Odzvonilo izradi stranica 'na crno'

Autor Pharaoh, 04. Veljača 2011, 00:09

0 Članovi i 1 Gost pregledava ovu temu.

Pharaoh

Ovako:

prije 15 dana dobio sam obavijest od inspektorata da je u proceduri donošenje propisa po kojem će izrada internetskih stranica bez prijavljene tvrtke ili honorarnog ugovora o izradi biti kažnjiva. Propis će se provoditi retroaktivno (što znači i na već postojeće izrađene stranice) na sve koji se time bave "na crno", a do sada nije bilo zakonskog propisa o visini kazne. Pod lupu zakona doči će i oni koji stranice rade za sebe.

Stvar je u tome što u sadašnjem zakonu izrada stranica 'na crno' je prekršaj, ali nije bilo kaznene sankcije za to. Novi propis odredit će visinu kazne.

Dakle, od donošenja propisa svi će morati imati ugovor o izradi stranica i platiti porez.

oKRamxII

Kada bi se to otprilike trebalo uvesti?

Nije mi baš sve posve jasno vezano uz neke stvari (primjerice zar će to stvarno vrijediti za osobne stranice koje sam uređujem, što si sam ugovor moram napraviti xD?)

Ajd malo detaljnije još ako imaš ;D

Pharaoh

To je sve što sam dobio.

Najvjerojatnije će svatko morati dokazivati tko mu je izrađivao stranice. Do sada je bilo kažnjivo samo ako se moglo dokazati da je netko radio stranice pravnim osobama bez valjanog ugovora, novim propisom ide se u sprečavanje bilo kakve izrade stranica bez registrirane djelatnosti ili honorarnog ugovora.

Mislim da je tako u svim branšama, ne smiješ za svoju firmu raditi nešto za što nisi registriran. Ne smiješ postavljati pločice u svom uredu, nego moraš nači izvođača koji se time bavi. Na isti način nećeš smjeti izrađivati stranice za svoju firmu ako nisi registriran za to. Mora postojati ugovor i bit plaćen porez.

GorillaWma

Joooj to samo nasa bedasta drzava moze izmisliti samo da jos malo para uzmu narodu... uzas...

Moje Novo Ime

#4
Ako potpisuješ Ugovor o autorskom djelu koji je legalna i provjerena špranca te koji je pametno sastavljen na način da paziš na licence, grafičke elemente i software za izradu, windows i dr. ukoliko nemaš legalne onda čisto ne vjerujem da si povrijedio zakon. Uz naravno pretpostavku plaćenog poreza i prireza. Više bi se oni trebali baviti kriminalom u firmama i ilegalnim softwareom u istima, da ne govorim koliko pod navodnike "dizajnerske firme" koriste warez sadržaje i prodaju pod svoje.

Pharaoh

#5
Citat: Valentino K.  u 04. Veljača 2011, 01:41
Joooj to samo nasa bedasta drzava moze izmisliti samo da jos malo para uzmu narodu... uzas...

Baš naprotiv, to je pokušaj borbe protiv rada na crno, bez plaćanja poreza. bit će više posla za tvrtke koje se time bave, više radnih mjesta, više zaposlenih, više potrošnje i više novca u proračunu.
Do sad je i bio problem što ništa kod nas nije bilo pod kontrolom. Vani je to normalno, već godinama, npr. u Njemačkoj, Švici itd. Ne može nitko raditi ništa ako za to nije registriran. Smije se nešto za vlastite potrebe doma, ali u poslovanju moraš za sve imati izvođača i sve mora biti rješeno ugovorima i plaća se porez na sve

Citat: Livich  u 04. Veljača 2011, 01:44
Ako potpisuješ Ugovor o autorskom djelu koji je legalna i provjerena špranca te koji je pametno sastavljen na način da paziš na licence, grafičke elemente i software za izradu, windows i dr. ukoliko nemaš legalne onda čisto ne vjerujem da si povrijedio zakon. Uz naravno pretpostavku plaćenog poreza i prireza.

