Odzvonilo izradi stranica 'na crno'

Autor Pharaoh, 04. Veljača 2011, 00:09

0 Članovi i 1 Gost pregledava ovu temu.

oKRamxII

U svakom slučaju, treba se prvo i zakon donijeti, a onda još i vidjeti kakav će zapravo biti.

Pharaoh

#16
Postoji još jedan dodatni element, u Zakonu o Autorskom pravu stoji:

"... autorska djela su pisana djela, govorna djela, računalni programi, glazbena, dramska i fotografska djela itd."

Dakle, računalni programi su autorska djela, no HTML nije programski jezik! Za programske jezike karakteristika su varijable, polja, petlje, uvjeti... a to HTML nema.

Može li se onda HTML smatrati autorskim djelom kao računalni program? I može li se za nj sklapati autorski ugovor?

Programiranje, izrada i upravljanje internetskim stranicama, te upravljanje bazama podataka su zakonski tri različite stvari. Kad se registrira firma, mora se registrirati svo troje da bi se moglo raditi HTML/Php/MySql stranice, a to je slučaj sa Joomlom.

I u programiranju se autorskim djelom smatra unikatni kod koji se razlikuje od svih drugih, inače ne možete ostvariti zakonska prava o autorstvu. Isto kao i za književna djela.

erik

Citat: Pharaoh  u 04. Veljača 2011, 16:18
Dakle, računalni programi su autorska djela, no HTML nije programski jezik! ...
Može li se onda HTML smatrati autorskim djelom kao računalni program? I može li se za nj sklapati autorski ugovor?

Iako HTML nije programski jezik, sastavni je dio web dizajna i može se sklapati autorski ugovor. I ja sam bio skeptičan prema tome jer je moguće napraviti stranicu bez trunke autorstva (npr. joomla i gotov predložak), ali kažu mi da bez problema prolaze autorski ugovori za "izradu web stranica" sa svim popratnim djelatnostima.
ak su mogli partizani okončati rat možemo i mi deklinirati site
gore-točka-dolje-zarez

Moje Novo Ime

#18
Nadalje Ugovor koji sadrži stavku poput "naručitelj izvođaču radova/autoru plaća ostale troškove koji proizlaze tijekom rada po sklopljenom Ugovoru". To je dio koji je zakonski dozvoljen, a može sadržavati svašta i ništa. Tako putni troškovi ili utrošeni materijali iako zakonski nisu propisani za ovaj tip Ugovora (ukoliko utrošeni materijali postoje, a mogu....to može biti i olovka kojom crtate shemu na papiru i papir...itd)  ulaze u tu stavku koja ne mora biti jasno definirana. Iz tih razloga spadaju u ostale troškove iako nisu autorski rad.

Kad idemo zakonski definirati autorski rad on bi trebao imati jasno definirane poslove (autorske).

Tko ograničava potpisivanje Ugovora u kojem su navedeni npr. sati autorskog rada. Evo za primjer; recimo da na izradu nekakve stranice utrošimo 32-40 sati (4-5 radnih dana po cca 8 sati). Za takav posao imate cijenu po satu; recimo da je to 120-200kn (čisto za primjer) što u konačnici iznosi 32/40h x 120/200KN = xyz KN + ostali troškovi = xyz KN, te za taj iznos odrađujete autorski rad. Primjer: CSS framework (kod kao kod nije vaš...to svi već znamo) ali krajnji rezultat je. Troškovi; u ovom slučaju mogu biti spomenuti uredski materijali jer vjerojatno crtate prije početka izrade (možda blesavo zvuči da je to nekakav trošak ali ipak jest kakav god bio). Pretpostavimo da je taj CSS framework za Joomlu, ali može se koristiti kao krajnji proizvod za bilo koji web. 

Jednostavna i zakonski ispravna rečenica bi trebala biti da je izvođač za naručitelja dužan obaviti autorski radi koji se sačinjava od izrade css frameworka u trajanju od xyz sati za xyz iznos te podmiriti sve ostale troškove koje je naručitelj imao prilikom obavljanja naručenih poslova od strane naručitelja.

