Promjena prefixa baza

Autor dada, 06. Ožujak 2013, 10:22

0 Članovi i 1 Gost pregledava ovu temu.

dada

kad smo kod tih prefixa baza ... jedno pitanje ...da li se oni mogu promjeniti u bilo što ....u svrhu zaštite?

ili to baš nije preporučljilvo?

hvala

ikiK

#1
Citat: dada  u 06. Ožujak 2013, 10:22
kad smo kod tih prefixa baza ... jedno pitanje ...da li se oni mogu promjeniti u bilo što ....u svrhu zaštite?


ili to baš nije preporučljilvo?

a ovo idem probati

hvala
Nije loše to napravit i imaš dodataka koji ti to rade navodno dobro.
http://extensions.joomla.org/extensions/hosting-a-servers/database-management/14895
Po komentarima i ocjeni ne bi trebalo biti problema i nije komplicirano za odraditi.
...

Dario

prefix baze bi OBAVEZNO trebalo promijeniti... Naime, ako ti netko "našnjofa" nekakve propuste gdje ima pristup bazi, kod Joomle 1.5 nitko taj prefix nije mijenjao pa je kod svih isti, i vrlo lako je radit operacije na bazi odnosno mijenjati ih kad znaš točno gdje su.... Kod Jooml 2.5 su kod instalacije složili random prefix pa je to već nekakav prvi korak zaštite.

Najlakše ti je promjeniti prefix na način da napraviš dump baze iz primjerice phpMyAdmina, otvoriš datoteku s text editorom i find/replace "jos_" sa "noviprefix_". Nakon toga natrag importiraš takvu bazu i u configuration.php promijeniš prefix da se Joomla zna služiti novim tablicama.
---
Molim da mi ne šaljete privatne poruke sa zahtjevima za pomoć, takve poruke ignoriram - zato služi forum :)
2b || !2b; this.question();
http://www.dblaze.eu

dada

Citat: DarioORION] link=topic=4193.msg14058#msg14058 date=1362571274]
prefix baze bi OBAVEZNO trebalo promijeniti... Naime, ako ti netko "našnjofa" nekakve propuste gdje ima pristup bazi, kod Joomle 1.5 nitko taj prefix nije mijenjao pa je kod svih isti, i vrlo lako je radit operacije na bazi odnosno mijenjati ih kad znaš točno gdje su.... Kod Jooml 2.5 su kod instalacije složili random prefix pa je to već nekakav prvi korak zaštite.

Najlakše ti je promjeniti prefix na način da napraviš dump baze iz primjerice phpMyAdmina, otvoriš datoteku s text editorom i find/replace "jos_" sa "noviprefix_". Nakon toga natrag importiraš takvu bazu i u configuration.php promijeniš prefix da se Joomla zna služiti novim tablicama.

kao što rekoh malo me te baze .... plaše i hvala ti na savjetu ... ali ako je ona gore komponenta ok a čini mi se da je ... možda bi ipak išla na soluciju da to napravim pomoču nje.
Zašto si za ručno podešavanje vs komponente za izmjenu prefixa?
d

dada

Citat: ikiK  u 06. Ožujak 2013, 10:51
Citat: dada  u 06. Ožujak 2013, 10:22
kad smo kod tih prefixa baza ... jedno pitanje ...da li se oni mogu promjeniti u bilo što ....u svrhu zaštite?


ili to baš nije preporučljilvo?

a ovo idem probati

hvala
Nije loše to napravit i imaš dodataka koji ti to rade navodno dobro.
http://extensions.joomla.org/extensions/hosting-a-servers/database-management/14895
Po komentarima i ocjeni ne bi trebalo biti problema i nije komplicirano za odraditi.


a za joomlu 1.5 nešto slično provjereno ...neka komponenta ako znaš ?

Dario

Inače ima jedno pravilo koje datira još iz Windowsa 95........ Ako radi - NE DIRAJ  :nevin:
---
Molim da mi ne šaljete privatne poruke sa zahtjevima za pomoć, takve poruke ignoriram - zato služi forum :)
2b || !2b; this.question();
http://www.dblaze.eu

dada

Citat: DarioORION] link=topic=4193.msg14063#msg14063 date=1362638571]
Inače ima jedno pravilo koje datira još iz Windowsa 95........ Ako radi - NE DIRAJ  :nevin:

ali ne radi zato sam i došla do te teme jer sam imala upade na stranice zbog ne znanja i ne postavljanja sigurnosnih postavki .
Ja  više voim onu Bolje spriječiti nego liječiti :)

No dobro, da te pitam nešto - kod mjenjanja tih prefiksa jer postoji pravilo kako taj prefiks ( novi ) mora izgledati ...tri,četri slova , bez brojeva ...bilo koja riječ?

Pokušala bi ovaj tvoj savijet - iz razloga što samatram da svaka instalacija vjerojatno usporava stranicu .

