Odzvonilo izradi stranica 'na crno'

Autor Pharaoh, 04. Veljača 2011, 00:09

0 Članovi i 1 Gost pregledava ovu temu.

karlovic

Da se razumijemo, ako sam dobro pročitao, ti nisi radio stranicu, ti si svom ocu instalirao i podesio Joomla! CMS. Da li ćeš ti doživotno volontirati na stranici svog oca nitko ti zabraniti ne može. Bilo je sličnih glupavih pokušaja u poljoprivredi, kada su zakon već donešen glupav i nebulozan morali mijenjati. Kod nas se netko sjeti nešto brzo to stavimo kao zakon nitko ne razmišlja kako se to u stvari radi.
Tko da te pitam može tebi zabraniti da cijeli život volonterski nekom nešto odradiš? Vlada? Susjed? Ma daj molim te lijepo....
Problem je drugi, kod naplate da li se plača porez. Ako se plača na crno ... recimo "kao na crno" pitanje je tko plača i kako plača. Kako se pravda novac i slično. U jednoj normalnoj državi gdje se zakon čita sa razumjevanjema a na kako kome koji dan paše stvar je ista. Plačanje i u kešu nije protivno zakonu ako za njega netko kroz knjige plati porez.
Zato u svijetu prednost nad kešom ima plastika (kartice) paypal (koji još u potpunosti zaživio nije kod nas) jer se sve evidentira.
freelancer je u RH bandit, u uređenom svijetu se sam brine za sebe i ne živi na teret države pa su svi sretni.

Guardian

Citat: tbezak  u 04. Listopad 2011, 22:33
Čitajući ovu temu osjetio sam potrebu da odgvorim, ujedno se i pretstavim.
Napravio sam ocu osobnu web stranicu na kojoj su njegovi znanstevni člaci. Neki dan me prijatelj zamolio da mu napravim stranicu za njegovu frimu.
Iako sam programer, ne da mi se "programirati" cijelu stranicu, kao što sam ocu napravio. Malo sam se "igrao" sa joomlom i zaključio, mogu mu napraviti stranicu u joomli koristeći razne besplatne module. Znači nikakva financijska korist, nego jednostavno želja za novim znanjima i pomoć prijatelju.
Moje konkretno pitanje:
Prijatelju dođe inspektorat i pita "Tko je napravio stranice?" i kaže da sam to ja napravio. Da li sam ja ili on u prekršaju i riskiramo da dobijemo kaznu?
Što ako pitaju istu stvar mog oca?



Ma ne smiješ dobiti nikakav novac a da nisi prijavio poreznom inspektoratu. Ili kome se već prijavljuje. Ostalo radi što te volja. Nema tog zakona koji ti može zabraniti raditi bilo kome web stranice, sve dok ne primaš nikakav novac za svoju uslugu.
Nije zabranjeno besplatno raditi stranicu sve da je tvrtka bogata kao Intel.

Može postojati problem ako osoba kojoj si nešto besplatno uradio to kroz porezne knjige prijavi kao plaćeno, pa traži povrat poreznog novca. Ali opet si na sudu miran ako nisi ništa naplatio. On će platiti troškove suda ako je muljao preko tvojih leđa.

To onako odprilike. Ti znaš sam najbolje da li nešto naplatiš a ne platiš porez na to. Znaš već i sam kako ide.

wooer

Citat: tbezak  u 04. Listopad 2011, 22:33
Prijatelju dođe inspektorat i pita "Tko je napravio stranice?" i kaže da sam to ja napravio. Da li sam ja ili on u prekršaju i riskiramo da dobijemo kaznu?
I onda ti njima reci da si to napravio s joomlom koju su ti isto tako besplatno dali da preuzmeš s interneta pa neka i njih optuže kao suučesnike u 'kaznenom djelu'.
UNIX is basically a simple operating system, but you have to be a genius to understand the simplicity
Documentation & Translation Team Member

karlovic

Citat: wooer  u 05. Listopad 2011, 18:31
Citat: tbezak  u 04. Listopad 2011, 22:33
Prijatelju dođe inspektorat i pita "Tko je napravio stranice?" i kaže da sam to ja napravio. Da li sam ja ili on u prekršaju i riskiramo da dobijemo kaznu?
I onda ti njima reci da si to napravio s joomlom koju su ti isto tako besplatno dali da preuzmeš s interneta pa neka i njih optuže kao suučesnike u 'kaznenom djelu'.
Tako je, i svi moduli besplatni unutar nje svi koji su ih radili FREE ima da se pojave na sudu ako ništa ono kao saučesnici / svjedoci / držači lojtre volonterizma. Jer volonterizam treba oštro sankcionirati i sasječi u korijenima. I pisanje na forumu bez dnevnica ili čega več treba zabraniti  8)

reikidojo

Citat: Pharaoh  u 05. Veljača 2011, 23:06
Citat: Livich  u 05. Veljača 2011, 22:58
E sad...rekao si i rekli smo...svi smo nešto svoje iznjeli...bilo je tu korisnih informacija a i onih koje su vodile prema nigdjezemskoj.
Spominjao si baze podataka pa sam se na to i nadovezao ako griješim ispravi me.

