Prilagođavanje postojećih linkova i strukture ili kreiranje vlastite strukture

Autor dada, 03. Veljača 2011, 09:26

0 Članovi i 1 Gost pregledava ovu temu.

dada

Pozdrav,
...sad bih se trebala pobaviti sadržajem pa se pitam - u stvari to me pitanje mući već neko vrijeme:

Da li postojeće linkove, strukturu i članke prilagoditi svojim potrebama ili je bolje raditi novu strukturu ,nove linkove i nove članke?

i drugo pitanje što sa sadržajem koji nije iskorišten na kraju izrade stranice da li se preporuča sve obrisati-sve nepotrebno ili ni za živu glavu dirati default postavke joomle


hvala

Moje Novo Ime

Pretpostavka je da si instalirala demo/primjere i da sad imaš viška linkova, tekstova, modula te da te to muči. U takvim situacijama, ja sam prilagodio/koristio sadržaje s najmanjim ID-em (volim da mi ide sve s reda ukoliko se kasnije neće još dodavati). Ostatak pobrišeš, s viškom modula napraviš uninstall.

Skipper

Što se tiče prvog dijela pitanja, osobno mislim kako je bolje napraviti sve od nule, vlastitu "shemu" sekcija, kategorija, članaka i izbornika. To je, ponavljam, moj osobni izbor, dapače, ako već koristiš postojeći template, onda kod instalacije, ja ne bih niti instalirao primjere.

Citat: dada  u 03. Veljača 2011, 09:26
i drugo pitanje što sa sadržajem koji nije iskorišten na kraju izrade stranice da li se preporuča sve obrisati-sve nepotrebno ili ni za živu glavu dirati default postavke joomle


hvala


Ovaj dio mi je malo nejasan. Na "kraju izrade stranice pobrisati sve nepotrebno"? Na što točno misliš? Članke, izbornike, komponente, module, pluginove...? Default postavke Joomle? To nema veze s člancima, nije mi jasno što u tvom slučaju znače "default postavke"...

dada

Livich je shvatio što sam mislila  ali mi nije jasno onaj dio- uzmam sadržaj s malim ID da bi mi....
to nisam razumjela sve išlo po redu ...što je u stvari taj ID i koja je njegova funkcija?

hvala svim

Pharaoh

Pa, nemoj uopće instalirati primjere pri instalaciji i dobiješ sve čisto. To i tako ne treba jer je smišljeno da se shvati rd administracije kroz primjere. Ako to znaš, onda sve od nule.

Ako imaš instalirane primjere, slobodno ih obriši, ali najlakše je i najbolje pokrenuti čistu Joomlu i sve sadržaje (kategorije, članke, linkove) kreirati od nule

Citat: dada  u 03. Veljača 2011, 10:09
što je u stvari taj ID i koja je njegova funkcija?

hvala svim

ID trebaju CMS-u za raspoznavanje sadržaja, ti o tome ne moraš voditi brigu
Citat: Livich  u 03. Veljača 2011, 09:38
U takvim situacijama, ja sam prilagodio/koristio sadržaje s najmanjim ID-em (volim da mi ide sve s reda ukoliko se kasnije neće još dodavati).
.

Koji ID ima članak ili kategorija ništa ne znači! MySql baza može baratati s tablicama koje imaju po  nekoliko miliona članaka (i isto toliko ID-a), a da nećeš ni primjetiti razliku u brzini učitavanja stranice. Za male sajtove uopće se time nije potebno zamarati!

marko227

Što se ID-a tiče, to je stvar kako tko voli. Konkretno, Livich je pedantan i traži sve po PS-u pa tako i id želi da mu ide po redu. Meni osobno to uopće nije bitno.
Nisam nikad obraćao pažnju na to ali ako instaliraš primjere, pa ih kasnije izbrišeš, mislim da se ID-evi ne resetiraju u bazi neko nastavljaju brojati odakle su stali.

No sve u svemu, ako znaš raditi u administraciji (sekcije, kategorije...) svakako počni s nule, bez primjera...

dada

Ma sada već imam primjere instalirane i neda mi se ići ispočetka - koristit ću postojeću strukturu , nešto ću dodati svoje , ostatak obrisati...