Pharaoh

Citat: erik  u 04. Veljača 2011, 16:38
Citat: Pharaoh  u 04. Veljača 2011, 16:18
Dakle, računalni programi su autorska djela, no HTML nije programski jezik! ...
Može li se onda HTML smatrati autorskim djelom kao računalni program? I može li se za nj sklapati autorski ugovor?

Iako HTML nije programski jezik, sastavni je dio web dizajna i može se sklapati autorski ugovor. I ja sam bio skeptičan prema tome jer je moguće napraviti stranicu bez trunke autorstva (npr. joomla i gotov predložak), ali kažu mi da bez problema prolaze autorski ugovori za "izradu web stranica" sa svim popratnim djelatnostima.

Tim bolje. Eto, puno ljudi, puno zna. Ja, do sada, nisam imao potrebe za takvom vrstom ugovora ali nije loše znati.

vivi

#20
Evo vam malo informacija koje ja skupljah jedno vrijeme u vezi ugovora o autorskom dijelu/honoraru;

(cisto da se nadje mozda nekome tko jos uvijek razbija glavu kao ja prije par mjeseci oko osnovnih informacija vezanih za isti):


Ugovor o autorskom djelu

U slučaju da se posao koji obavljate honorarno za tvrtku može smatrati autorskim djelom, najbolje rješenje je potpisivanje Ugovora o autorskom djelu. Npr. programiranje ili usluge izrade web stranica se mogu smatrati autorskim djelom.

Prilikom potpisivanja Ugovora se dogovara bruto ili neto iznos honorara. U iznesenim primjerima se definira bruto iznos.

Kod Ugovora o autorskom djelu, ne plaćaju se doprinosi za mirovinsko i zdravstveno osiguranje, a priznaje se 30% troškova, pa je osnovica za obračun poreza i prireza na porez na dohodak u stvari 70% bruto ugovorenog iznosa. Porez na dohodak se plaća 25% na osnovicu, dok prirez ovisi o prebivalištu fizičke osobe koja obavlja posao - za Zagreb je to primjerice 18%, Varaždin 10% itd.

Dakle, od ugovoreno bruto iznosa od 10.000 kn, primatelj tj. vi primate 7.935 kn. Plaćanje poreza i prireza je obaveza tvrtke naručitelja, te je krajem godine tvrtka obavezna dostaviti vam potvrdu o primicima i uplaćenim porezima i doprinosima, što predstavlja dokument koji koristite u svojoj poreznoj prijavi.

U slučaju dogovaranja neto iznosa, obračun je nešto drugačiji, ali vrijede ista pravila.

Sastavljanje ugovora o autorskom djelu i važnost avansa

Ako djelatnost i posao koji obavite spada u autorsko djelo, bolje ćete proći, jer vam se u tom slučaju priznaje 30% izdataka, a ne plaćaju se ni doprinosi!

Što se tiče ugovora i svih tih "pravnih stvari", mnogo ljudi se plaši toga jer misli da ne zna dovoljno ili sl. uglavnom, kod pisanja većine ugovora, sadržaj određujete sami.

Dakle, dodavanje članka u kojem npr. piše "ukoliko tri dana prije završnog roka zemlju napadnu vanzemaljci, autor nije dužan završiti rad u roku određenom ovim ugovorom, nego se taj rok produžuje na idućih 10 godina", je u potpunosti prepušteno vašoj mašti.
Proširivanjem ugovora (dodavanjem novih članaka) možete postići da nijedan pravnik ne može pronaći "rupu", odnosno tu vjerojatnost smanjujete na najmanju moguću razinu.

Zašto ovo pišem? Da objasnim onima koji možda ne znaju da ne postoji neka striktna forma (osim možda uvodnog dijela gdje se navodi tko su stranke, naslova i potpisa na kraju) koje se moraju držati te da ugovor mogu maksimalno prilagoditi sebi, odnosno uvjetima u kojima rade...
Kao što je netko već rekao, avans je najbolji način zaštite. Ugovor ti koristi samo ako ti se isplati tužiti s nekim (a da bi ti se to isplatilo cifre duga moraju biti dovoljno visoke).

