Je li validan HTML/CSS neophodan prije standardizacije browsera?

Autor Pharaoh, 23. Siječanj 2011, 11:29

0 Članovi i 1 Gost pregledava ovu temu.

Moje Novo Ime

Želiš odgovor na to pitanje?

Što google vrti u pozadini i što google izvlači kada mu pristupiš sa IE, a što s FF ili Chromeom ili bolje rečeno zar misliš da oni ne misle na te stvari?
Google sluša i ima asistenta to bi ti kao programer valjda znao bolje nego ja.

Nisu totalno po stanardu ali su "Friendly" - minimum maksimuma kao što rekoh!

Pharaoh

Citat: Livich  u 31. Siječanj 2011, 16:46
Ovoj diskusiji nikad neće i ne bi bilo u redu da joj bude kraja. Čemu sve to? Upravo da se uvijek iznova rade nove verzije browsera s novim mogućnostima koje imaju tendenciju postaviti novi web standard. Upravo je ta filozofija ona koja govori i pokazuje da je taj browser ispred svih i kao takav konkurentniji na tržištu. Taj browser tada drži primat i drugi će ga uvijek slijediti u nadi da i oni budu konkurentni ili obrnuto.

Točka

Browseri ne diktiraju standarde. Browseri bi trebali slijediti standarde koje određuje World Wide Web Consortium (W3C). Znam da proizvođači browsera sjede u toj organizaciji, ali svima im je cilj da se postave standardi.
Novi HTML5 standard uvodit će se tijekom sljedećih 10 godina, tj . piše da bi trebao biti uveden do 2022. godine. Ja ću do tad dobiti sijede... (mislim, možda ću već u mirovinu).

Citat: Livich  u 31. Siječanj 2011, 16:46
Da li to spada u optimizaciju. DA! Da, to se zove optimiziranje za web preglednike. Iako, sam dizajner mora imati znanje i predznanje što napraviti ako određeni Joomla! dodatak nije rađen prema standardima, datke, treba poznavati i server side jezik pa i skriptni jezik .

S ovim se potpuno slažem, dobar dizajner trebao bi znati skriptni jezik, tehnologiju kojom se stranice rade. Isto tako i programer treba znati HTML i CSS da bi skripte dobro radile, da se dizajn ne razleti.

Moje Novo Ime

Citat: Pharaoh  u 31. Siječanj 2011, 17:36
Browseri ne diktiraju standarde. Browseri bi trebali slijediti standarde koje određuje World Wide Web Consortium (W3C). Znam da proizvođači browsera sjede u toj organizaciji, ali svima im je cilj da se postave standardi.
Novi HTML5 standard uvodit će se tijekom sljedećih 10 godina, tj . piše da bi trebao biti uveden do 2022. godine. Ja ću do tad dobiti sijede... (mislim, možda ću već u mirovinu).

O da...itekako diktiraju...čitaj lobiraju jer kako si sam rekao oni sjede tamo. Zaista oni sjede tamo i vode jednu od glavnih riječi jer zaludo standard ako se krajnji rezultat ne prikazuje u browseru. Standardi su skup smjernica, zar ne?
vidi: http://www.w3.org/Consortium/Member/List

Zar osobe koji su gameri nisu osuđeni kupiti bolje računalo ili bolju grafičku karticu kad izađe nova, zahtjevna i njima must have igra, a njihova je konfiguracija smiješna i nedovoljna za igrivost?
Proizvođači softwarea diktiraju hardveru kako će se razvijati, a hardver omogućuje softwareu uvijek više i bolje. Ali i obrnuto.

Pharaoh

Koliko znam da su stvari kud i kamo povoljnije za programere, jer se ipak izgubio monopol Microsofta. 2005. godine počeli su gubiti bitku na internetu stoga što su se silili protiv Firefoxa koji se držao standarda. Vista je brzo otišla u zaborav stoga što proizvođači hardvera nisu pristali na pokušaj Microsofte da sve prije mora iči u zaborav, kako će proči Sedmica to ćemo tek vidjeti. Možda će biti primorani izdati IE9 za XP jer zašto bi tvrtke po svijetu morale kupovati novi hardver zato što Windows 7 zahtijeva dvostruko više radne memorije.
Gameri su gameri, oni se uvijek prilagođavaju. Uostalom gameri više koriste konzole, a mi pričamo o poslovnom softveru jer internet je samo jedan veliki reklamni pano koji se sve više koristi i koji vrti sve više novca.

erik

Citat: Livich  u 31. Siječanj 2011, 17:00
Što google vrti u pozadini i što google izvlači kada mu pristupiš sa IE, a što s FF ili Chromeom ili bolje rečeno zar misliš da oni ne misle na te stvari?
Google sluša i ima asistenta to bi ti kao programer valjda znao bolje nego ja.

