Što je post "komercijalne pomoći" a što nije

Autor Pharaoh, 08. Veljača 2011, 01:36

0 Članovi i 1 Gost pregledava ovu temu.

Pharaoh

Citat: proxima  u 07. Veljača 2011, 22:15
Zanima me jel postoji kakva mogućnost izrada ponuda u virtuemartu? Recimo kupac nesto ubaci u kosaricu i na mail dobije potvrdu narudzbe. Taj dio mi je jasan. Ali sad bih htio da mu ja mogu poslati neku ponudu, automatski ili nekako drugačije, kad provjerim cijenu i stanje zaliha određenog artikla. Po toj ponudi on onda plaća robu, i ja je saljem.

Želim zapravo izbjeći da kupac plati nesto sto trenutno nemam ili ne mogu u nekom razumnom vremenu nabaviti.
Hvala unaprijed na odgovorima!

Komercijalni sajt - komercijalna pomoć!!!

Tako piše u forumskim pravilima.

wooer

Ja sam u ovom slučaju voljan besplatno izaći ususret. VM nije komercijalna komponenta i kao takva dozvoljava mi da je posjedujem bez vlastite investicije i čeprkam po njoj u nastojanju da pomognem drugima. Tebi pak nitko ne brani da ponudiš istu uslugu u zamjenu za financijsku nadoknadu.
UNIX is basically a simple operating system, but you have to be a genius to understand the simplicity
Documentation & Translation Team Member

Pharaoh

Pravila foruma nalažu da ova tema ide u profesionalnu pomoć!

A Vas se dvojica dogovarajte preko PM, iako je glupost besplatno pomagati nekome tko namjerava na stranicama zarađivati novac!

wooer

Samo zato što se nešto može naplatiti ne znači da nužno treba 'profesionalnu pomoć'.
Pravila foruma na koja se pozivaš nigdje ne brane pomaganje, ali brane traženje pomoći putem PM-a što ti zagovaraš.
Dosta, bubni svoju cijenu i čekaj odgovor.
UNIX is basically a simple operating system, but you have to be a genius to understand the simplicity
Documentation & Translation Team Member

ikiK

Citat: Pharaoh  u 08. Veljača 2011, 01:49
iako je glupost besplatno pomagati nekome tko namjerava na stranicama zarađivati novac!
Po ovome se ni sama joomla nebi trebala npr prevodit, jer će netko kad tada radit web shop na hr jeziku... Komponenta je besplatna, i joomla je besplatna... I s time ovo nije "komercionalna" pomoć...
...

Pharaoh

#5
Ma, trabunjate gluposti o payment gatewayima, to što je proxima opisao ja sam već riješio za jednog klijenta. Prekopao sam VM kod i nadopisao potrebne funkcije.

Citat: wooer  u 08. Veljača 2011, 02:10
Samo zato što se nešto može naplatiti ne znači da nužno treba 'profesionalnu pomoć'.

U pravilima piše da se za komercijalne projekte ne traži nesplatna pomoć, a Global Moderator foruma bi to prvi trebao znati. Hoće li netko pomagati besplatno, a tko mu je kriv! Ali neka to radi preko PM.

Citat: ikik  u 08. Veljača 2011, 02:11
I bTW iskoristit cu priliku i zahvalit wooeru i ostalima što se me naučili i p0omogli u vezi mnogo toga s VM-om na crojoomli, besplatno...

Citat: ikik  u 08. Veljača 2011, 02:29
Citat: Pharaoh  u 08. Veljača 2011, 01:49
iako je glupost besplatno pomagati nekome tko namjerava na stranicama zarađivati novac!
Po ovome se ni sama joomla nebi trebala npr prevodit, jer će netko kad tada radit web shop na hr jeziku... Komponenta je besplatna, i joomla je besplatna... I s time ovo nije "komercionalna" pomoć...

Ova tema nema veze sa učenjem o VM, kad je to programerski problem za koji treba 1-2 dana rada jer su, vidi čuda, zamršeno isprogramirali čitav VM. Nije programiran po MVC joomla standardima.
Zanima me kakav bi odgovor proxima dobio da je upit poslao tvorcima VM-a? Najvjerojatnije bi mu spomenuli neku lovu ili nek se snađe s ovim što je dobio besplatno. Odrađivanje posla nije isto što i pomaganje savjetima o besplatnim komponentama i u nekomercijalnim projektima.

ikiK

Ti bi, ako smijem te tako oslovit sa ti, trebao shvatiti i povuči razoliku između ljudi koji pokušavaju nešto sami  naučit i napravit i MOŽDA nešto zaradit, što u večini slučajeva nije slučaj, i onih velikih projetaka i firmi koji će mlatit lovu na tome.
To ti baš i nejde najbolje...
...

