Ubrzavanje stranice - Isključivanje statistike pristupa člancima

Autor komar, 11. Svibanj 2012, 10:59

0 Članovi i 2 Gosti pregledava ovu temu.

komar

Pozdrav,

Imam problema s brzinom svoje joomla 1.7 stranice i iz hosting providera(plus) su mi poručili da isključim statistiku pristupa člancima jer to opterećuje server. Ta opcija se nalazi unutar joomla administratora, ali ja nemam pojma gdje se to nalazi niti kako se isključuje. Ako bi netko znao, bio bi mi od velike pomoći!


Guardian

Zanimljivo nova Joomla izgleda nema tu opciju kao stara. Možeš samo sakriti hits na frontend ali ne i deaktivirati ih.

Odi u components/com_content/views/article i otvori view.html.php. (pogledaj i slučajno da u template/tvoja_template/html/com_content nemaš istu datoteku, ali ne vjerujem.)

Tamo pronađi
$model->hit();

i ispred stavi
// $model->hit();

Napravi prvo u Admin panelu upgrade na zadnju 2.5. Sve će ti raditi. Pa onda uradi ovo gore.

Možda je ovo razlog sporosti jedne moje stranice sa K2. Moram probati to deaktivirati.

Guardian

Stavit ću ovo u novi komentar, jer je bitno da se istakne u odnosu na ovo gore.
Imaš ovaj patch za joomla 1.7/2.5. Napravi ga i u Admin panelu ćeš dobiti opciju da deaktiviraš tu hits tatistiku.

http://joomlacode.org/gf/project/joomla/tracker/?action=TrackerItemEdit&tracker_id=8103&tracker_item_id=21375

Novu opciju ćeš vidjeti u Global configuration.

Samo pazi sa tim, nijedan module o najčitanijim ili najpopularnijim člancima ti neće raditi. Ali vidim nemaš nekog velikog izbora osim ukloniti Hits.

komar

Imam jako puno modula koji mi ovise o hitovima tako da mi nikako ne odgovora tvoj drugi prijedlog. Hoće li isti efekt biti, ako napravim i ovo što si napisao prvo?

Guardian

To dvoje ti je ista stvar. Sa drugim samo dobiješ vidljivu opciju za deaktivaciju u Admin panelu.
(Bolje je uraditi tu drugu stvar, možda još nešto deaktivira što treba. Nisam gledao code)

Mislim da moraš tako. Alternativa ti je da ćeš sigurno biti izbačen od vlasnika sa servera.

Svi ti moduli uzimaju statistiku iz Article ---> Hits. (mislim ugrubo opisano, iz databaze)

Koji moduli ti rade sa Article - Hits ? Možeš dati link na stranicu ?

komar


Guardian

E hebi ga. Baš imaš mini news portal.

Zašto ne napraviš upgrade na 2.5 ? Oni su radili neku optimizaciju za Articles i queries prema databazi.

Pogledaj na Joomla forumu na "Perfomance" podforumu one teme o slow pageload i queries i slično. Ne sjećam se da li su oni patch-evi imali išta sa "Hits". Moguće.

komar

Vidiš zašto mi je i teško to napraviti :( Ako imaš neko drugo rješenje, molim te da predložiš. Nije mi ni jasno kako to može biti problem (a problem je postao od prije tjedan dana) jer sam prije imao puno više posjeta i sve je normalno funkcioniralo.

Guardian

Ne znam kad je vlasnik servera to primjetio. I koliko dugo te trpio dok nije prešlo granicu. Sve su to nepoznanice.

Ako je tako kako ti govoriš onda se sjeti jesi nešto posebno uradio u to vrijeme kad je sve počelo. To prije jedan tjedan.

Ako uradiš upgrade sa 1.7 na 2.5 neće ti se ništa vidljivo promijeniti na stranici. Bar mislim, ne sjećam se. Ako u Admin panel tamo gdje radiš upgrade vidiš novu verziju ništa nećeš pokvariti.

Napravi backup databaze i uradi to.

komar

U to vrijeme sam dodao dva modula koji se nalaze ispod svakog teksta. Jedan je najnoviji, a drugi najčitaniji koji opet mora povlačiti te hitove.

Ne sjećam se neke druge izmjene.

Guardian

Pa eto, onda znaš i sam.

- Možda ti upgrade na 2.5 sredi problem sa queries i Hits.
- Jedan takav module ne bi smio praviti takav problem, osim ako nije loš sam od sebe, ili je vlasnik servera škrt.

Kako se zovu moduli ? Neke JS scripte si ti gzipane pa mi se ne da to tražiti.
Imaš ih duplicirane i desno, ili su to različiti moduli istog izgleda ?

------------------

Ali inače ne kužim tu filozofiju stranice. Od web stranice za srednju školu si napravio mini news portal. Nema nikakve logike.

komar

Host provider mi je plus hosting.

JA Bulletin je ime modulea, a template je jatelineIV.

Da, ima ih nekoliko istog tipa i desno, ali za različite rubrike.

Želiš reći da jedan utječe na drugoge i da zato sporo rade?

Guardian

Ne vjerujem da je tolika razlika 2 ili 4 modula.

Daj ti reci, znaš li ti napraviti upgrade na Joomla 2.5 ?

komar

Radim sada backup pa ću instalirati preko extension managera 2.5.4. s ovog linka http://www.joomla.org/download.html

Guardian

Uradi to pa javi. Samo ne vidiš kako stranica opterećuje server. Gledaj u Cpanel kako koristi RAM i CPU.

Za te stvari treba Admin login i da se malo pogleda kako su moduli namješteni. Možda i Debug staviti na "special" pa na naslovnici gledati.

Već vidim da nemaš toliko aktivnih članaka a na neki način u databazi imaš 1461 članak. To je previše, možda previše za tvoj hosting.

Arhiviraj neke koje ne pokazuješ na stranici. Jer moduli iz svih tih članaka pretražuju "Hits".

Imaš na "Novostima" 40 stranica x 6 članaka = samo 288 članaka. Ne znam gdje si namlatio tih ostalih preko 1000 komada. I ne znam da li ih uopće imaš toliko, ili si neke stare brisao. Bilo bi dobro znati koliko ih imaš u Article Manager na listi ?

Tek sad vidim da to nije stranica za samo jednu školu, već onako općenito.