Par pitanja (pocetnik) :)

Autor Hajdarevic, 01. Rujan 2012, 21:21

0 Članovi i 1 Gost pregledava ovu temu.

Hajdarevic

Pozdrav,

Instalirao sam joomla na jedan free host i trenutno se ucim. Radit s menijima i ostalim karafekama koje joomla pruza. Ide mi dosta dobro i vrlo brzo savladam sve prepreke koje mi se nadju na putu .

Moja pitanja su:

1. Pošto je stranica u ONLINE modu da li sam pogrijesio sto sam krenuo tako da je radim? Da li je pametnije stranicu drzati na "hdd" i uploadovati odnosno da li postoji nacin (a vjerujem da postoji) da ja skinem trenutno sav sadrzaj koji imam na svojoj web stranici ukljucujuci i bazu podataka ki i sacuvam na HDD.

2. Ako je moguce ovo sto sam pitao pod broj 1. onda me zanima sta mi sve od software treba da ja pristupim toj stranici u OFFLINE modu tj. na HDD.

3. Koji je forum najlakse integrirati sa joomlom i da li je dobar taj ponudjeni?

4. Shvatio sam otprilike kako funkcioniše category blog , category list i tome slicno. Zanima me da li ima kakav plugin, modul sta god vec da prilikom dodavanja vijesti on sam izvrši resize slike koju dodam tj. da bude mala na pocetnoj pa kad korisnik otvori vijest da bude malo veca, a ukoliko klikne na sliku da je pokaže u full velicini.

5. Koji je plugin najbolji za komentare ispod vijesti? Zelio bih neki fin, pregledan, a da korisnici mogu komentirati vijesti samo ukoliko su FB korisnici i po mogucnosti da se komentari prenose na FB Page, ali to nije prioritet.

6. Da li je moguce imati stranicu na našem jeziku, a admin panel da ostane na engleskom?

Toliko za sada. Molim admina da ne zatvara temu. Imat cu jos pitanja kako budem radio.

EDIT:
7. Vidim da cesto spominjete K2 komponente? O cemu se zapravo radi?
Hvala

Tom555

Zanimljivo: odgovori na sva tvoja postavljena pitanja već postoje na ovom forumu pa da se ne ponavljamo probaj koristiti tražilicu jer doista je sve tu.
Ako nešto ne nađeš, javi.

wooer

Citat: Hajdarevic  u 01. Rujan 2012, 21:21
...
Molim admina da ne zatvara temu. Imat cu jos pitanja kako budem radio.
...

Admini neće dirati temu ukoliko ćeš se pridržavati pravila foruma na koja si pristao pri registraciji
Citat:...
Naslovi tema trebaju biti što opširniji.
...
Ukoliko imate više pitanja koja nisu u direktnoj međusobnoj vezi, otvorite posebnu temu za svako.
...
Provjerite da vaše pitanje nije bilo odgovoreno negdje drugdje na forumu, koristite tražilicu.
...
UNIX is basically a simple operating system, but you have to be a genius to understand the simplicity
Documentation & Translation Team Member

komir

Citat:1. Pošto je stranica u ONLINE modu da li sam pogrijesio sto sam krenuo tako da je radim? Da li je pametnije stranicu drzati na "hdd" i uploadovati odnosno da li postoji nacin (a vjerujem da postoji) da ja skinem trenutno sav sadrzaj koji imam na svojoj web stranici ukljucujuci i bazu podataka ki i sacuvam na HDD.

Možeš na lokalnom /svom računalu instalirati joomlu http://docs.joomla.org/Use_Joomla!_on_your_own_computer i kada je gotova upldaš na hosting koji imaš.
Ako nisi doma sa sql i sličnim stvarima možda bolje da se za početak držiš instalacije i ostalog na hostingu.

Citat:2. Ako je moguce ovo sto sam pitao pod broj 1. onda me zanima sta mi sve od software treba da ja pristupim toj stranici u OFFLINE modu tj. na HDD.
Imaš u dokumentu  http://docs.joomla.org/Use_Joomla!_on_your_own_computer

Citat:3. Koji je forum najlakse integrirati sa joomlom i da li je dobar taj ponudjeni?

MIslim da je http://extensions.joomla.org/extensions/communication/forum/7256 za joomlu najbolji, nisam ih baš koristio pa beznam je li najbolja preporuka

Citat:4. Shvatio sam otprilike kako funkcioniše category blog , category list i tome slicno. Zanima me da li ima kakav plugin, modul sta god vec da prilikom dodavanja vijesti on sam izvrši resize slike koju dodam tj. da bude mala na pocetnoj pa kad korisnik otvori vijest da bude malo veca, a ukoliko klikne na sliku da je pokaže u full velicini.