Pročitao sam pomnije, i to uopće nije usporedivo.

To što ja ili ti ili netko treći, peti, deseti piše po facebooku nešto je sasvim drugo, facebook nije naš portal niti naše radno mjesto, nego je nama vlasnik facebooka omogućio da tamo pišemo i u njegovu bazu ostavljamo podatke.. Vlasnik Facebooka plaća porez i plaća čovjeka koji vodi brigu da bi Facebookova baza podataka funkcionirala, plaća dizajnere, palaća...

Ne možeš to uspoređivati s izradom stranica na crno ili upravljanjem bazom podataka. Uostalom, upravljanje bazom podataka nije samo spremanje i vađenje podataka iz baze, ima tu analiza, optimizacija i još niz poslova kojih posjetitelji interneta nisu svjesni niti ih trebaju biti svjesni.

E tu se varaš. Tako bismo onda isto mogli svrstat i web stranice. Jer je vlasnik servera dopustio da tamo pohranjujemo i koristimo njegovo vlasništvo za koje on plaća porez itd.
Ova tema je vrlo zanimljiva, i u neku ruku mi je to domaće polje.

Dakle, izrada web stranica na crnu je priča o kojoj se nema što dodavati. Rad na crno je rad na crno.

Samostalna izrada i usluge samome sebi je nešto  što je zakonski teško dokazivo kao prekršaj. Za svaku prijavu ti trebaš osobu koja je prijavljena i osobu koja prijavljuje, a to je u ovom slučaju jedno te isto. Firme će moći definirati u opisu radnog mjesta osobe koje izrađuju web stranice uključujući ih u kategoriju opisa radnog mjesta gdje može i stajatti " Reguliranje funkcionalnosti imovine i vlasništva tvrtke2 u čemu je sve obuhvačeno, a nije rečeno ništa.

No donese li se ovakav zakon nepromišljeno i brzo ( kao i mnogi drugi ) onda će inspektorat morati i moći kažnjavati i svakog tko uređuje svoju facebook profil stranicu ( I to je autorsko djelo jer je zavedena pod imenom i osobnim podatcima vlasnika te iste ) ili piše blog.

Reda treba biti, slažem se, samo nek bude pametan i razuman...

A t je več onaj dio u koji nisam siguran.

Svaki zakon proizlazi iz lobiranja tvrtki kojima se žuri da on dođe na snagu. I sami znadete zbog čega.

Stoga, za očekivati je mnogo bedastoča kroz zakon, ali opet i mnogo rupa. Baš po starom hrvatskom običaju

karlovic

Citat: reikidojo  u 07. Listopad 2011, 12:24

Rad na crno je rad na crno.

Samostalna izrada i usluge samome sebi je nešto  što je zakonski teško dokazivo kao prekršaj.
Zakon je mislim na snazi i Zakon je dobar, to što ga neki pogrešno tumače njihov je problem što iz buhe rade slona. Rad na crno je nešto drugo, a samostalna izrada ne da je teško dokaziva kao prekršaj nego nije prekršaj. Kada bi bila onda bi prekršaj bila i sama izmjena pregorelih sijalica na službenom vozilu od strane vozača ili zaposlenika.

