Kako editirati CSS

Autor dobola, 28. Travanj 2013, 18:01

0 Članovi i 1 Gost pregledava ovu temu.

dobola

Molio bi pomoć, naime pokušavam dotjerati neke margine, boje i veličine fontova u CSS-u (Joomla 1.5) i to tako da otvorim Template Manager-otvorim defaultni template-edit CSS-otvaram željeni modulski fajl (npr.rokmicronews.css). Kad promjenim veličine u CSS napravim apply i Save no na stranici nema promjene. Promjene u css fajlu ostaju sejvane i to je sve. Pokušao sam sejvanjem praznog fajla no kod ponovnog otvaranja on je nepromjenjen, fajl izgleda kao kod zadnje promjene. Gdje griješim ?         

triolatice

Citat: dobola  u 28. Travanj 2013, 18:01
..  tako da otvorim Template Manager-otvorim defaultni template-edit CSS-otvaram željeni modulski fajl (npr.rokmicronews.css). Kad promjenim veličine u CSS napravim apply i Save no na stranici nema promjene. ...  Gdje griješim ?         

Iako nisi baš dao dovoljno podataka, međutim sa dovoljno iskustva točno znam što se dešava.

Iz naziva CCS datoteke prepoznajem da se radi o RokMicroNews Module firme Roketthe. Iz toga prozlazi da koristiš vjerojatno i njihov predložak, a time i Gantry framework. I tu priča poćinje.

Naime Gantry ima sustav u kojemu jedan dio datoteka komprimira a bi brže doalzile do naše browsera. Tako komprimira CSS i JS datoteke. Sam CSS spoji od više datoteka u jednu php datoteku , pa kada ona postoji tada prvo dobiejš nju iz cashe sustava. Tako da ti na serveru promjeniš css datoteku, ali te se promjerne ne vide.
Preostaju ti dvij stvari, da isključiš keširanej i komprimiranje u postavkama predloška, ako postoje te opcije, alii vjerojatno postoji opcija da se obrišee cashe . Druga stvar obriši sistemski cash. preko admin menija.

U principu to se malo drugaćije radi.  Za veći broj promjena  koje i želiš napraviti  u css datoteci ovakav način nije primjeren. Datoteku je tada bolje editirati lokalno , ako ti server nije i fizički dostupan, pa je slati na server preko FTP-a. Nakon svake promjene obrishi cash.
Sve je to za manji broj promjena, za veći broj potpuno neprimjereno.

dobola

Očistio cashe no css fajl u Joomli ostao isti ali i dalje nije primjenjen, dakle vide se sve izmjene u fajlu no na webu nema promjene. Keširanje i komprimiranje u postavkama predloška nisam našao.  :'(

triolatice

Citat: dobola  u 28. Travanj 2013, 18:01
...  i to tako da otvorim Template Manager-otvorim defaultni template-edit CSS-otvaram željeni modulski fajl (npr.rokmicronews.css). ..  Pokušao sam sejvanjem praznog fajla no kod ponovnog otvaranja on je nepromjenjen, fajl izgleda kao kod zadnje promjene. Gdje griješim ?        

Ma još sam malo pažljivije proćitao tvoje pitanje , iz kojega samo smo polovicu saznali.
Ma pišite ljudi detaljnije da vas i pingvini razumiju, ili sam ja malo priprost pa nešto ne razumijem iz prve.

Dakle ovdje koliko sam shvatio ti želiš nešto promjeniti što se odnosi na neki modul . Ja samo predpostavljam da se radi o RokNewsflash Module od Rockettheme.
U pitanju nam kažeš da otvoriš template menađer, u redu. Sada otvaraš modulsku css datoteku.

Čekaj malo , sa template menađerom na taj način možeš mijenjati samo datoteke koje pripadaju predlošku. Nema to veze sa modulima koje si instalirao. Izuzetak su dodaci firme koju spominjem, ali samo ako se koriste uz njihove predloške, što ja samo predpostavljam.
Naime nisi nam naveo ni koji predložak ni koji modul , sve su ovo samo moja razmišljanja i predpostavke. Isto tako neznamo što si promjenio u css datoteci. 
Imam dosta skustva sa njihovim proizvodima , pa boi to onda mogao bolje provjeriti.


dobola

kako slika govori više od riječi
sl1.-otvorim Template Manager
sl2.-otvorim defaultni templat & edit CSS
sl3.-otvaram željeni modulski fajl
sl4.-promjenim neku vrijdnost u CSS napravim apply i Save

Promjene u css fajlu ostaju sejvane i to su sve promjene koje se dogode. Stranica iliti modul izgleda isto.
Jasnije?

ikiK

Poz, bas me zanima jesi rjesio ovo?



Tapatalkam...
...

Onebeat

Pozdrav,

fascinatno je kako ljudi se odmah uhvate editirat css kroz template manager  :geek:

Što se tiče ovog problema - moj prijedlog kojeg i sam često koristim je da postavim cache od joomle  na none i no compress i cache u postavkama joomla templatea


p.s preporuka je da probas sa "private window" opcijom u firefoxu također ;D
Truth will set you free

Dario

Citat: Onebeat  u 09. Svibanj 2013, 14:09
fascinatno je kako ljudi se odmah uhvate editirat css kroz template manager  :geek:
p.s preporuka je da probas sa "private window" opcijom u firefoxu također ;D

ili jednostavno zaboraviti da uopće postoji takvo editiranje, skinuti se neki editor i olakšati si život editiranje datoteke lokalno :)
---
Molim da mi ne šaljete privatne poruke sa zahtjevima za pomoć, takve poruke ignoriram - zato služi forum :)
2b || !2b; this.question();
http://www.dblaze.eu

triolatice

#8
Citat: DarioORION] link=topic=4312.msg14770#msg14770 date=1368102301]


ili jednostavno zaboraviti da uopće postoji takvo editiranje, skinuti se neki editor i olakšati si život editiranje datoteke lokalno :)
Ovaj način editiranja primjeniti isključivo ako imate promjeniti jednu ili dvije stavke. Nakon spremanja dokumenta , više neznaš na kojem dijelu si bi. I uz sve nastojanje moguće je da je css komprimiran. Što ako vaš predložak kojim slučajem koristi Less . što tada . Jednostavno zaboravite editiranje CSS-a preko template menagera. Ako se uopće želite u to upuštati napravite sliejdeće.


Opcija 1.
Instalirajete si Notepad ++ sa FTP pluginom.
Napravite kopiju predloška na disku
Potražite na serveru css (ili less) datoteku koju želite editirati
Editirajte je i pošaljite na server (snimite je )
Ako predložak koristi less tada pogledajte gdje se nalaze prevedene CSS datoteke pa ih obrišete (sa FTP ili sa SSH )
Obrišite cashe joomle
Pogledajte promjene
Da bi znali koje promjene na css datotekama napraviti , a niste sigurn tada se poslužite npr firebug-om ili nekonm sličnom metodom.


Opcija 2 .
Umjesto online stranice , na lokalni diskk snimite obićnu html datoteku vaših stranica, sa pripadajućim css datotekama.
Prilagodite pathove u index.html datoteci da pokazuju na css datoteke i eksperimentirajte.
Kada ste zadovoljni prebacite css datoteke na server.
Obrišite cashe joomle i to je to, svi sretni i zadovoljni.


dobola

FileZillom pronašao na serveru css datoteke i  uspio sejvati sve promjene u css-u. Sve radi!  ;D
hvala svima na savjetima  0:)