To je u narodu znani Honorarni rad. Ali, honorarnim poslom mogu se baviti samo zaposlene osobe, tj. samo ako im je to dodatan izvor prihoda. Nezaposlene osobe ne mogu sklapati takve ugovore sa tvrtkama jer isplata mora iči preko žiro računa. Dakle ili moraš imati ugovor o djelu ili biti zaposlen i izrađivati stranice kao dodatan izvor prihoda.

U svakom slučaju smanjit će se "plaćanje" na crno.

vivi

Ugovor o autorskom honoraru i djelu je koliko gledam po netu jedno te isto.

erik

Citat: vivi  u 04. Veljača 2011, 05:21Ugovor o autorskom honoraru i djelu je koliko gledam po netu jedno te isto.
To je Pharaoh i rekao.


Ipak mislim da neće biti zabranjena "in house" izrada stranica jer ne postoji školska ili stručna razina obrazovanja koja određuje tko je "webmajstor". Još uvijek poslove izrade softvera mogu raditi osobe bez formalnog obrazovanja.
ak su mogli partizani okončati rat možemo i mi deklinirati site
gore-točka-dolje-zarez

vivi

#8
Da ali onda nekuzim ovo da nezaposlene osobe nemogu sklopiti takav ugovor. Koliko ja znam iz primjera ljudi, mogu najnormalnije, a tvrtka ili klijent su duzni drzavi platiti porez.

U svakom slucaju, mislim da je zakon mutav. Da mozda ce lec ko melem na ranu tvrtkama. No sto je sa malim ljudima? Sa jedne strane da to je oke, forsira se profesionalnost, ali sa druge strane, samo jos jedna drzavna manipulacija, a vecina ljudi koji se bavim ovim poslom krava muzara. I ovo malo bjede nek im uzmu iz ruku.

Mod: bez dvostrukog postanja, ako je tvoj post posljednji - uredi ga, ne piši novi.


marko227

Citat: vivi  u 04. Veljača 2011, 06:18
U svakom slucaju, mislim da je zakon mutav. Da mozda ce lec ko melem na ranu tvrtkama. No sto je sa malim ljudima? Sa jedne strane da to je oke, forsira se profesionalnost, ali sa druge strane, samo jos jedna drzavna manipulacija, a vecina ljudi koji se bavim ovim poslom krava muzara. I ovo malo bjede nek im uzmu iz ruku.

Ne razumjem se u zakone no mislim da "freelanceri" tu neće biti zakinuti. Naime, pretpostavljam da će freelanceri trebati samo popuniti neku upisnicu u taj "registar" web majstora na osnovi koje će moći legalno raditi i izdavati račune. Na kraju svega platit će i neki porez ali opet daleko manji nego registrirani obrti i firme koje se time bave.

Opet ponavljam, ne razumjem se u zakone i pojma nemam kako to sve funkcionira nego samo naglas razmišljam...

Skipper

Pharaoh je načeo iznimno zanimljivu temu. I tu će svatko imati svoje "argumente", ali činjenica je kako je krajnje vrijeme da se dovede u red, koliko god je to moguće, i ovaj dio poslovanja. Jednostavno, to će koristiti i klijentima i pružateljima usluga, u ovom slučaju onima koji se legalno bave ovim poslom. Bez uvrede ili podcjenjivanja prema bilo kome, jer iskreno vjerujem da većina ipak radi na profesionalnoj razini bez obzira jesu li freelanceri, ipak je dosta bilo da "mali od susjeda to napravi za 500 kuna". U takvom cirkusu onda mi, koji igramo "po pravilima", plaćamo poreze, doprinose i sve ostalo, imamo u startu manje šanse u tržišnoj utakmici, jer često se, nažalost, gleda samo konačna cijena. Da se razumijemo, ovdje ne govorim o većim, zahtjevnijim projektima, nego o manjim, "kućnim web stranicama", nazovimo ih tako. Jer, vraćam se, "mali od susjeda" će to napraviti za manju cijenu. Naravno, "na crno". E, sad, je li došlo vrijeme da se takvom načinu "poslovanja" stane na kraj? Po meni - da. Što nikako ne znači da svaku web stranicu mora napraviti profesionalna tvrtka, pogotovo ako se to odnosi na osobne web stranice.
Drugo je pitanje hoće li taj zakon, ako i bude donesen, ikada zapravo zaživjeti. Jer, postoji već sada zakonska regulativa u kojoj je svaka pravna osoba dužna na web stranici istaknuti osnovne podatke (vlasnik, upis u registar, početni kapital, bla, bla...), ali malo tko tu regulativu poštuje. Jer, ipak je ovo država u kojoj zakoni, uglavnom, postoje da ih nitko ne bi poštovao. Zato nam i nestaju tvornice, zajedno s ljudima... Ali, uvijek ostaje "mali od susjeda koji doma ima PC i zna to".