Nisu totalno po stanardu ali su "Friendly" - minimum maksimuma kao što rekoh!

Ovaj tvoj post mi je potpuno nerazumljiv, ali valjda drugima nije... ;)
ak su mogli partizani okončati rat možemo i mi deklinirati site
gore-točka-dolje-zarez

Moje Novo Ime

Citat: erik  u 31. Siječanj 2011, 20:24
Ovaj tvoj post mi je potpuno nerazumljiv, ali valjda drugima nije... ;)

Tu ti prika ne mogu pomoć....  :P

Pharaoh

Citat: Livich  u 31. Siječanj 2011, 17:00
Što google vrti u pozadini i što google izvlači kada mu pristupiš sa IE, a što s FF ili Chromeom ili bolje rečeno zar misliš da oni ne misle na te stvari?
Google sluša i ima asistenta to bi ti kao programer valjda znao bolje nego ja.

Nisu totalno po stanardu ali su "Friendly" - minimum maksimuma kao što rekoh!

Mislim da je prevelika razlika uspoređivati Google, Yahoo itd. s mojim (ili erikovim itd.) klijentima koji uglavnom nastoje za 1000 - 2000 - 3000 KN (na koje potom čekaš mjesecima, pa i godinama) dobiti sve što zamisle!!! Besmisleno, kol'ko para tol'ko muzike.
Ne možeš raditi crossbrowser stranice i gubiti sate i sate ako to klijent ne želi platiti. Uglavnom idem za tim da zadovoljim minimum. Baš me briga za IE6, pa i za IE7. Naglasim na stranicama za što su optimizirane (pardon "friendly") i to je, za taj novac koji su naši poduzetnici spremni odvojiti za izradu stranica, i previše.

Moje Novo Ime

Citat: Pharaoh  u 31. Siječanj 2011, 22:37
Mislim da je prevelika razlika uspoređivati Google, Yahoo itd. s mojim (ili erikovim itd.) klijentima koji uglavnom nastoje za 1000 - 2000 KN (na koje potom čekaš mjesecima, pa i godinama) dobiti sve što zamisle!!! Besmisleno, kol'ko para tol'ko muzike. Ne možeš raditi crossbrowser stranice i gubiti sate i sate ako to klijent ne želi platiti. Uglavnom idem za tim da zadovoljim minimum. Baš me briga za IE6, pa i za IE7. Naglasim na stranicama za što su optimizirane (pardon "friendly") i to je za taj novac i previše.

Ali, zar to ne radiš zbog sebe?

wooer

Ako ćemo pravo, kad se krene raditi za nekoga po njegovim zahtjevima lako je svima koji imaju iskustva od početka krenuti raditi stranice koje su (uglavnom) prilagođene svim preglednicima. Problemi najčešće nastaju kad se uzimaju već gotovi predlošci i onda se stvari krenut krpati i tome nikad kraja.

Komponente su druga stvar ali i one su od svojih autora potjerane kroz nekakvu kakvu takvu optimizaciju za preglednike.

Ako se neke međusobno 'kolju' to je već stvar iskustva da se ne radi s neprovjerenim konceptom.

W3C validacija - Da!
UNIX is basically a simple operating system, but you have to be a genius to understand the simplicity
Documentation & Translation Team Member

Pharaoh

Sve je lako dok klijentov klinac (od 25-30 godina), koji zna sve o računalima(!?) nije vidio negdje na adresi xyxxyy.xy neki "jako kul" efekt. Pa, onda klijentova nećaka od strica zna bar 10 programskih jezika, pa klijentov prijatelj ima prijatelja koji ima prijatelja koji...

Citat: wooer  u 31. Siječanj 2011, 22:51
W3C validacija - Da!

I ja sam za W3C validaciju, ali IE uglavnom sa tim nije kompatibilan. Realno gledajuči teško je napraviti validne stranice za današnje browsere, da sve radi i da prolaze validaciju. Uostalom, u prvom postu su primjeri koji daju do znanja da se satim niti velike tvrtke ne opterećuju. dok oni mlate lovu, drugi raspravljaju i gube vrijeme pokušavajući postiči standarde kojih se većina ionako ne drži.

Primjera radi, evo citat iz jednog članka sa htmlgoodies.com:
Citat:HTML5 is changing the landscape on how video is presented on web pages. New formats, codecs, screen sizes, devices and browsers are being developed on a continuous basis. What's one to do? Do you follow Microsoft and continue coding for H.264? Or do you follow Google, Mozilla and Opera in the direction of WebM?