Kad zatražiš avans odmah vidiš koliko je klijent ozbiljan - ako ti neće platiti avans znači da nije dovoljno ozbiljan - zeznut će te za lovu.
Ako pristaneš na rad bez avansa znači da praktično ti financiraš njegov projekt. Ti trošiš svoje vrijeme, struju, internet, mobitel, kompjuter, tintu za printer, bla, bla, itd, itd, itd. Možda zvuči smiješno ali tako je.

Druga pozitivna strana avansa je da tjera klijenta da završi započeti posao - može ti se desiti da radiš na nečemu par mjeseci i onda se klijent predomisli, odustane od projekta, nađe nekog drugog. Šta ga briga, nije ništa uložio. A vrijeme i novac (opet tvoji) izgubljeni...
Dogovori se barem za 1/3 - 1/2 novca unaprijed a ostatak po završetku projekta.


Postupak

Pozdrav,

U principu potpišete autorski ugovor s tvrtkom, oni vam isplate na žiro račun (državi poreze i prirez) i to je to.

Vi sebe potpišete, a tvrtku potpiše direktor i on lupi žig od svoje tvrtke. Nigdje se to ne nosi niti prijavljuje, to je između vas i te tvrtke.

Pozdrav


Autorski Ugovor

To je jedostavno, radiš preko autorskog ugovora koji potpišete ti i klijent. Svako dobije jedan primjerak.

Klijent plaća tebi tvoj netto iznos na žiro račun , a 26% na račun državnog proračuna za porez, prirez itd. (Svi koji imaju firme to znaju)

Svaki mjesec tvoja banka ti šalje izvod tvog žiro računa,a na kraju godine to zbrojiš i vidiš da li si prešao ili nisi prešao neoporezivu svotu tj da li imaš pravo na povrat preplaćenog poreza.

Ugovor o izradi web stranica bitan je agencijama koje će prvo napraviti posao pa izdati račun a naplatiti sa odgodom od mjesec ili više.

Freelancerima je najbolje osiguranje tražiti predujam 50% a punu isplatu prije slanja PSD-a, odnosno gotove web stranice .


-------------------

P.S - Isprike ak je malo neuredno jer sam samo c/p iz foldera, no mislim da budete izvukli sve sto se o autorskom ugovoru treba znati (neke odgovore slao pravnim sluzbama, neke pobrao sa foruma drugih i od ljudi koji vec imaju iskustva sa time i tako .. [a mozda se i neki odavde prepoznaju u recenicama ukoliko su na nekim ostalim domacim forumima vezanim za web dizajn i sl.])

karlovic

#21
Puno bedastoća ste napisali pročitao sam na preskokce. Retroaktivno će se kažnjavati? Koga će i što kažnjavati recimo točno retroaktivno? Dajte nemojte pisati bedastoće (iako bi to bilo ok) to bi kod nas i u svijetu izazvalo kaos i kolaps na webu. Kaznit će se osobe ili firme koje same sebi naprave web? Kakva pak je to bedastoća ..... pa ako imaju zaposlenika koji je to spsoban onda dakle za njega plačaju doprinoose i njegov je opis posla ili što već između ostalog i rad na webu. Ako ja u svojoj firmi želim biti "mehaničar" tko će mi to zabraniti?
Ovo vivi ...o ugovoru stoji i u redu je....sve ostalo je hrpa gluposti (zasad)

p.s.. kod mene je registracijom navedeno sve o web uslugama da ne bi mislili da mi to ne bi odgovaralo ali dajte molim vas ... to je zasad moguće u Sj. Koreji (možda).
EDIT Pitanje: koliki je porez na 0,00€ ?

Bernard [ExaByte]

#22
Tema je svakako zanimljiva i na tragu moje ideje o zadrugi koja će se konačno idući tjedan i pravno materijalizirati...