Znači skinem bazu na svoje računalo (dump baze ?) u editoru  replacesam jos_ sa  xxx_  i onda uplodam nazad i u .php isto promjenim prefiks  ...

ili da ipak probam s komponentom ????


hvala cijenim savijete
d

Onebeat

Bok instaliraj admin tool komponentu i promjeni prefix baze jednim klikom...
Truth will set you free

dada

Citat: Onebeat  u 07. Ožujak 2013, 09:17
Bok instaliraj admin tool komponentu i promjeni prefix baze jednim klikom...
... a prefiks može biti bilo koja riječ s tri slova ?

Onebeat

Citat: dada  u 07. Ožujak 2013, 10:06
Citat: Onebeat  u 07. Ožujak 2013, 09:17
Bok instaliraj admin tool komponentu i promjeni prefix baze jednim klikom...
... a prefiks može biti bilo koja riječ s tri slova ?

Tako je bilo koja riječ u ovom obliku _dad ili _ada - kako te volja...
Truth will set you free

dada

ali i duže riječi ...komponenta stavlja kombinaciju slova i brojeva i do šest znakova ...

hvala svima

Dario

Citat: dada  u 07. Ožujak 2013, 13:27
ali i duže riječi ...komponenta stavlja kombinaciju slova i brojeva i do šest znakova ...

hvala svima

4-6 znaka za prefix su sasvim dovoljna, ali ako baš imaš želju - možeš staviti i 100 :)
---
Molim da mi ne šaljete privatne poruke sa zahtjevima za pomoć, takve poruke ignoriram - zato služi forum :)
2b || !2b; this.question();
http://www.dblaze.eu

triolatice

#12
Ja bi se samo nadovezao na sve dosad izneseno.

Sve komponente , moduli pluginovi u bilo kojoj verziji sa bazom komuniciraju indirektno ( nadam se da nema toliko glupih programera, osim ako za to ne postoji neki posebni razlog programera) , pri tome pročitaju varijablu  public $dbprefix = 'eo5u1_'; (jomla 2,5 ili 3.0) ili  var $dbprefix = 'jos_'; (joomla 1.5)  iz configuration.php datoteke koja se nalazi u root folderu Joomle.
Dakle komponente ne uzimaju prefiks ni od tri slova ni od 5 ni deset. Jednostavno pročitaju koji je prefiks i to je to.

Promjeniti prefiks tablica mogli smo mijenjati i u Joomli 1.5 , to nam nije nitko branio.
Prefks je mogao biti 3 slova , brojeke , kombinacije , a mogao je izgledati  ovako kao kod mene "da8df39e04fcf0faee3a5891c0e20392"

Način na koji ćete promjeniti tablice, sve zavisi od vas. Možete za to koristiti i Dreamweaver, ili Notepad ++ , a mozete i eclipse kao ja ponekad , a možete ih rućno mijenjati u Phpmyadminu ili opet u Mysql editoru. Sve zavisi od vašega znanja i vještina.


Dario

Citat: triolatice  u 04. Travanj 2013, 22:04
Sve komponente , moduli pluginovi u bilo kojoj verziji sa bazom komuniciraju indirektno ( nadam se da nema toliko glupih programera, osim ako za to ne postoji neki posebni razlog programera) , pri tome pročitaju varijablu  public $dbprefix = 'eo5u1_'; (jomla 2,5 ili 3.0) ili  var $dbprefix = 'jos_'; (joomla 1.5)  iz configuration.php datoteke koja se nalazi u root folderu Joomle.
Dakle komponente ne uzimaju prefiks ni od tri slova ni od 5 ni deset. Jednostavno pročitaju koji je prefiks i to je to.

Nema potrebe za čitanjem prefix-a, ako koristiš Joomlin DBO za komunikaciju s bazom... jednostavno prefix baze zamjeniš sa "#_" i to je to.... malo si zakomplicirao pa evo konkretan primjer

<?php
    $db 
JFactory::getDbo();
    
$query "SELECT * from #__content WHERE id=$id LIMIT 1"// ORION - optimizirati query, netreba sve dohvaćati
    
$db->setQuery($query);
    
$result $db->loadObjectList();
?>



kao što vidiš, prefix je zamjenjen sa "#_", a originalno ime je tablice je "abcde_content"
---
Molim da mi ne šaljete privatne poruke sa zahtjevima za pomoć, takve poruke ignoriram - zato služi forum :)
2b || !2b; this.question();
http://www.dblaze.eu

triolatice

Citat: DarioORION] link=topic=4193.msg14447#msg14447 date=1365154647]


Nema potrebe za čitanjem prefix-a, ako koristiš Joomlin DBO za komunikaciju s bazom... jednostavno prefix baze zamjeniš sa "#_" i to je to.... malo si zakomplicirao pa evo konkretan primjer


kao što vidiš, prefix je zamjenjen sa "#_", a originalno ime je tablice je "abcde_content"

Normalno da ne pišeš cod u kojemu češ uvijek čitati db prefis, niti je to doslovno značilo. Osoba koja je programer zna na koji način je to izvedeno, za sve ostale treba biti malo fleksibilniji u opisu, jer nitko nije postavio pitanje kako to kodom riješiti, već je odgovor bio u smislu ilustracije kakav prefiks može biti.