...ma onos što sam ja u stvari željela znati je to da li se joomla bolje učitava ako nemam nepotrebgnog sadržaja, modula, komponenti ili to nije bitno za učitavaje stranice

hvala svima

Skipper

Naravno da će brzina učitavanja stranice ovisiti, između ostalog, i o količini dodataka na istoj.

Pharaoh

Postupak instalacije Joomla CMS-a - 5 minuta.

Brisanje instaliranih primjera, modula, linkova itd. - 15 minuta!


Citat: marko227  u 03. Veljača 2011, 10:55
Što se ID-a tiče, to je stvar kako tko voli. Konkretno, Livich je pedantan i traži sve po PS-u pa tako i id želi da mu ide po redu. Meni osobno to uopće nije bitno.

Posjetitelj nikada sadržaje ne otvara "po redu", u administraciji nije bitno koji idu li ID po redu. -- Uklonjen nepotreban komentar. Držimo se Joomle. --

marko227

Citat: Pharaoh  u 03. Veljača 2011, 11:22
Postupak instalacije Joomla CMS-a - 5 minuta.

Brisanje instaliranih primjera, modula, linkova itd. - 15 minuta!

Da na serveru, ako je riječ o lokalnoj instalaciji to sve ide puuuuno brže, naročito brisanje.

Citat: Pharaoh  u 03. Veljača 2011, 11:22
Posjetitelj nikada sadržaje ne otvara "po redu", u administraciji nije bitno koji idu li ID po redu.

Nisam mislio na posjetitelje nego na administratore koji vole nekakav "red". Potpuno je nebitan taj ID ali tko se želi time baviti nek izvoli...

Pharaoh

Citat: marko227  u 03. Veljača 2011, 11:37
Citat: Pharaoh  u 03. Veljača 2011, 11:22
Postupak instalacije Joomla CMS-a - 5 minuta.

Brisanje instaliranih primjera, modula, linkova itd. - 15 minuta!

Da na serveru, ako je riječ o lokalnoj instalaciji to sve ide puuuuno brže, naročito brisanje.

Nisam mislio na posjetitelje nego na administratore koji vole nekakav "red". Potpuno je nebitan taj ID ali tko se želi time baviti nek izvoli...


Slažem se, lokalno ide brže.

Red u Administraciji nije predviđen. Baza podataka i Php vode brigu o svemu. Ako se obriše članak, baza ne briše podatak da je postojao zapis i ne resetira ID. Čitavi sustav Joomla CMS predviđen je da se u njega upisuju kategorije i članci, a ne da se vodi briga od ID-jevima. Ovakve napomene zbunjuju (početnike), što se i dogodilo:

Citat: dada  u 03. Veljača 2011, 10:09
Livich je shvatio što sam mislila  ali mi nije jasno onaj dio- uzmam sadržaj s malim ID da bi mi....
to nisam razumjela sve išlo po redu ...što je u stvari taj ID i koja je njegova funkcija?

hvala svim

marko227

Citat: Pharaoh  u 03. Veljača 2011, 11:54
Baza podataka i Php vode brigu o svemu. Ako se obriše članak, baza ne briše podatak da je postojao zapis i ne resetira ID. Čitavi sustav Joomla CMS predviđen je da se u njega upisuju kategorije i članci, a ne da se vodi briga od ID-jevima.

To je ono što govorim, ID se nakon brisanja nekog članka ili kategorije ne briše, ostaje u bazi, te nakon dodavanja novog članka se povećava. Zato sam i rekao da je to nepotrebno oduzimanje vremena, no tko voli neka izvoli.

Nego da se vratimo temi ovog topica...

@DADA pretpostavljam da na tom sajtu još nemaš ništa, da tek krećeš raditi, i mislim da ćeš se puno lakše snaći u kasnijem radu ako sada kreneš sa nule. Dakle, čista instalacija bez primjera. Kreiraš sekcije i kategorije kako tebi odgovara, izborničke stavke također, dodaješ module, komponente...
U najgorem slučaju brisanje i ponovna instalacija će ti oduzeti najviše 20 min stoga nemoj biti lijena ;)

Sretno...