Problem s joomlom - odjednom ne pokazuje hrvatske znakove

Autor jom84, 20. Kolovoz 2011, 00:22

0 Članovi i 1 Gost pregledava ovu temu.

jom84

Prvo pozdrav svima! :)

Duže vremena koristim joomla-u, i nikada do danas mi se nije dogodio sljedeći problem. Doslovno preko noći, na stranici su mi neka naša slova poput č ili ž, zamijenjeni nekakvim kvadratićima i čudnim znakovima. Apsolutno ništa nisam dirao na site-u, sve je došlo samo od sebe. Da stvar bude čudnija, neke vijesti na naslovnici imaju navedena slova, a neke nemaju. Kada odem u admin panel, na pregled objavljenih sadržaja, svi naslovi ukoliko imaju č i ć, izdeformirani su tim simbolima, dok recimo tekst za koji se na naslovnici vidi da ne valja, tj. ne pišu naši znakovi, u editoru vijesti, vidi se potpuno normalno sa svim našim slovima.

Nadam se da vam nisam previše zakomplicirao problem.
Imate kakvu ideju šta bi trebalo napraviti? Hvala   

wooer

Link bi nam mnogo pomogao da se uvjerimo da nije do tvog browsera. Jesi li probao s nekim drugim?

Također do sličnih problema zna nekada doći kad hoster odluči prebacivati podatke na novi server pa neispravno izvozi/uvozi baze podataka.
UNIX is basically a simple operating system, but you have to be a genius to understand the simplicity
Documentation & Translation Team Member

jom84

Evo linka, ali s obzirom da mi ispisuje te hijeroglife, pisao sam neke vijesti bez znakova. Stranica je meteorološke tematike. Gore u vrhu gdje su pokretna slova, možete vidjeti o čemu se radi, jer to nisam mijenjao.

http://rijeka.meteoadriatic.net/

Probao sam sa IE - om i MF-om  i sa druga dva računala, rezultati su isti, na glavnoj stranici ne piše č i ž, u editoru vijesti normalno pišu, a u admin panelu u nazivima vijesti ih nema.  

jom84

Ima itko kakvu ideju? Tesko je pisati vijesti bez naših znakova, pogotovo ako se navikne, je poslije svakog clanka, ima brdo grešaka. :(

fab3r

Dobro je wooer napisao. Trebao bi otvoriti cpanel i iz njega ući u phpMyadmin...tamo otvoriti bazu u kojoj ti se joomla nalazi i pogledati koji je Collation. Najbolje bi bilo da je utf8_general_ci. Imao sam s time prije problema i onda sam cijelu bazu morao prepravljati i to obično ispadne oko 1h posla.

Evo link koji bi ti mogao s time pomoći...

Inače, postoji i alat koji taj postupak može i ubrzati :)

eh da sam ga i ja prije imao  >:(

http://blog.vision4web.net/2008/11/change-collation-on-all-tables-and-columns-in-mysql/

jom84

Puno hvala na savjetima, sad ću se probati malo poigrati s time, ali kako mi baš nije sve jasno probat ću pomalo to srediti, da vas ne gnjavim dodatnim pitanjima. ;)

jom84

Evo uspio sam nekako po uputstvima doći do baze i tamo pod MySql  connection collation upravo piše utf8_general_ci, upravo ono što i treba pisati.

Što dalje? Polako gubim nadu da se to može popraviti, a sve se neobjašnjivo poremetilo doslovno preko noći.

wooer

Nekad treba odmah reagirati pa makar bilo nepotrebno pitati hostera da li je imao kakve zahvate na serveru. Čak i da nije ništa radio, trebao bi imati backup podataka koji su bili 'ispravni'. Što dulje čekaš veća je vjerojatnost da ti hoster više neće imati backup.
UNIX is basically a simple operating system, but you have to be a genius to understand the simplicity
Documentation & Translation Team Member

jom84

ok hvala, probat ću nešto napraviti po tom pitanju :)

jom84

Kontaktirao sam hostera i on tvrdi da ništa nije dirao, niti radio ikakve zahvate na serveru, prebacio sam i UTF8 i sve i opet ništa. Sad mi se na hr znakovima pojavljuju slova fffd ROFL

Guardian

Morao si nešto uraditi, samo se možda ne sjećaš. Nisi updatirao Joomla editor ? Vraćao backup neke stare mysql database ?

Nešto ti je možda izmijenilo character coding za neke tables. Pa odi tamo već gdje ti je taj sadržaj koji ima probleme u phpmyadmin i uzmi gore "Structure", pa vidi kakav je coding.

jom84

Hvala, riješeno, ipak je hoster nešto radio, pokušao je stavit novu verziju php-a te time prouzročio probleme meni. Saznao sam to pred dva dana.

Zanima me još, (nisam htio otvarati novu temu), da li se u joomli može nekako odrediti, koliko će znakova biti vidljivo po nekom tekstu, a da se ostalo automatski vidi samo pod Opširnije, bez da moram svaki put odrediti koji dio mi ide u glavni tekst, a koji u onaj sporedni.

ikiK

http://extensions.joomla.org/extensions/news-display/articles-summary/8665
Auto Read More
Samo je za joomlu 1.5 i ima nekih probelma oko slika, pročitaj opis i komentare, to je prvo što sam našao dalje možeš sam pregledati da li ima za tebe rješenja:
http://extensions.joomla.org/extensions/news-display/articles-summary

Javi ako ništa ne pomaže s gornjeg linka.
...

jom84

Probao sam ovo instalirati.

Javi mi "ERROR: Could not find a Joomla! XML setup file in the package."

A na onom linku nisam više ništa slično uspio naći .

karlovic

Ne možeš instalirati na Joomla! 1.0 nešto što je rađeno za Joomla! 1.5 iako je to po mom osobnom mišljenu sasvim nepotreban dodatak koji štedi kod unosa sekund ili dva rada kod unosa teksta?
Probaj ili pronaći za svoju verziju ili prebaci site na verziju 1.5