Pharaoh

#7
Citat: ikik  u 08. Veljača 2011, 02:40
Ti bi, ako smijem te tako oslovit sa ti, trebao shvatiti i povuči razoliku između ljudi koji pokušavaju nešto sami  naučit i napravit i MOŽDA nešto zaradit, što u večini slučajeva nije slučaj, i onih velikih projetaka i firmi koji će mlatit lovu na tome.
T%o ti baš i nejde najbolje...

Ne znam što se tu ima razlučivati, komercijalne stranice su komercijalne stranice pa koliko god bile profitabilne. Tko posao, kad se sklapaju ugovori za izrađivanje stranica, procjenjuje po klijentovoj mogućoj zaradi? Ako klijent traži web shop, onda web shop košta toliko i toliko, jer mu se izrađuje web shop, a ne kreira mu se cijena po tome hoće li on imati u web shopu 10 ili 2000 proizvoda.
Otkud znaš koliko će proxima MOŽDA zarađivati na svom web shopu, pa čini mi se da planira dobar posao kad želi raditi i ponude i u tu svrhu prepravljati VM. Nisi li ti malo KRIVO povukao crtu...

ikiK

#8
Ne, nije ista cijena, bar moja ako mi dođe t-com ili susjeda s cviječarnom s 4 buketa za naruđbu jer za više opcija i artikala treba i više modifikacija, i iz ovog posta ja ne vidim da proxima radi nešto posebno za nekog posebnog pogotovo s ovakvim pitanjem. Jedino što vidim da je da kani biti obziran i ne prodavati ono što nema...
...

Skipper

Citat: Pharaoh  u 08. Veljača 2011, 01:49
iako je glupost
Prvi put...
Citat: Pharaoh  u 08. Veljača 2011, 02:34
Ma, trabunjate gluposti
Drugi put...
Kolega Pharaoh, molio bih te da se suzdržiš od ovakvog načina obraćanja i komunikacije prema ostalim članovima Foruma. Niti ti, niti bilo tko drugi ovdje nije iznad ostalih, niti će odlučivati što je glupo, a što nije.
Što se tiče teme, VM je, kao što je wooer spomenuo, NEkomercijalni proizvod, a ako je netko voljan pomoći bilo kome od članova Foruma, to mu nećeš braniti niti ti, niti bilo tko od ostalih.
Sasvim nešto drugo bi se dogodilo kada član Foruma traži, primjerice, pomoć za komercijalnu komponentu ili predložak. U tom slučaju će se svaka takva tema zaključati, jer postoje Forumi i podrške za komercijalne proizvode. To što će netko na svom sajtu eventualno zarađivati novac nije tvoj problem, a ni problem ovoga Foruma, ako ima ljudi koji su voljni besplatno ponuditi savjet ili pomoć.
A tebe još jednom najljepše molim da ne spominješ "glupost" u svakom drugom postu, jer to nitko od članova Foruma, za sada, nije zaslužio.

Bernard [ExaByte]

Apsolutno se slažem sa Skipperom, Pharaoh - pretjeruješ!

Ovo nije bio upit za komercijalnu pomoć. Ako ne znamo što je GPL, te ne prepoznajemo duh open source zajednice koja si međusobno pomaže, kod koji je ionako dobila besplatno - dopunjuje bez financijske naknade ne znam što ovdje tražimo ?!? ..čemu prevodimo Joomlu, čemu objavljujemo i svoj kod kao GPL??

U redu je naplatiti svoje poslovno vrijeme, ali ne i kod ili pomoć! Apsolutno podržavam svaku besplatnu pomoć na ovom forumu u bilo kojem obliku koda ili designa ako je na temelju GPLa i ne krši tuđi copyright!

wooer

Ampak razumijem Pharaoha ako mu je za ovakvu intervenciju potrebno 1-2 radna dana. Vrijeme je novac. Ja sam se ponudio besplatno pomoći jer znam da isto mogu odraditi u vremenu dok mi se grije voda za kavu.
UNIX is basically a simple operating system, but you have to be a genius to understand the simplicity
Documentation & Translation Team Member

erik

"Komercijalni upit" ne definira pomoć oko korištenje komercijalne komponente na komercijalnom siteu nego podrazumijevanje novčane naknade za pružene ili tražene usluge.

U pravilima ne piše da se ne smije tražiti pomoć oko komercijalnih stranica, projekata ili čak dodataka nego se samo preporuča izbjegavanje traženja podrške za komercijalne dodatke. Ne zato što su komercijalni nego zato što većina takvih dodataka ima odličnu službenu podršku. Također izbjegavanjem komercijalnih dodataka obeshrabrujemo korištenje piratskih dodataka. Da budem jasan, svatko može tražiti i pomoć oko komercijalnih dodataka.