@Pharaoh: možeš nam staviti tu skenirani dopis?? Slobodno sakrij svoje podatke... zanima me baš
Ono što je meni poznato je ovo: http://www.google.hr/search?hl=hr&q=zakon+o+sprječavanju+rada+na+crno

Mnogo se reklo, pa ću ja svoje sažeti:
 Ugovor o djelu i Ugovor u autorskom djelu su doista različiti, i ovo što je Vivi zadnje objavio stoji. Autorskim djelom smatra se i izrada web stranice jer itekako ima elemenata "unikatnosti", ponekad i minimalne - ali ima. I po meni je to OK, mada u mojim radovima uvijek ima dosta "ručnog rada".
 Također se slažem da "malom od susjeda" treba stati na kraj i naučiti nas Hrvate, sve od reda, da se pod hitno držati poslovnih normi i pravila, koje su u inozemstvu nešto općeprihvaćeno, a kod nas je onaj koji radi legalno na kraju sumiranja je "naivni glupan koji hrani državu i ne dobiva poslove"! Činjenicu da onaj tko radi na crno šteti i sebi i drugima rijetki žele prihvatiti. Kolege koji isto rade registrirano i legalno su već prije navele sve razloge zašto pa neću ponavljati jer nema potrebe...
 "In-House" izrada weba ili osobne web stranice je nešto drugo, i s ovim ne bi smjelo imati veze. Ali ako nešto ne radiš za svoje potrebe, već za svoj račun, prvenstveno web stranice tvrtke ili drugog pojedinca koje si naplatio, onda se treba držati poreznih pravila ove države, ma kakva ona bila (kako država, tako i porezna politika)! A tu će biti onih koji će kasnije tvrditi da su to odradili "besplatno, iz dobre volje/dosade/ljubavi prema vlasnicima firmi", no ne vjerujem da će poreznici nasjedati...  :D

karlovic

Citat: Bernard T.  u 05. Veljača 2011, 13:00

 "In-House" izrada weba ili osobne web stranice je nešto drugo, i s ovim ne bi smjelo imati veze. Ali ako nešto ne radiš za svoje potrebe, već za svoj račun, prvenstveno web stranice tvrtke ili drugog pojedinca koje si naplatio, onda se treba držati poreznih pravila ove države, ma kakva ona bila (kako država, tako i porezna politika)! A tu će biti onih koji će kasnije tvrditi da su to odradili "besplatno, iz dobre volje/dosade/ljubavi prema vlasnicima firmi", no ne vjerujem da će poreznici nasjedati...  :D
Naravno da je In-Hause nešto drugo i da ono što se radi za svoj račun treba imati svoja pravila pa to vjerijem danas nitko više normalan ne spori. Da li će poreznici ili ne nasjedati sa temom nema veze oni rade prema papirima. Problem je kad mali dobije cash&carry iz novčanika u novčanik, jer je on nelojalna konkurencija. A važeći dokaz za rad "cash&carry" od "malog" može biti pojasnite mi točno što?

Pharaoh

#24
Citat: karlovic  u 05. Veljača 2011, 12:19
Puno bedastoća ste napisali pročitao sam na preskokce. Retroaktivno će se kažnjavati? Koga će i što kažnjavati recimo točno retroaktivno? Dajte nemojte pisati bedastoće (iako bi to bilo ok) to bi kod nas i u svijetu izazvalo kaos i kolaps na webu. Kaznit će se osobe ili firme koje same sebi naprave web? Kakva pak je to bedastoća ...

@Karlović: to što sam napisao nije glupost, a što tebi "nije leglo", tj. što ne vjeruješ ne znači da je glupost. Nemoj molim te pisati takve komntare, mogao si poslati upit inspektoratu, pa se uvjeriti.

