Sa .htacess ili bez?

Autor oKRamxII, 31. Svibanj 2012, 10:22

0 Članovi i 1 Gost pregledava ovu temu.

oKRamxII

Dvoumio sam se gdje ovo smjestiti jer ciljam na komponentu sh404sef koji koristim. Konačno završavam polako stranicu na 2.5 pa samim time je došlo vrijeme da instaliram sh404sef. Za razliku od verzije za Joomlu 1.5 - primjetio sam kako bez problema može raditi i bez uključivanja "mod_rewrite" opciju koja uključuje i .htacess pa se dvoumim.

Vjerujem da će i Guardian znati ponešto reći o ovome (znam da nisi fan sh404sef radi dokazanih usporavnja, ali meni je to naprosto vrlo korisna aplikacija za koju sam spreman podnijeti malo "sporosti")

Pitanja su što je pametnije - uključiti mod_rewrite s .htacessom ili ga ostaviti ovakvim kakvim jest? I hoće li se tim uključivanjem stranica još dodatno opteretiti? I kakva je situacija sa sigurnošču, koji je način sigurniji?

Guardian

#1
sh404sef je korisna stvar. Jedino što meni jednostavno ne treba. Joomla SEF mi dovoljno. Pogotovo kad drugim ljudima radim stranicu.
Ne zbog fušeraja, već što je dovoljno tako. Uostalom i Joomla SEF uzima resurse, ne vjerujem da je puno manje od sh404sef.

Inače ako koristiš sh404sef pogasi sve one opcije koje su aktivirane na default. To više nije samo SEF komponenta. Uskoro će biti i foto galerija.

Ako praviš drugim ljudima stranicu i imaš aktiviran Joomla SEF, ugasi Redirect plugin. Ljudi to ne znaju koristiti, niti ikada tamo ulaze, pa im samo taj plugin sve usporava.

mod_rewrite obavezno aktiviraj da u .htaccess možeš dodati "Expires Headers". Ja nijednu stranicu ne radim bez toga.
(ovo ne stavljaj dok ne prestaneš dirati CSS i grafiku stranice, dok sve ne završiš do kraja)

.htaccess ti je dobar isto za sakriti Joomla subfolder u URL. Da ljude koji ne kucaju www prebaciš na URL sa www u njemu. profesionalnije. I ostale stvari.

To malo linija koda u .htaccess ne znači ništa današnjim jakim serverima, svejedno im.

Za sigurnost nema nekih negativnosti. Čak sa .htaccess je možeš povećati. Ali ja to nikad ne radim, nisam imao nijedan upad na stranice.

Eto ti tu na dnu od Joomla primjer .htaccess za najbolju sigurnost (ne onaj što dođe u instalaciji). Nekad zna probleme praviti na nekim serverima, ali svakako to namještaš dok stranica nije puštena Live.

http://docs.joomla.org/Htaccess_examples_(security)


oKRamxII

Hvala na brzom javljanju i na savjetima (+ link) koji će nedvojbeno pomoći. Uostalom možda će nekome isto ovo trebati...

Dobar point vezano uz "fotogaleriju", u 1.5 Joomli je bilo hrpu opcija - ali sad ih ima još više, pažljivo ću proučiti u svakom slučaju.

Guardian

Izbriši iz tog njihovog primjera linije koda za ekstenzije koje nemaš instalirane. Da ih server ne provlači nepotrebno i bezveze na svaki klik.

oKRamxII

Isključio sam redirect kao što si mi i rekao (odličan potez), zanima me samo još treba li raditi "Joomla - SEF" plugin ili je svejedno zapravo?

Guardian

SEF plugin mora biti upaljen. Nemoj da te zavara ako ti pokazuje SEF URLs i bez njega. Kad tad ćeš imati probleme, mislim bar.

oKRamxII

Tako sam nekako i mislio,  nego vidim da si u ovom području isto dobro upućen i informiran (kao i u ostalim) pa me zanima tvoje mišljenje oko Googleovog sitemapsa, igra li to bitnu ulogu kod SEO-a ili je s vremenom izgubilo to na važnosti? Tražio sam malo članke oko toga, ali većina njih je već zastarjela...

Guardian

Ako nemaš sitemap Google spiders će ti doći prvi put na stranicu, ali ne tako brzo. Ako je stranica već sa bar jednim linkom u Google cache onda nema veze.

Ali svakako ti je pozitivno staviti sitemap, da ti spiders ne scaniraju čitavu stranicu. Uzimaju resurse i bandwith.

Opet i sa sitemap nemaš moć nad spiders. Oni su gazde za sebe, sami odlučuju.

Kontradiktorno, je. Ali to je zahvaljujući ovima iz Google što nisu direktni pa puno stvari tretiiraju kao poslovnu tajnu. Da ljudi ne bi pravili SEO manipulacije. Zato ćeš na forumima i SEO komentarima naći vrlo velike svađe tko je u pravu.

miki147

Ubacis acesef konponentu i rijesis problem

oKRamxII

Ma nije bio problem napraviti sitemap, moja kombinacija je od Joomle komponenta Xmap i u Google webmaster tools ubaciti link. Brzo se to napravi.

Što se ovih forumskih rasprava tiče, vidio sam da ima tu neslaganja, no ni ne čudi obzirom na neke nedefinirane stvari kao što i sam kažeš. To će bilo gdje dovesti raspravu.