Dakle, svaki post koji u sebi nema "tko bi mi napravio..." ili "nudim...." ne spada u kategoriju "komercijalnih" upita.
ak su mogli partizani okončati rat možemo i mi deklinirati site
gore-točka-dolje-zarez

Pharaoh

#13
Citat: Skipper  u 08. Veljača 2011, 07:16
Kolega Pharaoh, molio bih te da se suzdržiš od ovakvog načina obraćanja i komunikacije prema ostalim članovima Foruma. Niti ti, niti bilo tko drugi ovdje nije iznad ostalih, niti će odlučivati što je glupo, a što nije.

@Skipper: nemaš li dvostruke kriterije, nisam primjetio da si Karloviću prigovarao kad je u ovoj temi tvrdio da ja pišem gluposti: http://forum.joomla-hrvatska.com/index.php?topic=344.15. No, nisi ni morao, jer ja se mogu obraniti i sam.


Citat: Bernard T.  u 08. Veljača 2011, 08:16
Ovo nije bio upit za komercijalnu pomoć. Ako ne znamo što je GPL, te ne prepoznajemo duh open source zajednice koja si međusobno pomaže, kod koji je ionako dobila besplatno - dopunjuje bez financijske naknade ne znam što ovdje tražimo ?!? ..čemu prevodimo Joomlu, čemu objavljujemo i svoj kod kao GPL??

@Bernard T.: Izvrsna je zajednica u kojoj jedni trebaju besplatno odrađivati poslove, a drugi će na tom zarađivatinovac. Nije to bit GPL-a. Uostlom, ne vidim što će ostali članovi zajednice naučiti iz toga što će wooer odraditi posao izmjena na VM. A taj posao, za one koji znaju to odraditi, ne svodi se na isključivanje prikaz cijena i isključivanje slanja e-maila. Ima tu prilično posla dodatnog programiranja.


Citat: wooer  u 08. Veljača 2011, 08:47
Ampak razumijem Pharaoha ako mu je za ovakvu intervenciju potrebno 1-2 radna dana. Vrijeme je novac. Ja sam se ponudio besplatno pomoći jer znam da isto mogu odraditi u vremenu dok mi se grije voda za kavu.

@wooer: drago mi je što si toliko samouvjeren, ali ako to uspiješ ja ću ti iz svog džepa isplatiti čitav iznost po cijeni rada 30KN/sat! Naravno samo upotrebljeno vrijeme. Neću upotrijebiti onu riječ koja počinje sa 'g', nego mi se čini da su Mujo i Haso magistri znanosti u odnosu na znanje pojedinaca u ovoj temi.

Citat: erik  u 08. Veljača 2011, 08:52
U pravilima ne piše da se ne smije tražiti pomoć oko komercijalnih stranica, projekata ili čak dodataka nego se samo preporuča izbjegavanje traženja podrške za komercijalne dodatke. Ne zato što su komercijalni nego zato što većina takvih dodataka ima odličnu službenu podršku. Također izbjegavanjem komercijalnih dodataka obeshrabrujemo korištenje piratskih dodataka. Da budem jasan, svatko može tražiti i pomoć oko komercijalnih dodataka.

@erik: Aha, sad mi je jasno: ne preporuča se, ali svatko može tražiti pomoć i oko komercijalnih dodatka. Čemu, uopće onda ta rečenica u pravilima foruma.

karlovic

#14
Prema napisanom ne vidim razloga zašto netko unutar teme na forumu komercijalne ili bilo kakve druge ponude ne bi smio ponuditi pomoć besplatno? U dijelu te pomoći na forumu se slažem sa wooer-om, komercijalna ponuda pomoći ili usluga ne mora u svojoj suštini sadržavati financijsku stranu već se i komercijalna usluga može naplatiti .... sa riječju HVALA (neki nemaju pojima što ta riječ znači).
Čak i podrška komercijalnim komponentama i predlošcima ne treba biti zabranjena ali je sasvim po slijedu logike zabranjeno javno objavljivanje cijelog ili dijelova koda, što kod istih ili sličnih free nije slučaj.

Ne vidim ni jedan razlog zašto se ne bi komercijalno treženje usluge u kojoj je traženo (čitajte) nešto što VM ima i nudi free i samo treba klik dva mišem za podesiti smijelo ponuditi free. Misao dana: Ako je nešto besplatno ne znači uvjek da je badava ili jeftinije od plačenog.