Imaš ovdje http://extensions.joomla.org/extensions/photos-a-images/images/articles-images pa možeš isprobati.

Citat:
5. Koji je plugin najbolji za komentare ispod vijesti? Zelio bih neki fin, pregledan, a da korisnici mogu komentirati vijesti samo ukoliko su FB korisnici i po mogucnosti da se komentari prenose na FB Page, ali to nije prioritet.
Za komentare http://extensions.joomla.org/extensions/contacts-and-feedback/articles-comments/9985?qh=YToyOntpOjA7czo4OiJqY29tbWVudCI7aToxO3M6OToiamNvbW1lbnRzIjt9  a za facebook pogledaj ovdje
http://extensions.joomla.org/extensions/social-web/social-comments

Citat:6. Da li je moguce imati stranicu na našem jeziku, a admin panel da ostane na engleskom?
Naravno, http://www.ostraining.com/blog/joomla/multi-language-sites-in-joomla-17/

Lijep pozdrav
Izrada web stranica Domidona IT
Prirodni vrcani  med
Profesionalni Hrvatski SSD Hosting

miki147

odgovor na pitanje br 2.. instaliras XAMPP ,on ti glumi server , na youtube imas kamaru video uradaka kako se radi sa njim , kad zavrsis stranicu folder sa joomla instalacijom zipujes , odes u PhpMyAdmin izvuces bazu u sql formatu i to sve nabacis na server , skines negdje bigdump.php skripta koja moze nabacit ogromne baze i do 1 gb , u bigdump.php otvoris sa nekim editorom i podesis

// Database configuration

$db_server   = '';
$db_name     = '';
$db_username = '';
$db_password = '';

ali prije toga kreiras novu bazu na serveru da bi u bigdump.php mogao podesit configuration

i sacuvas  onda to sve nabacis na server raspakujes joomlu i kucas u host www.tvojastranica.com/bigdump.php otvori se skripta i kliknes pokreni za par sekundi baza je ubacita , onda bazu i bigdump.php obrises iz root , kad si to obavio  onada otvoris configuration.php u njoj podesis putanju novog servera ,i
$db_server   = '';
$db_name     = '';
$db_username = '';
$db_password = '';
sacuvas i tvoja stranica je online

isto ovo vazi i za migraciju sa jednog na drugi server

bobgen

Ja koristim Akeeba Backup i njihov kickstart za prebacivanje Joomla instalacija sa servera na server bilo koje kombinacije locall i web okruženje. To radi savršeno bez greške, cijena prava sitnica - BESPLATNO. U Kickstartu je riješen vrlo jednostavno problem prebacivanja Joomle na novo okruženmje sa novom bazom i korisnikom (adminom) baze.
Meni se još nije desilo da je Akeeba omanuo.
Link za Akeeba backup:  https://www.akeebabackup.com/download/akeeba-backup.html
Link za Akeeba kickstart: https://www.akeebabackup.com/products/46-software/856-akeeba-kickstart.html

Sretno.

Znanje je otrov koji u velikim količinama liječi, a u malim ubija.

Onebeat

Citat: bobgen  u 06. Rujan 2012, 01:44
Ja koristim Akeeba Backup i njihov kickstart za prebacivanje Joomla instalacija sa servera na server bilo koje kombinacije locall i web okruženje. To radi savršeno bez greške, cijena prava sitnica - BESPLATNO. U Kickstartu je riješen vrlo jednostavno problem prebacivanja Joomle na novo okruženmje sa novom bazom i korisnikom (adminom) baze.
Meni se još nije desilo da je Akeeba omanuo.
Sretno.

Slažem se ovom konstatacijom al se ipak vodim onim da je isto bolje znat kako radi motor u auta nego mislit da neće nikad bit potrebno to znat :)

Pokušaj i pogreška je majka učenja  :geek: ^-^
Truth will set you free

Robot

Citat: Onebeat  u 06. Rujan 2012, 20:40
Citat: bobgen  u 06. Rujan 2012, 01:44
Ja koristim Akeeba Backup i njihov kickstart za prebacivanje Joomla instalacija sa servera na server bilo koje kombinacije locall i web okruženje. To radi savršeno bez greške, cijena prava sitnica - BESPLATNO. U Kickstartu je riješen vrlo jednostavno problem prebacivanja Joomle na novo okruženmje sa novom bazom i korisnikom (adminom) baze.
Meni se još nije desilo da je Akeeba omanuo.
Sretno.

