 ...
Mislim da nema dalje potrebe komentirat....
...

dada

http://www.pureadventure.co.nz/relax.html

gle ovu starnicu ...recimo na njoj ne vidiš 1/3  sadržaja ako je rezolucija manja od 1280 X 
ova moja je po tako nekoj shemi rađena ??

mislim - daj si zamisli sad takvu jednu stranicu na rezoluciji 800 X 600 ?


dada

Citat: ikik  u 25. Ožujak 2011, 09:51
Ja dajem glas za definitivno mjenjanje, tj prilagođavanje tih modula ili šta već, ovako nemože...
I mislio sam to i prije napomenut, pošto sam bio česti "gost" stranice, jer da se razumijemo meni se to scrolla i na 21inch monitoru s 1680x1050 ...
Mislim da nema dalje potrebe komentirat....


što konkretno da mjenjam osim te tri sličice u kategorijama quad, jeep 3d

da sve minimaliziram ili

samo bolje pozicioniram - nariktam - uz pomoć resolution testere

ikiK

Ne bi smjela gledat jednu stranicu, već večinu kako ti je Skiper i objasnio. Treba radit u nekim granicama standarda.
U prilogu su ti slike mog cjelog monitora tvoje stranice i one koju si ti priložila te ajmo reći "normalne" stranice. Jasno je samo po sebi da nešto ne valja. Ove module s slike treba pomaknut bez dileme...
...

dada

Citat: ikik  u 25. Ožujak 2011, 10:15
Ne bi smjela gledat jednu stranicu, već večinu kako ti je Skiper i objasnio. Treba radit u nekim granicama standarda.
U prilogu su ti slike mog cjelog monitora tvoje stranice i one koju si ti priložila te ajmo reći "normalne" stranice. Jasno je samo po sebi da nešto ne valja. Ove module s slike treba pomaknut bez dileme...


ma sve se vrti oko te rezolucije 1280 x

da li bi to onda bilo ok kad bi bila tako prilagođena ...

znam da malo gnjavim (shvatila sam poruku !) ali  mislim da se ovakve stranice ne mogu nikako uspoređivati s stanicim tipa  .net, iskon, t-com , večernji list ...
ipak je to sasvim druga vrsta posjetitelja u povećem postotku - a znatna je  i razlika  u motivu odlaska na jednu od tih stanica

javim se kad popravim stvar

svima hvala

Skipper

Citat: ikik  u 25. Ožujak 2011, 10:15
Ove module s slike treba pomaknut bez dileme...
Kolega ikik, nisu problem moduli, nego dimenzije fotki generirane "supersize DIV-om", kao što sam gore već pokušao dadi objasniti. Na ovoj stranici koja je dodatno predstavljena s njene strane background image je u originalu većih dimenzija nego na njezinoj stranici (!) ali se, kao što to standardi nalažu, "smanjuje" proporcionalno rezoluciji koja trenutačno "gleda" stranicu. Kod dadine stranice je proces (!?!?) obrnut, fotku manjih dimenzija ovaj "superdiv" (autor je valjda fan Supermena :o) "razvlači" do većih dimenzija koje onda razvaljaju stranicu i tjeraju te (nas) da skrolaš horizontalno, što je apsolutna katastrofa. Rješenje je tu, samo ga treba pročitati...

ikiK

Ups zaboravio sam da si već objasnio u čemu je "kvaka" ... No čim se to sredi kako ti kažeš, i modul će se pomaknut  ROFL ;D
Btw prvi puta čujem za ovako neš s tim divovima  :-[
...

dada

Citat: Skipper  u 25. Ožujak 2011, 10:35
Citat: ikik  u 25. Ožujak 2011, 10:15
Ove module s slike treba pomaknut bez dileme...
Kolega ikik, nisu problem moduli, nego dimenzije fotki generirane "supersize DIV-om", kao što sam gore već pokušao dadi objasniti. Na ovoj stranici koja je dodatno predstavljena s njene strane background image je u originalu većih dimenzija nego na njezinoj stranici (!) ali se, kao što to standardi nalažu, "smanjuje" proporcionalno rezoluciji koja trenutačno "gleda" stranicu. Kod dadine stranice je proces (!?!?) obrnut, fotku manjih dimenzija ovaj "superdiv" (autor je valjda fan Supermena :o) "razvlači" do većih dimenzija koje onda razvaljaju stranicu i tjeraju te (nas) da skrolaš horizontalno, što je apsolutna katastrofa. Rješenje je tu, samo ga treba pročitati...


hvala ti na komentaru ... ali moram priznati da te malo teško pratim... taj supersize je modul u stvari i došao je s predloškom ... kako da to promjenim ... pa to je bit stranice !!!

...riješenje je tu samo ga treba pročitati... gdje ga treba pročitati ... voljela bih da si konkretniji ako mi imaš namjeru iskreno pomoći da ovo riješim a i da drugi možda koji su u sličnoj situaciji nešto korisno izvuku iz ove naše komunikacije


hvala

Skipper

Ok. Ustvari ima i ikik pravo, može se tu ponešto izvesti i pomicanjem ovog modula "ulijevo" (a ja kidam nadesno :P)
Dakle, pronađi liniju 147 (.content_two {) u datoteci main.css
Vrijednost:
left: 820px
Promijeni u:
left: 570px
Ovo je samo "odokativno", a ti namjesti ovu donju vrijednost na onu koja ti odgovara...