Evo dijelovi dopisa koji sam dobio:

"Unatoč činjenici da je utvrđen nedostatak na koji ste ukazali, ... ... budući da niti jedan materijalni propis ne zabranjuje obavljanje navedene djelatnosti bez upisa u registar , te iz navedenih razloga od strane višeg gospodarskog inspektora nisu poduzimane mjere izuzev što je stranka upozorena na moguće sankcioniranje za počinjene prekršaje retroaktivno...
... Donošenjem propisa koji je u proceduri moći ćemo poduzimati mjere te rješavati probleme ovako nelojalne konkurencije .
Viši gospodarski inspektor:
...,dipl.oec. "


Dakle, pronađe li se da je netko i prije donošenja propisa radio stranice "na crno", moći će ga se kazniti retroaktivno.

Nadalje, jesi li pročitao uvjete za izradu internetskih stranica, što naravno nisi jer si čitao tek letimice: za izradu internetskih stranica moraš imati registriranu djelatnost upravljanja bazama podataka i programiranje (u slučaju dinamičnih stranica) i/ili izradu i upravljanje internetskim portalima da bi mogao se time baviti, pretpostavljam čak i samo za svoju tvrtku. Joomla koristi bazu podataka i nitko ne bi smio imati stranice i upravljati stranicama izrađenim u Joomli ako nemaš prijavljenu djelatnost upravljanja bazama podataka.

Dođe li kome insprektor i ne bude mogao objasniti tko mu je radio stranice i tko mu upravlja stanicama i ima li za to registriranu djelatnost, mogao  bi dobiti kaznu. Uostalom, zašto ne? Zar bi se svi i dalje trebali izvlačiti na: "radim sam" nešto za što nisam registrirao tvrtku. Pokušaj postaviti jumbo plakat u "In-house" izvedbi!


BTW: Nevjerojatno da su ovdje pojedinci spremni prozivati druge i nazivati ih glupanima prije nego sami provjere napisano. Imate gospodo državne institucije koje odgovaraju na svaki Vaš upit (iako je uvriježeno suprotno mišljenje), i nemojte lupetati prije nego sami provjerite činjenice. Nije fer prema nama koji ljudima pokušavamo prenijeti svoja iskustva i saznanja!!!

karlovic

#25
Citat: Pharaoh  u 04. Veljača 2011, 01:13
*Mislim da je tako u svim branšama, ne smiješ za svoju firmu raditi nešto za što nisi registriran. Ne smiješ postavljati pločice u svom uredu, nego moraš nači izvođača koji se time bavi. Na isti način nećeš smjeti izrađivati stranice za svoju firmu ako nisi registriran za to. Mora postojati ugovor i bit plaćen porez.
*pa to mi je odokativno jasno da ne stoji i da to nije istina
Nemoj se uvrijediti jer nije mi cilj bio napisati da je tvoj post glup, nego da je nemoguće sankcije vršiti retroaktivno. Ne možeš kazniti nekoga dakle ako je 2005. napravio web stranicu jer temeljnog uporišta u zakonu iz te godine kad je isto napravljeno nije bilo. Dakle ako sam ja napisao da je to glupost to sam tako i mislio ti meni ne možeš napisati da lupetam jer isto mogu drugačije shvatiti. Ja osobno dakle osim web usluga mogu nuditi i softver i hardver savjetovanja okolo koliko ću naplatiti eriku, bernardu ili tebi svoje vlastito znanje o softveru ovisi prije svega o mojoj procjeni i tvojoj platežnoj moći. Ako to dakle bude besplatno (ako ti svoj savjet - mozak dam dakle free) to ne znači da smo prekršili zakon. Sjećam se svojevremeno da mi se čovjek čudio kada mu nisam htio instalirati windowse na kupljeno računalo ali to je tako nije imao papire, to ne znači da mu kasnije to nije napravio netko drugi ili sam na divljaka. Ali to onda kasnije više nije bio moj problem.