Slažem se ovom konstatacijom al se ipak vodim onim da je isto bolje znat kako radi motor u auta nego mislit da neće nikad bit potrebno to znat :)

Pokušaj i pogreška je majka učenja  :geek: ^-^
Možda je bolje znati kako radi motor u autu, nego mislit da to nikad ne će biti potrebno znati, ali pitanje je da li svi znaju kako auto uopće radi, a kamoli kako radi motor?
Odnosno da se maknem od tih metafora, ne znaju svi kako se koristi ovo što si ti napisao. Iako je objašnjeno dobro recimo, ali s takvim skriptama i prčkanjem po kodovima itd, nije za početnike.
Uz to, ne kužim zašto bi se koristila ta bigdump skripta, to je isto kao kada koristiš akeba backup.
Ako već želiš da nekoga nešto naučiš, onda nemoj koristiti nikakve skripte, nego počni od baze podataka i opcijama koje tamo imaš.
Primjerice u C panelu nekog hosta ima se opcija, da se baza podataka spremi. Isto tako ima i u wamp serveru koji koristim opcija da se neka baza podataka "uveze" u server.
Zašto to ne bi koristili?
Nisam to nikad probao, ali nebi smijelo biti preteško. Zato bih te zamolio, da taj postupak detaljno opišeš, da nas naučiš kako "radi motor auta".

bobgen

E sa ovim se isto slažem, još kada bi se napisalo s kojim ciljem treba nešto i koliko znati. Kako se ja sa softverom bavim puno godina ('govorim' 8 programskih jezika) i smatram se u nekim područjima dobar znalac za njih, nikako nisam mogao shvatiti ljude koji smatraju da svi trebajju znati pisati softver i znati do najsitnijih detalja sve o tome. Grozio sam se od činjenice da se djeca tjeraju učiti programski jezik na komjuteru da bi programirali na matematici rješenje kvadratne jednadžbe, ili na fizici kosi hitac. Tako je i sa komentarima koje vidim uz ovaj post. Naime, koliko vidim svi sudionici se u glavnom vrte oko toga da li da se sve radi 'pješke' ili koristi već nečije znanje.
U tom kontekstu, može se postaviti i pitanje: čemu svi oni moduli, komponente, pluginovi i templejti kada sve to može svatko sam napraviti, samo 'malo' da se shvati Joomla. Neki backup (pa tako i Akeeba jedan od niza) je samo jedan od mnogih komponenti, i ne vidim u čemu je ona manje vrijedna od neke druge komponente, pa da savjetovanje mogućeg rješenje pomoću takve komponente izaziva toliko uzbuđenja.
Usput, ja sam do nedavno koristio također samo c-panel za backup i restore, ali u zadnje vrijeme mi ne pada na pamet, pogotovo kada sam uzeo profesionalnu (plaćenu) verziju backupa.
Moje dosadašnje iskustvo mi govori: iskoristi tuđe znanje i iskustvo što možeš više, a svoje dodaj gdje nedostaje tuđeg. Konačno rješenje problema će biti brže, točnije i jeftinije, čak i ako se tuđe treba nešto i platiti.


Znanje je otrov koji u velikim količinama liječi, a u malim ubija.

Robot

Tako je kolega.
Ali treba i zapamtiti, da kada se koristi tuđe "znanje" da bi bilo dobro potruditi se da se barem malo naući što to "znanje" zapravo radi i na koji način funkcionira.
Primjerice vezano uz akeba backup. Ono s kickstartom mi je nekako "preteško" kada uzmem u obzir, da se cijela stranica može instalirati kao nova Joomla instalacija i bez toga ako se dobro sječam kako sam ja to radio.
Usput, bi li pogledao stranicu na kojoj radim i objasnio mi kako da ubacim dodatne module u template? Ima free verzija koju koristim, ali ona ima manje modula, a ne znam kako da ubacim više modula. Čitao sam članak o tome, ali kada sam na localhostu tu probao po uputama izbacivalo mi grešku. :S
http://robotower.com/

bobgen

Nisam siguran da li misliš dodavati modul (što ne predstavlja problem) ili novu poziciju za module u template (što nije tako jednostavno). U svakom slučaju ti predlažem po tom pitanju otvoriš novi post.
Znanje je otrov koji u velikim količinama liječi, a u malim ubija.

Robot

Mislim na novu poziciju.
Pozicije čak su već navedene kao u punoj verziji, ali treba to sve uključiti i srediti da radi.
Pregledavao sam malo kod tog templatea ali nisam neki znalac, da sam to napravim, a 10 Eura da im se plaća, to je za sada neizvedivo. :S