tbezak

#51
Citat: karlovic  u 04. Listopad 2011, 23:04
Da se razumijemo, ako sam dobro pročitao, ti nisi radio stranicu, ti si svom ocu instalirao i podesio Joomla! CMS. Da li ćeš ti doživotno volontirati na stranici svog oca nitko ti zabraniti ne može. Bilo je sličnih glupavih pokušaja u poljoprivredi, kada su zakon već donešen glupav i nebulozan morali mijenjati. Kod nas se netko sjeti nešto brzo to stavimo kao zakon nitko ne razmišlja kako se to u stvari radi.
Tko da te pitam može tebi zabraniti da cijeli život volonterski nekom nešto odradiš? Vlada? Susjed? Ma daj molim te lijepo....
Problem je drugi, kod naplate da li se plača porez. Ako se plača na crno ... recimo "kao na crno" pitanje je tko plača i kako plača. Kako se pravda novac i slično. U jednoj normalnoj državi gdje se zakon čita sa razumjevanjema a na kako kome koji dan paše stvar je ista. Plačanje i u kešu nije protivno zakonu ako za njega netko kroz knjige plati porez.
Zato u svijetu prednost nad kešom ima plastika (kartice) paypal (koji još u potpunosti zaživio nije kod nas) jer se sve evidentira.
freelancer je u RH bandit, u uređenom svijetu se sam brine za sebe i ne živi na teret države pa su svi sretni.

Da pojasnim, ocu sam napravio sam stranice bez joomle. Jednostavna stranica, html i css.
Tu ne vidim nikakav problem.
Međutim dovršavam stranicu prijatelju, koju sam napravio koristeći joomlu i pluginove.
Što kada dođe inspektorat ili netko iz "organa" i postavi pitanje...

Ima li možda netko link na zakon?

ikiK

Kakve veze ima u čemu i s čime si radio? Nikakve.
...

karlovic

#53
Citat: tbezak  u 17. Listopad 2011, 21:45
Što kada dođe inspektorat ili netko iz "organa" i postavi pitanje...
A koje pitanje ti mogu na primjer točno postaviti? Zašto si nekom nešto napravio besplatno?
Pa besplatan / volonterski rad nije rad na crno! U svijetu postoje čak i cijele organizacije koje i države financiraju jer rade besplatno. Da je volonterizam zabranjen kao takav ni mi ovdje ne bi smjeli besplatno rješavati probleme poput recimo ovog , na koje netko naiđe nego bi se za svaki trebao izdati račun.

danijel10novak

#54
Pozdrav,
koliko čitam, ovo nema smisla. Ako si napravio stranicu na crno ili nisi. Postupak je isti i djelovanje isto.
Ako zelis nauciti programirati ima hrpa literature koja ti bude zasigurno pomogla, ali ako zelis preposutit izradu web stranica nekome tko je iskusan i radi neko vrijeme, slobodno se obratis za pomoć.

Dario

Prijatelju... ali kasniš punih 5 godine s odgovorom :)
---
Molim da mi ne šaljete privatne poruke sa zahtjevima za pomoć, takve poruke ignoriram - zato služi forum :)
2b || !2b; this.question();
http://www.dblaze.eu

Fox67

#56
slažem se...u nke stvari ne valja srljati i misliti da će se što jačim lupanjem popraviti, internet ne funkcionira na taj način...dosta je osjetljivo područje i ima puno sitnica s kojima treba biti upoznat pa izrada internet stranica ipak treba biti profesionalno napravljena i grafički dizajn usklađen, a ne da se stavljaju boje od kojih se glavobolja odmah dobije i slično...plati pa se rugaj :)

Admin edit: molim ubuduće bez reklama... Pročitaj pravila foruma i ako se želiš reklamirati - postoji sekcija na forumu za ponudu i potražnju komercijalnih usluga....

Markus10

#57
Citat: danijel10novak  u 25. Veljača 2016, 12:15
Pozdrav,
koliko čitam, ovo nema smisla. Ako si napravio stranicu na crno ili nisi. Postupak je isti i djelovanje isto.
Ako zelis nauciti programirati ima hrpa literature koja ti bude zasigurno pomogla, ali ako zelis preposutit izradu web stranica nekome tko je iskusan i radi neko vrijeme, slobodno se obratis za pomoć.
Slazem se, ali kad zelis profesionalizam i kvalitetu uz razumnu cijenu za izrada web stranica .. onda se javi ovdje. Evo, topla preporuka. Nije da reklamiram, ali perzadovoljan sam :) Trazim nesto na forumima, pa reko ajde napisem par rijeci.. :) Nije samo potrebna izrada vec i optimizacija iste. Jel ima tu u forumu nekih koji bi mi vise pomogli oko tog?

wooer

Citat: Markus10  u 19. Srpanj 2016, 12:38
... ali kad zelis profesionalizam i kvalitetu uz razumnu cijenu za izrada web stranica .. onda se javi ovdje. Evo, topla preporuka. Nije da reklamiram, ali perzadovoljan sam ...
Nije da reklamiraš. Ali reklamiraš.
Ispričavam se ali izmijenio sam ti link.
UNIX is basically a simple operating system, but you have to be a genius to understand the simplicity
Documentation & Translation Team Member