erik

Citat: vivi  u 04. Veljača 2011, 06:12
Da ali onda nekuzim ovo da nezaposlene osobe nemogu sklopiti takav ugovor. Koliko ja znam iz primjera ljudi, mogu najnormalnije, a tvrtka ili klijent su duzni drzavi platiti porez.

Sori, nisam išao za tom rečenicom. Tako je, i nezaposlena osoba može raditi na ugovoru o djelu ili, u slučaju izrade web stranica, autorskim ugovorom.


Citat: vivi  u 04. Veljača 2011, 06:18
I ovo malo bjede nek im uzmu iz ruku.

I meni je žao ljudi koji žele raditi web stranice "sa strane" jer im taj prihod dobro dođe. Ali svi znaju koliko je rad na crno raširen i koliko šteti onima koji rade pošteno. Možda država ispada negativac, ali i ja se slažem da treba uvesti reda u ovaj kaos.
Ne znam ako je Bernardova zadruga počela sa radom, ali takva stvar je puno povoljnija i jednostavnija od ugovora i pruža odličan odgovor na ovu borbu protiv rada na crno.

Citat: marko227  u 04. Veljača 2011, 09:28
Ne razumjem se u zakone no mislim da "freelanceri" tu neće biti zakinuti. Naime, pretpostavljam da će freelanceri trebati samo popuniti neku upisnicu u taj "registar" web majstora na osnovi koje će moći legalno raditi i izdavati račune.

Ne, tu se radi samo o plaćanju poreza. Izrada weba je previše širok pojam da bi se mogao napraviti neki registar ili komora. Kako kaže moj knjigovođa: Ako platiš porez možeš i bureke prodavati (preko obrta za web).
ak su mogli partizani okončati rat možemo i mi deklinirati site
gore-točka-dolje-zarez

Pharaoh

#12
Citat: erik  u 04. Veljača 2011, 05:27
Ipak mislim da neće biti zabranjena "in house" izrada stranica jer ne postoji školska ili stručna razina obrazovanja koja određuje tko je "webmajstor". Još uvijek poslove izrade softvera mogu raditi osobe bez formalnog obrazovanja.

Neće biti zabranjeno raditi freelancerima, ide se na to da sve mora biti pokriveno ugovorima i slažem se da će Bernardova Zadruga tu biti dobar izbor zbog mogućnosti sklapanja ugovora preko nje. Pogotovo kad uzmemou obzir da je većine love u izradi stranica "leži" izvan Hrvatske. Profesionalci, freelanceri i programerske tvrtke uvijek će u svijetu moći nači posla.

Kao što ni u drugim segmentima ne možeš sklapati Ugovor o djelu, nego se zapošljava preko Agencija za zapošljavanje, tako će se morati i ovdje.

Ja sam za uvođenje reda jer do sada je bilo moguće da bilo tko napravi stranice za 500 KN pravnim osobama. Ne bih ulazio u to jesu li takve stranice dobro napravljene (komentar: kol'ko para, tol'ko muzike). Stvar je u tome što tvrtka koja se time bavi legalno gubi poslove, i na kraju mora staviti ključ u bravu jer ne može izdražati i biti konkurentna uz tako nelojalnu konkurenciju.