The challenge for web developers should not be having to decide which side of the fence they want to code on. The challenge shouldn't even be evaluating which devices or browsers their visitors use so they can make an informed decision on how to code. ... there should be one format for all devices.

Iako je ovdje  riječ o novim video standardima u HTML5, mislim da se misao može primijeniti i na sve ostalo u W3C standardima.

Moje Novo Ime

I na kraju ćeš se @Pharaoh složiti da je W3C validacija ispravna stvar, mlatili lovu ti veliki ili ne dok mi pričamo o tome.
Svi ćemo se mi skupa prevariti ako mislimo da Google, Microsoft i inima nije stalo do standarda.
Optimizacija je njima sveta stvar...testing...testing, alpha-beta-charlie-delta-eko-final-verzija xyz.

Ja ću se definitivo opredjeliti na to da i ako koristim neku ekstenziju koja nije validna - prvenstveno ću je zbog sebe donekle optimizirati da nemam brige sa zahtjevima starijih preglednika. Ako W3C validator javi poneku pogrešku...sigurno ću nastojati, ponavljam opet zbog sebe sve svesti na minimum, a ekstenziju koja mi pravi problem zamjeniti boljim rješenjem pa ponekad i na uštrb ekstra funkcije koju nudi.

Pharaoh

Citat: Livich  u 31. Siječanj 2011, 23:31
Ako W3C validator javi poneku pogrešku...sigurno ću nastojati, ponavljam opet zbog sebe sve svesti na minimum, a ekstenziju koja mi pravi problem zamjeniti boljim rješenjem pa ponekad i na uštrb ekstra funkcije koju nudi.

Svesti na minimum ne znači imati validan HTML/CSS.
Ja prvenstveno poštivam zahtijeve klijenta i nastojim osposobiti da radi u većini browsera, na uštrb validacije. Na žalost je tako. Nije problem dok možeš uzeti validan  template i slagati članke u Joomla administraciji, problem je sa specifičnim zahtjevima klijenta i dodatnim komponentama kojima se to mora odraditi. Pogotovo onim komponentama koje koriste javascript, a jer browseri ga različito čitaju. Primjera radi, Microsoft ima i svoju verziju javascripta, a i Chrome, Safari i Firefox različito čitaju javascript jezik.

Sličan problem, iako je to za drugu temu, bit će i s mnoštvom komponenti koje u Joomla 1.5 rade preko legacy plugina, a što nova Joomla 1.6 ne podržava. Puno tih komponenti nikada  neće biti prebačeno u okvir Joomla 1.6 frameworka. No, rekoh, to je druga tema, pa neću puno o tome.

I nisam mislio samo na nas kad sam rekao da jedni mlate lovu nedržeći se standarda dok drugi o tome raspravljaju i ulažu puno truda u nemoguću misiju zadovoljavanja standarda!

wooer

Sve te stvari stoje ali nikad neće postojati standard kojeg će se svi pridržavati. Industrija je ta koja daje ideje i patente, a organizacije su te koje to ubacuju ili ne u standarde. I naravno da svatko od njih pokušava svoje ideje progurati u prvi plan.

Naravno da svi mogu svoje stranice 'prilagoditi' svim korisnicima ali malo tko ima toliku hardversku pozadinu kao oni gore navedeni pa da korisnicima omogući cjelokupno dinamičko generiranje kompletnog koda stranice sa svim pratećim elementima.

I da se razumijemo. Standardi (propisi) postoje da bi ih se kršilo isto kao i u prometu. Bod po bod i eto ponovno utvrđuj gradivo pa natrag na cestu to isto pokušaj primijeniti (dok se opet ne ogriješiš).
UNIX is basically a simple operating system, but you have to be a genius to understand the simplicity
Documentation & Translation Team Member

Pharaoh

Citat: wooer  u 01. Veljača 2011, 00:07
I da se razumijemo. Standardi (propisi) postoje da bi ih se kršilo isto kao i u prometu. Bod po bod i eto ponovno utvrđuj gradivo pa natrag na cestu to isto pokušaj primijeniti (dok se opet ne ogriješiš).

Hm, poziv na anarhiju?!

Što se tiče standarda, tu apsolutno nisi u pravu. Ne bi bilo moderne industrije i civilizacije bez određivanja standarda. Svaka država morala bi imati potpuno zaokruženu ekonomiju i proizvoditi apsolutno sve  što zahtijeva njezino tržište, stoga što nikada ne bi mogla koristiti poluproizvode i proizvode druge države. Ograničeno tržište = skupa proizvodnja = skup proizvod!

Moje Novo Ime

Ček, ček...jel se vi slažete da je standard dobar? Ako se načelno slažete kao ja onda super, a ako ne...samo vi pišite i dalje...odo ja u horizontalu po standardu ovaj put....prije 3.