Bernard [ExaByte]

@Pharaoh: gle mislim da neke stvari ipak krivo pretpostavljaš. Tvrtku/obrt treba registrirati za djelatnosti koje želiš obavljati, i to prema vanjskim klijentima, a ne interno. Dobar primjer je recimo "računovodstvene usluge". Da bi se registriralo tu djelatnost potrebno je imati kvalifikacije nekog računovodstvenog smjera. No to ne znači da si vlasnik neke firme/obrta ne smije sam voditi knjige, ako to zna. Nema tome nikakve zapreke, i on odgovara za knjigovodstvene pogreške. Ali ne smije nekom drugom voditi računovodstvo, u tome je bit. Isto se može odnositi na web, mada webdizajn nije na popisu djelatnosti za koje se traži kvalifikacija:
http://www.hok.hr/cro/o_hok_u/propisi/pravilnik_o_vezanim_i_povlastenim_obrtima_i_nacinu_izdavanja_povlastica

Koliko vidim iz tvog citata, vrlo je izvjesno da inspektorica govori baš o ovom novom zakonu za koji sam dao link, koji se tek treba donijeti u Saboru. No, kao i svaki drugi zakon, ne može se retrogradno primjenjivati jer je to protupravno i protuustavno.

Karlović je samo dobro istaknuo ono što sam i ja spomenuo - svi će se na svašta izvlačiti, no kako će biti to zapravo dokazivo - e to je već drugo pitanje. Inspektori će trebat nekog uloviti "in flagranti" ili da druga strana da iskaz-priznanje...

Pharaoh

#27
Citat: karlovic  u 05. Veljača 2011, 19:16
Nemoj se uvrijediti jer nije mi cilj bio napisati da je tvoj post glup, nego da je nemoguće sankcije vršiti retroaktivno. Ne možeš kazniti nekoga dakle ako je 2005. napravio web stranicu jer temeljnog uporišta u zakonu iz te godine kad je isto napravljeno nije bilo...

Ako inspektor kaže da se može kazniti retroaktivno, ne znam zašto ti tvrdiš da nije.

Uostalom. Retroaktivno možeš promatrati i ovako: Danas si uhvaćen da radiš na crno i otkriju da to radiš već 10 godina i odrape ti kaznu za sve.

Na moju prijavu tipa koji radi stranice "na crno" i k tome to i nudi putem interneta (ima svoju stranicu) dobio sam takav odgovor i htio sam to reči svima. Donosi se zakon koji će to omogućiti. Ako netko tvrdi suprotno, onda je to njegov problem. ja ću se prikloniti onome što su mi odgovorili u dopisu.

Poklanjanje stranica ne postoji, inspektor ima pravo smatrati da je posao odrađen na crno, osim ako imate potpisani ugovor o poklonu ili donaciji. Uostalom, u poreznom zakonu imaš stavku po kojoj se plaća porezi na prihod ostvaren nematerijalnom dobiti. Nadam se da sad nitko neće reči da to ne postoji.

karlovic

Svaka čast ali ja mislim da retroaktivno ne može bar ne u večini slučajeva. Za napisati kaznu dakle treba imati uporište u zakonu. Poklanjanje stranica Pharaoh ako nisi znao postoji ... pa eto počevši recimo od free predložaka do free hostinga kako za to netko može dobiti račun ako se takva usluga koristi?

Pharaoh

#29
To je poklanjanje autorskog djela i svaki takav potez ima uporište u licenci pod kojom je free tempalte ili nešto objavljeno. Tko na korporativnim stranicama ima GPL licencu za unešeni sadržaj u Joomli?

Citat: karlovic  u 05. Veljača 2011, 19:42
... pa eto počevši recimo od free predložaka do free hostinga kako za to netko može dobiti račun ako se takva usluga koristi?

Rekoh da za to dobiješ potpisani ugovor. Ako nema papira u kojem piše da si ti tad i tad nekome poklonio izradu stranica, smatra se da si ih izradio na crno.

Retroaktivno se može kažnjavati jer se radi o poreznom prekršaju i prekršaju zakona o radu. Zastara je tek nakon određenog broja godina. a, ako se, danas-sutra, promijeni ta stavka u zakonu da zastare više nema, može se procesuirati sve. Ne predlažu li da se ukine zastara da bi se mogao procesuirati kriminal počinjen tijekom privatizacije 90-ih?