Citat: Skipper  u 04. Veljača 2011, 09:49
Drugo je pitanje hoće li taj zakon, ako i bude donesen, ikada zapravo zaživjeti. Jer, postoji već sada zakonska regulativa u kojoj je svaka pravna osoba dužna na web stranici istaknuti osnovne podatke (vlasnik, upis u registar, početni kapital, bla, bla...), ali malo tko tu regulativu poštuje. Jer, ipak je ovo država u kojoj zakoni, uglavnom, postoje da ih nitko ne bi poštovao. Zato nam i nestaju tvornice, zajedno s ljudima... Ali, uvijek ostaje "mali od susjeda koji doma ima PC i zna to".

Da pojasnim, zakon već postoji samo nije bilo kaznene mjere, propisom se donosi visina prekršajne kazne. Koliko sam ja razumio.
Hoće li zakon zaživjeti, ovisi o svima nama, tj. koliko smo spremni prijaviti sumnje u prekršaj. To je pitanje naše demokrativne svjesti. Na zapadu jedni druge prijavljuju za kršenje zakona jer znaju da samo tako svim može biti bolje. Na stranicama inspektorata ima obrazac za prijavu prekršaja i vrlo lako se napravi prijava. Može biti i anonimna.

To se odnosi i na navod o podatcima o tvrtki koji moraju biti vidljivi na stranicama. Ja se držim pravila, onaj tko se skriva kao što 'zmija krije noge' s njim ne treba poslovati. Što imaš kriti ako radiš pošteno. Što se države i plaćanja poreza tiče, postoji mnoštvo zakonskih načina da se smanji zarada i iznos poreza (ali to je druga priča, to znaju knjigovođe).

Uostalom, ova država je došla tu gdje je upravo zbog mnoštva propusta i nesankcioniranja prekršitelja zakona, možda je sada trenutak da demokracija i kapitalizam zažive onako kao u, recimo, Švedskoj ili Finskoj. Iako bih ja bio zadovoljan i s Njemačkim i Američkim modelom.

Moje Novo Ime

#13
Nitko ti ne brani raditi ako si nezaposlen preko zakonom predviđenih Ugovora. Cilj i svrha je da se državi plate porezi, lokalnoj Upravi prirezi tj. da taj iznos koji dizajner/programer/glazbenik/kipar dogovori bude legalno isplaćen te podmirena sva ostala potraživanja koja iz njega proizlaze.

Definitivno sam za opciju da se iskorjeni rad "malog susjeda" i neprofesionalnosti, ali sam i za opciju da se legalnim putem namiriš na računu i da za to platiš porez. Osobno radim preko Ugovora, stranka plati, ja na kraju tražim povrat poreza i nekad dobijem povrat, a nekad ne...ovisno koliko sam prometnih prekršaja napravio te godine, a nisam platio kazne.....to mi se fino odbije od povrata poreza i budem na 0 ili moram još dodati. Legalnost mi pruža sigurnost, a sigurnost konkurentnost.

Malo štiva:

http://www.mi3dot.org/forum/viewtopic.php?p=140746&highlight=ugovor++autorskom#140746


http://www.poslovniforum.hr/tp/ugovor_o_djelu.asp
http://www.imamnovac.com/Autorski-honorar/4.aspx

http://www.investitor.org/autorsko_pravo_i_web_stranice.php

http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/306987.html
http://www.porezna-uprava.hr/contentData/PDF%20Datoteke/Bro%C5%A1ure/Autori_131.pdf
http://www.porezna-uprava.hr/contentData/PDF%20Datoteke/Bro%9Aure/PROSPEKT_73.pdf



Pharaoh

Bitno je slijedeće:
Citat:Ugovor mora biti sklopljen u pisanom obliku i mora biti isplaćen na žiro račun.

To je ono što je bitno u cijeloj priči. Dakle, Ako nema ugovora o izradi stranica ili izrada nije plaćena preko žiro-računa, smatra se da su izrađene "na crno".